Sferopedia
Advertisement
Sferopedia

Elf

Elf

Elfy Faeruńskie

Elfy Krynnskie

Morski elf

Avariel

Elfy są często spotykaną w Wieloświecie rasą. Wyróżniają się dość szczupłą i niewysoką budową ciała, spiczastymi uszami, długowiecznością (dożywają nawet tysiąca lat), doskonałymi zmysłami i silnym związkiem z magią. Elfy żyjące na planach są bardziej wzniosłe od swoich odpowiedników z pierwszych sfer materialnych. Inną wspólną cechą elfów jest niezaprzeczalna urodziwość - praktycznie nie spotyka się osobników brzydkich lub kalekich od urodzenia. Bardzo rzadko noszą zarost a ich oczy mają w sobie charakterystyczną głębię. Żywią się zazwyczaj owocami i produktami zbożowymi, czasami wzbogacając tą dietę owocami polowania. Podobnie jak krasnoludy, elfy są mistrzami rzemiosła, z tym że pracują raczej w drewnie i metalu. Są również świetnymi wojownikami, starannie planującymi taktykę, wykorzystującymi zwiad, kamuflaż i podstęp. Ich ulubioną bronią są łuki i kusze, którymi rażą wrogów z dystansu. W zwarciu posługują się rapierami i lekkimi długimi mieczami, które pozwalają im w pełni wykorzystać swą morderczą finezję. Elfi magowie chętnie posługują się czarem uśpienia, ponieważ elfy są odporne na jego działanie.

Wskutek działania czynników zewnętrznych elfy rozwinęły się na rozmaite, dość mocno różniące się podrasy, mogące jednak swobodnie się ze sobą krzyżować. Najbardziej znaną i specyficzną podrasą elfów, wyróżniającą się pod każdym względem są drowy. Elfy mówią swoim własnym językiem, większość z nich zna także wspólny i leśny oraz inne języki. Głównym bóstwem i stworzycielem elfów jest Corellon Larethian.

Elf wysokiego rodu[]

Wysokie elfy to najbardziej rozpowszechniona i najczęściej kojarzona z elfami podrasa. Mają bladą skórę i czarne włosy, a ich oczy są zwykle zielone. Ubierają się w kolorowe stroje, zwykle przykryte szarozielonym płaszczem, który pozwala im się wtopić w leśne otoczenie. Cenią sobie piękne przedmioty, od biżuterii po kwiaty, którymi dekorują swe stroje i wyposażenie. Wysokie elfy nie jedzą zbyt wiele, preferując dietę roślinną, jako zakłócającą w mniejszym stopniu naturalną równowagę.

Wysokie elfy ponad wszystko cenią sobie wolność i niezależność jednostki. W związku z tym najczęściej żyją i podróżują w niewielkich grupach, tolerujących zwierzchnictwo miejscowego władcy tylko, jeśli zagwarantuje im dużą autonomię. Preferują harmonię z naturą, a ich społeczność posiada niewielką ilość zakazów i szczegółowych praw. Ich tymczasowe osiedla mają zwykle postać platform i domków zbudowanych w koronach wysokich drzew, lub też są położone w leśnych gęstwinach. Obozowisk takich strzegą zawsze zwierzęcy strażnicy lub zaprzyjaźnione wielkie orły. Elfie społeczeństwo jest egalitarne, kobiety i mężczyźni są spotykani w niemal wszystkich rolach społecznych. Rodzina jest dla elfów wielką wartością i więzi rodzinne są zazwyczaj bardzo silne. Również przyjaźnie mają dla nich duże znaczenie i najczęściej są zawierane na całe życie.

Dzięki swej długowieczności elfy są cierpliwe i z lubością kontemplują piękno natury. Nie interesuje ich pośpiech ani krótkotrwałe przyjemności. Zamiast tego specjalizują się w rzeczach dających długotrwałe owoce, takich jak poezja i muzyka. Równocześnie są zatwardziałymi obrońcami lasów i przyrody, bezlitośnie tępiącymi szkodników. Jednocześnie starają się zrozumieć innych mieszkańców lasów, wskutek czego często władają wieloma językami. Żywo interesują się magią, ceniąc ją wyżej niż materialne bogactwa. Wysokie elfy nie przepadają za krasnoludami, uważając ich za ponuraków o zbyt wielkiej liczbie praw i obyczajów. Cenią jednak wysoko ich rzemiosło. Znacznie lepiej dogadują się z ludźmi, choć zraża ich pęd tej rasy do bogactwa i władzy. W miarę starzenia się, elfy stają się coraz bardziej izolacjonistyczne, w końcu ograniczając kontakty do przedstawicieli własnej rasy.

