Sferopedia
Advertisement
Sun elf-5e

Elf

Elf5

Elf

Elf3

Elfy Faeruńskie

Elf2

Elfy Krynnskie

Seaelf

Morski elf

Elfy są często spotykaną w Wieloświecie rasą. Wyróżniają się dość szczupłą i niewysoką budową ciała, spiczastymi uszami, długowiecznością (dożywają nawet tysiąca lat), doskonałymi zmysłami i silnym związkiem z magią. Elfy żyjące na planach są bardziej wzniosłe od swoich odpowiedników z pierwszych sfer materialnych. Inną wspólną cechą elfów jest niezaprzeczalna urodziwość - praktycznie nie spotyka się osobników brzydkich lub kalekich od urodzenia. Bardzo rzadko noszą zarost a ich oczy mają w sobie charakterystyczną głębię. Żywią się zazwyczaj owocami i produktami zbożowymi, czasami wzbogacając tą dietę owocami polowania. Podobnie jak krasnoludy, elfy są mistrzami rzemiosła, z tym że pracują raczej w drewnie i metalu. Są również świetnymi wojownikami, starannie planującymi taktykę, wykorzystującymi zwiad, kamuflaż i podstęp. Ich ulubioną bronią są łuki i kusze, którymi rażą wrogów z dystansu. W zwarciu posługują się rapierami i lekkimi długimi mieczami, które pozwalają im w pełni wykorzystać swą morderczą finezję. Elfi magowie chętnie posługują się czarem uśpienia, ponieważ elfy są odporne na jego działanie.

Wskutek działania czynników zewnętrznych elfy rozwinęły się na rozmaite, dość mocno różniące się podrasy, mogące jednak swobodnie się ze sobą krzyżować. Najbardziej znaną i specyficzną podrasą elfów, wyróżniającą się pod każdym względem są drowy. Elfy mówią swoim własnym językiem, większość z nich zna także wspólny i leśny oraz inne języki. Głównym bóstwem i stworzycielem elfów jest Corellon Larethian.

Społeczeństwo[]

Mimo zmian na tle fizycznym, i niekiedy psychicznych zmian, to społeczeństwa elfie są dość podobne do siebie. Jest ustalona hierarchia, wysoko postawieni są kapłani i druidzi. W większości przypadków elfy przestrzegają ustalonych praw. Będąc w innych społeczeństwach (tj. mieszanych lub konkretnej rasy) elfy przestrzegają prawa, jednak jeżeli dana rasa jest najeźdźcą zachowują wyjątkową wrogość wobec niego. Wśród społeczeństw drowy zwykle nie są mile widziane, zwłaszcza przez innych elfów.

Występowanie[]

Większość elfów żyje w Arvandorze, położonym na pierwszym poziomie Arborei, gdzie żyje znaczna część elfich bóstw. Po za tym mogą występować w tych sferach w których są warunki, które wywołały zmiany wśród ich przodków. (np. elfy wodne będą chętnie przebywać w planie żywiołu wody).

Elfia mitologia[]

Elfi mit stworzenia mówi, że elfy były najlepiej zaprojektowaną i przygotowaną rasę przez najmądrzejszych spośród bogów. Inne przygotowane rasy były albo potworami, albo marnymi imitacjami elfów. W wyniku zazdrości część bogów, pod przywództwem Gruumsha rozpoczęła wielką wojnę. Ostatecznie Corellon zwyciężył. Wykorzystana krew z pola bitwy została użyta do nadania życia przygotowanym przez bogów rasom. Nienawiść orków spowodowana ma być przez nienawiść i krwawą walkę ich bogów u zarania dziejów.

Ityak-Ortheel miał ujawnić się i zacząć polować na elfy w wyniku tego pojedynku bogów.

Rodzaje[]

Elven-tree-of-evolution

Schemat rozwoju elfiej rasy

Poniższe rasy elfów można spotkać na różnych światach.

