FANDOM


Elshava

Elszawa

Elszawa to miasto i wyspa położone wśród nieskończonych wód Ossy - drugiej warstwy Arborei. Słynie ze swoich okrągłych żaglowców i pozycji głównego pośrednika handlowego pomiędzy elfami wodnymi a ich lądowymi pobratymcami. Jego mieszkańcy szczycą się swą niezależnością i, choć nastawieni przyjaźnie, traktują obcych z podejrzliwą rezerwą. Miastem z tytułu rządzi mag selkie znany jako Król Rybak lub Władca Selkie, ale w ciągu ostatnich lat sytuacja rozwinęła się dość nietypowo. Król Carellon zmarł bezżennie i bezdzietnie, więc, mimo wielu protestów, władza przeszła w ręce jego siostry Elothien Cichej, Królowej Rybaczki. Królowa jest kochana przez prosty lud, jednak jej niezłomność i prawość nie budzi sympatii kupieckich magnatów, którzy w łatwy sposób kontrolowali jej zmarłego brata. Kochankiem Elothien jest wodny elf Kelstrom Władca Fal, admirał floty miasta. Głównym adwersarzem królowej jest podstępny wilk morski w przebraniu, Marszałek Cinnabus - kanclerz, doradca i dowódca miejskiej milicji, sekretnie członek Ligi Rewolucyjnej.

Zbudowana na bazie spirali, niczym skorupa morskiego mięczaka, Elszawa nieustannie się rozrasta. Miasto dryfuje na nieopisanej ilości i rozmiarów kłodach drewna i skupiskach wodorostów a jego ulice pokryte są koralowym brukiem i macicą perłową. Zamiast szczurów, jego zaułkami przemykają zielone kraby. Oblewające miasto wody są niemal zawsze otoczone mgłą i pełne morskich węży. Za wyjątkiem kilku letnich tygodni są zbyt zimne, by lądowe istoty mogły w nich długo pływać. Budynki Elszawy z kształtu przypominają wielkie muszle, polipy, ryby lub ośmiornice. Jedynym równoległobokiem w mieście jest biało-szara, nakrapiana na brąz świątynia Sashelasa z Głębin. Centrum miasta jest gigantyczną tratwą, zdolną oprzeć się każdej formie gniewu oceanu. W czasie sztormów traci niekiedy swe peryferyjne dzielnice, które są później szybko odbudowywane. Głównymi mieszkańcami miasta jest Wodny Lud, kultura zdominowana przez selkie i wodne elfy. Zdarzają się też inne morskie rasy, najczęściej wywodzące się z niewolników. Mieszkańcy miasta są pasjonatami historii, nieustannie poszukującymi nowych wieści o przeszłości morskich istot. Obecnie Elszawa dryfuje nad ruinami podwodnego grodu, które uczeni eksplorują. Ponoć w morskich głębinach znajduje się największe miasto Morskiego Ludu Kraj Pod Falą, eteryczne królestwo ze złota, srebra, drogocennych muszli i niesamowitych ogrodów, gdzie trwa wieczna wiosna. Mieszkają tam najpotężniejsi magowie selkie. Jeśli chodzi o zagrożenia, wilki morskie, siriny i węże morskie są uważane za wrogów i tępione. Poza nimi miastu zagrażają też niekiedy burzowi giganci i kelpie. Do obrony przed nimi powołano miejską milicję, działającą bardziej jak drużyna łowiecka. Należy do niej około jednej czwartej męskiej populacji. Milicjanci dosiadają lwów morskich a uzbrojeni są w broń z krzemienia, mithralu lub drewna wzmocnionego muszlami. Noszą muszlowate hełmy i zbroje z wężowych łusek bądź skorup małży. Choć podlegają Cinnabusowi, Kelstrom cieszy się wśród nich większą popularnością.

Najpopularniejszym środkiem transportu jest specjalna odmiana czółna, zwana "ślimaczą łodzią". Zbudowana na bazie spirali, z wysokimi, zagiętymi do środka burtami, potrafi przetrwać potężne burze i atak węża morskiego. Dla laików jest trudna w manewrowaniu, jednak Morski Lud nie ma z tym problemów. Mniejsze ślimacze łodzie napędzane są wiosłami, większość jednak używa żagli. Pod wodom Morski Lud pływa w swych naturalnych formach, albo dosiada koni morskich i kotów morskich.

W mieście jest tylko jedna kuźnia, dostępna tylko dla kapłanów Corellona Larethiana a przedmioty wykonane z metalu są drogie i rzadkie. Amarillis Srebrny Cierń prowadzi garbarnię i warsztat, w którym uszczelnia rozmaite przedmioty, uodparniając je na działanie wody. Ogon Wieloryba to sklep, a raczej hurtownia z wyrobami żeglarskimi. Tutejsze wyroby rozpowszechniane są nawet na inne plany. Karczma Złoty Amonit natomiast, to miejsce gdzie zawsze można zrekrutować marynarzy wszelkich specjalności, od kapitana do majtka.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.