Gwiezdne elfy

Zielone głębiny Puszczy Yuir skrywają starożytny sekret, od dawna zapomniany przez ludność mieszkającą po za granicami Aglarondu i słabo znany nawet miejscowym. Gwiezdne elfy (ang. star elves) to podrasa elfów, która wycofała się z Torilu do pozaplanarnej enklawy nazywanej Sildëyuir. Wspominane w antycznych tekstach jako mithrilowe elfy (ang. mithral elves), gwiezdne elfy ukrywały swoje istnienie przez dwa tysiące lat, nie pozostawiając po sobie nic po za tajemniczymi ruinami i silną magią tętniąca w magicznych kręgach lasu Yuir. Chociaż gwiezdne elfy trzymały się z dala od reszty Faerunu przez wiele wieków, teraz ich izolacja dobiegła końca. Nieznane niebezpieczeństwo z poza znanego wieloświata oblega ich planarny dom, przez co wiele gwiezdnych elfów zdecydowało się wrócić do swoich starożytnych posiadłości w Yuirwood. Po dwóch mileniach izolacji, gwiezdne elfy zdają sobie sprawę, że mają niewielką wiedzę o otaczającym je świecie, w którym ponownie się znalazły. Teraz, kiedy ich pozaplanarny raj staną w obliczu niebezpieczeństwa, zaczęto dyskutować, czy nadal pozostawić go zamkniętym dla innych. Pewne, potężne siły Faerunu mogą okazać się cennymi i wiarygodnymi sojusznikami w walce przeciw wynaturzeniom zagrażającym Sildëyuirowi.

Gwiezdne elfy są ostrożne i powściągliwe, utrzymując emocjonalny dystans od wydarzeń. Większość z nich nie chce mieć nic wspólnego z problemami Planu Materialnego. Ich społeczeństwo ceni indywidualne podejście do przestrzegania praw, aniżeli zbiorowe działanie dlatego też jak wiele elfów skłaniają się ku chaosowi. Mogą być do kogoś krytycznie nastawione, mimo to zanim wydadzą wyrok, na temat jakiejś istoty lub wydarzenia, to poświęcą wiele czasu i wezmą wiele czynników pod uwagę. Raz zdobyta przyjaźń (lub nienawiść) gwiezdnego elfa jest głęboka i długotrwała. Gwiezdne elfy kochają piękno i mają talent do dostrzegania wewnętrznego piękna, niezależnie od wyglądu czy powierzchownych zachowań. Wśród własnego ludu rozkoszują się śpiewem, tańcem i dziełami magii, lecz po za swoją ojczyzną gwiezdne elfy nie są skore do prezentowania artystycznych zdolności. Mithrilowe elfy czczą cały Seladrine, choć nie są szczególnie pobożne i religijne, to głębokim szacunkiem darzą Corellona Larethiana. Większość tych elfów była wykluczona z codziennego życia Faerunu, dlatego też mają znikomą wiedzę o ludziach, krasnoludach i innych rasach. Podchodzą z ostrożnością do ludzi, których mają za agresywnych zdobywców, którzy mogą w każdej chwili chwycić za ostrze i magię żeby zdobyć to co chcą. Dobrze dogadują się innymi rasami elfów, szczególnie słonecznymi i leśnymi, lecz mają wątpliwości co do zachowania księżycowych, które angażują się w sprawy ludzkich królestw. Wszystkie gwiezdne elfy mówią elfim i wspólnym. Ci którzy zdecydują się podróżować po za granice Puszczy Yuir, znają jeszcze miejscowe języki. Wiele mithrilowych elfów zna też planarne języki, zazwyczaj niebiański i powietrzny, niektóre uczą się również otchłannego żeby porozumieć się z najeźdźcami ich półplanu.

Jeśli porównać gwiezdne elfy do innych podras, to najbardziej przypominają elfy księżycowe. Mają bladą skórę, czasem o perłowo szarym połysku lub w odcieniu lekkie fioletu. Ich włosy często są koloru złotego, czerwonego lub srebrnobiałego. Oczy są szare lub fioletowe, czasami ozdobione złotymi drobinkami. Podobnie jak słoneczne i księżycowe elfy, gwiezdne elfy są wysokie, szczupłe lecz nie zbyt mocnej budowy ciała. Mężczyźni tej rasy mierzą zazwyczaj między 165, a 185 cm wzrostu, przy wadze około 65 kg. Elfki są mniejsze i lżejsze, mierząc od 150 do 165 cm, przy wadze około 50 kg. Ubierają się najczęściej w eleganckie, haftowane tuniki w neutralnych kolorach, do tego zakładając nakrapiane, szaro-zielone płaszcze dzięki czemu trudniej je wypatrzyć w puszczy. Gwiezdne elfy są pełne wdzięku i wedle ludzkich standardów zawsze uchodzą za bardzo piękne.

Gwiezdne elfy przypominają inne elfy i dysponują takimi samymi zdolnościami jak one, jednakże Sildëyuir, pośród którego mieszkały przez tyle wieków, wpłynął na tą rasę i dał jej pewne unikalne zdolności związane z wiecznym zmierzchem tego półplanu. Od zmierzchu do świtu, gwiezdne elfy potrafią dotykać tego co niematerialne, co oznacza, że potrafią wtedy zadać rany duchom i innym eterycznym istotom. Choć mithrilowe elfy nie są przybyszami w klasycznym sensie tego terminu, to nie są też rodzime dla Torilu, przez co działają na nie zaklęcia związania, wygnania i inne. W przypadku wygnania zostają odesłane do Sildëyuiru.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.