Elf wysokiego rodu[]

Wysokie elfy to najbardziej rozpowszechniona i najczęściej kojarzona z elfami podrasa. Mają bladą skórę i czarne włosy, a ich oczy są zwykle zielone. Ubierają się w kolorowe stroje, zwykle przykryte szarozielonym płaszczem, który pozwala im się wtopić w leśne otoczenie. Cenią sobie piękne przedmioty, od biżuterii po kwiaty, którymi dekorują swe stroje i wyposażenie. Wysokie elfy nie jedzą zbyt wiele, preferując dietę roślinną, jako zakłócającą w mniejszym stopniu naturalną równowagę.

Wysokie elfy ponad wszystko cenią sobie wolność i niezależność jednostki. W związku z tym najczęściej żyją i podróżują w niewielkich grupach, tolerujących zwierzchnictwo miejscowego władcy tylko, jeśli zagwarantuje im dużą autonomię. Preferują harmonię z naturą, a ich społeczność posiada niewielką ilość zakazów i szczegółowych praw. Ich tymczasowe osiedla mają zwykle postać platform i domków zbudowanych w koronach wysokich drzew, lub też są położone w leśnych gęstwinach. Obozowisk takich strzegą zawsze zwierzęcy strażnicy lub zaprzyjaźnione ogromne orły. Elfie społeczeństwo jest egalitarne, kobiety i mężczyźni są spotykani w niemal wszystkich rolach społecznych. Rodzina jest dla elfów wielką wartością i więzi rodzinne są zazwyczaj bardzo silne. Również przyjaźnie mają dla nich duże znaczenie i najczęściej są zawierane na całe życie.

Dzięki swej długowieczności elfy są cierpliwe i z lubością kontemplują piękno natury. Nie interesuje ich pośpiech ani krótkotrwałe przyjemności. Zamiast tego specjalizują się w rzeczach dających długotrwałe owoce, takich jak poezja i muzyka. Równocześnie są zatwardziałymi obrońcami lasów i przyrody, bezlitośnie tępiącymi szkodników. Jednocześnie starają się zrozumieć innych mieszkańców lasów, wskutek czego często władają wieloma językami. Żywo interesują się magią, ceniąc ją wyżej niż materialne bogactwa. Wysokie elfy nie przepadają za krasnoludami, uważając ich za ponuraków o zbyt wielkiej liczbie praw i obyczajów. Cenią jednak wysoko ich rzemiosło. Znacznie lepiej dogadują się z ludźmi, choć zraża ich pęd tej rasy do bogactwa i władzy. W miarę starzenia się, elfy stają się coraz bardziej izolacjonistyczne, w końcu ograniczając kontakty do przedstawicieli własnej rasy.

Elf wodny[]

Elfy morskie to żyjący w wodzie dalsi kuzyni naziemnych elfów.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf wodny.

Elf dziki (grugach)[]

Elfy dzikie, zwane też grugach to wędrowni barbarzyńcy, żyjący w prymitywnych szczepach. Ich skóra jest ciemnobrązowa a włosy od czarnych po jasnobrązowe, choć z wiekiem siwieją. Ubierają się w proste szaty ze skór zwierzęcych i tkanin z roślinnych pnączy. Choć są uważane za dzikusów, same mają się za jedyne prawdziwe elfy, w odróżnieniu od pozostałych, które utracił swego pierwotnego ducha kiedy zdecydowały się osiedlić.

Elf śnieżny[]

Odkrywcy w najodleglejszych zakątkach lodu czasami powracają z opowieściami o wspaniałych lodowych miastach zbudowanych na wierzchołkach odległych szczytów górskich które są zamieszkane przez śnieżne elfy, ludem z oczami białymi niczym śnieg i włosami który skręca się jak delikatne wstęgi chmury. Nie mają fizycznej odporności na zimno, lecz ich miasta są zbudowane by chronić ich obywateli od otaczającego środowiska. Jako rezultat, śnieżne elfy mają tendencję do opuszczania swoich miast jedynie rzadko i nie miały wiele kontaktu z światem zewnętrznym.


Elf malowany[]

Te elfy są przystosowane do życia na pustkowiach - chociaż ich przystosowanie wlicza tylko fizyczne i mentalne zmiany, nie zaś magiczne umiejętności. Przypominają mocno elfy dzikie, chociaż z budowy podobne są do do wysokich. Cechują się wysoką terytorialnością - zamieszkują skamieniałe lasy wśród pustkowi, których prawie nie opuszczają. Malowane elfy są nieufne wobec obcych i prawie nie mają żadnego doświadczenia ze świata poza ich enklawami.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf malowany.

Elf mroczny (drow)[]

Drowy to zła do szpiku kości podrasa elfów o ciemnej skórze i białych włosach; zamieszkują Podmrok.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Drow.

Lythari[]

Są to elfy obdarzone zdolnością przemiany w wilka.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Lythari.

Na planach[]

Elfy są szczególnie blisko związane z eladrinami z Arborei, oraz z Baśniodziczą. Oprócz tego, inne plany zamieszkuje kilka unikalnych ras elfów.

Elf astralny[]

Elf widmowy[]

Tajemnicza podrasa żyjąca na Planie Eterycznym, skąd potrafią przenikać na Plan Materialny.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf widmowy.

Elf jasny[]

Wśród nordyckich bóstw, dwójka z nich Frej i Freja są bogami jasnych elfów, co brzmi w ich języku Lios Alfar. Całkowicie odpowiadają zwykłym przeciętnym elfom, do których są zaliczane. Ich bogowie zaś mieszkają w królestwie jasnych elfów znanym jako Alfheim, znajdującym się na Ysgardzie.

Elf ciemny[]

Elfy ciemne są w najlepszym wypadku chaotyczne neutralne i ceniąc sobie niezależność, lubią gdy pozostałe rasy nie mieszają się w ich sprawy. W języku nordyckich bóstw i wśród siebie nazywają się Svartal Alfar, a ich pośmiertną krainą jest królestwo ciemnych elfów Svartalfheim w najniższej warstwie Ysgardu. Fizycznie całkowicie odpowiadają mrocznym elfom i do nich są zaliczane. Ich boginią jest tutaj Eilistraee.

Elf blady[]

W Oerthu[]

Greyhawk Ten fragment dotyczy świata Greyhawk 2 ed.

Elf szary[]

Szare elfy to najszlachetniejsza i najbardziej wyniosłą z elfich podras. Nieco wyższe i silniejsze od pozostałych, są też znane ze swej arogancji i poczucia wyższości. Cenią sobie prywatność, żyjąc w górskich cytadelach, do których wpuszczają tylko garstkę wybrańców. Wpływ zewnętrznego świata uważają za niszczycielski i są gotowe zaciekle walczyć o swoją niezależność. Mają srebrne lub złote włosy i oczy w kolorze bursztynu lub fioletu. Ubierają się w biel, srebro, żółć i złoto, z płaszczami w kolorze granatu lub purpury. Bardzo cenią sobie inteligencję i większość swego czasu poświęcają na badania i medytację. Szczególnie olśniewające są ich traktaty z historii naturalnej. Często oswajają gryfy i hipogryfy, których używają jako wierzchowców.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf szary.

Elf dolinowy[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf dolinowy.

W Faerûnie[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy

Elf4

Avariel

Elf słoneczny (złoty)[]

Elfy słoneczne to ucieleśnienie dostojeństwa i szlachetności elfów.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf słoneczny.

Elf księżycowy (srebrny)[]

Elfy księżycowe są podrasą ceniącą sobie wolność i swobodę.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf księżycowy.

Elf leśny (miedziany)[]

Leśne elfy żyją blisko przyrody zgodnie z naturą elfów.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf leśny.

Elf gwiezdny[]

Elfy gwiezdne to tajemnicza podrasa która wycofała się z życia Faerunu, lecz teraz powróciła w poszukiwaniu sojuszników.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf gwiezdny.

Elf pascodański[]

Żyjące na północnej Maztice, wśród prerii, nieliczne plemiona elfów. Żyją z polowań na bizony i inną zwierzynę żyjącą na terenach trawiastych. Prowadzą nomadyczny tryb życia. Są pod wpływem kultury Azuposi.

Elf skrzydlaty (avariel)[]

Specyficzna rasa skrzydlatych elfów.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Avariel.

Celadrin[]

Elfy-planokrwiści z domieszką krwi eladrinów firre.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Celadrin.

Fey'ri[]

Elfy-planokrwiści z domieszką krwi demonów.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Fey'ri.

Shadar-kai[]

W Krynnie[]

Dragonlance Ten fragment dotyczy świata Dragonlance 3 ed.

Kagonesti[]

Zwane też dzikimi elfami, żyją w zgodzie z naturą.

Qualinesti[]

Wielbią światło słońca.

Silvanesti[]

Wielbią światło gwiazd.

Elf morski[]

Dzielą się na klany dargonesti (sam określający się mianem "quoowahb") i dimernesti.

Na Athasie[]

Dark Sun Ten fragment dotyczy świata Dark Sun.

Zwykłe elfy na Athasie są zupełnie czymś innym niż pozostałe elfy z reszty światów. Przede wszystkim są owocem ewolucji, wyrośniętym z niziołków, a przystosowanych do podróży na duże odległości po spalonym świecie (dlatego też mają bardzo silne mięśnie nóg, ciemną skórę oraz nie mają tak bujnych włosów jak ich krewniacy). Żyją w strukturach plemiennych, nie uznają żadnych granic (za wyjątkiem państw-miast rządzonych przez królów-czarodziei, ale to tylko ze względu na ich siłę). Poza nomadycznymi pracami (wypas, ochrona bądź łupienie karawan itp.) zajmują się też handlem solą, lekkim rzemiosłem oraz hazardem i przestępczością zorganizowaną.

Niegdyś istniały elfie miasta-państwa, ale to jest pieśń przeszłości i tylko jedna grupa próbuje przejąć władzę i stworzyć elfią cywilizację osiadłą. Generalnie jednak jest to rasa kochająca pustkowia, przestrzeń i wolność, masowo cierpiąca na klaustrofobię (o różnym stopniu nasilenia). Lubują się w długich mieczach i łukach oraz są odporne na skrajne warunki klimatyczne. Mogą też wpaść w trans biegania, przez co mogą biec wiele dni i nocy bez jedzenia i wody. W przeciwieństwie jednak do innych elfów nie mają odporności na jakąkolwiek magię, ich zmysły nie są tak wyczulone oraz nie są tak długowieczne (od ludzi żyją dłużej o ok 20 lat).

Elfy, które są częścią plemienia ale nie potrafią utrzymywać tempa migracji (najczęściej z powodu starości), są uznawane przez plemię jako zmarli. Ci już szukają szans na przetrwanie żyjąc w mieście, gdzie nie mając doświadczeń życia mieszczańskiego, często żyją na skraju ubóstwa.

Rodzeństwo przyrodnie jest uznawane za rodzeństwo, jedynie jeżeli mieli wspólną matkę. Rodzeństwo przyrodnie ze wspólnego ojca zwykle wchodzi ze sobą w istotną rywalizację. Chociaż istnieje zwyczaj, by nie łączyć się w sposób kazirodczy, to tego typu związki nie powodują u elfów athasiańskich żadnych problemów.

W Eberronie[]

Eberron Ten fragment dotyczy świata Eberron.

Źródła[]

Advertisement