Elf wodny (morski)[]

Elfy morskie to żyjący w wodzie dalsi kuzyni naziemnych elfów.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Morski elf.

Drow (mroczny elf)[]

Drowy to zła o szpiku kości podrasa zamieszkujących Podmrok elfów o ciemnej skórze.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Drow.

Elf dziki (grugach)[]

Elfy dzikie, zwane też grugach to wędrowni barbarzyńcy, żyjący w prymitywnych szczepach. Ich skóra jest ciemnobrązowa a włosy od czarnych po jasnobrązowe, choć z wiekiem siwieją. Ubierają się w proste szaty ze skór zwierzęcych i tkanin z roślinnych pnączy. Choć są uważane za dzikusów, same mają się za jedyne prawdziwe elfy, w odróżnieniu od pozostałych, które utracił swego pierwotnego ducha kiedy zdecydowały się osiedlić.

Elf leśny (miedziany)[]

Leśne elfy z Faerunu, żyją blisko przyrody zgodnie z naturą elfów.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf leśny.

Elf szary[]

Szare elfy to najszlachetniejsza i najbardziej wyniosłą z elfich podras. Nieco wyższe i silniejsze od pozostałych, są też znane ze swej arogancji i poczucia wyższości. Cenią sobie prywatność, żyjąc w górskich cytadelach, do których wpuszczają tylko garstkę wybrańców. Wpływ zewnętrznego świata uważają za niszczycielski i są gotowe zaciekle walczyć o swoją niezależność. Mają srebrne lub złote włosy i oczy w kolorze bursztynu lub fioletu. Ubierają się w biel, srebro, żółć i złoto, z płaszczami w kolorze granatu lub purpury. Bardzo cenią sobie inteligencję i większość swego czasu poświęcają na badania i medytację. Szczególnie olśniewające są ich traktaty z historii naturalnej. Często oswajają gryfy i hipogryfy, których używają jako wierzchowców.

Elf dolinowy[]

Elf księżycowy (srebrny)[]

Elfy księżycowe są podrasą ceniącą sobie wolność i swobodę.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf księżycowy.

Elf słoneczny (złoty)[]

Elfy słoneczne to ucieleśnienie dostojeństwa i szlachetności elfów.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf słoneczny.

Elf śnieżny[]

Odkrywcy w najodleglejszych zakątkach lodu czasami powracają z opowieściami o wspaniałych lodowych miastach zbudowanych na wierzchołkach odległych szczytów górskich które są zamieszkane przez śnieżne elfy, ludem z oczami białymi niczym śnieg i włosami który skręca się jak delikatne wstęgi chmury. Nie mają fizycznej odporności na zimno, lecz ich miasta są zbudowane by chronić ich obywateli od otaczającego środowiska. Jako rezultat, śnieżne elfy mają tendencję do opuszczania swoich miast jedynie rzadko i nie miały wiele kontaktu z światem zewnętrznym.


Elf widmowy[]

Tajemnicza podrasa żyjąca na planie eterycznym.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf widmowy.

Elf malowany[]

Elf jasny[]

Wśród nordyckich bóstw, dwójka z nich Frej i Freja są bogami jasnych elfów, co brzmi w ich języku Lios Alfar. Całkowicie odpowiadają zwykłym przeciętnym elfom, do których są zaliczane. Ich bogowie zaś mieszkają w królestwie jasnych elfów znanym jako Alfheim, znajdującym się na Ysgardzie.

Elf ciemny[]

Elfy ciemne są w najlepszym wypadku chaotyczne neutralne i ceniąc sobie niezależność, lubią gdy pozostałe rasy nie mieszają się w ich sprawy. W języku nordyckich bóstw i wśród siebie nazywają się Svartal Alfar, a ich pośmiertną krainą jest królestwo ciemnych elfów Svartalfheim w najniższej warstwie Ysgardu. Fizycznie całkowicie odpowiadają mrocznym elfom i do nich są zaliczane. Ich boginią jest tutaj Eilistraee.

Elf blady[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 3 ed.

Avariel (skrzydlaty elf)[]

Specyficzna rasa skrzydlatych elfów.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Avariel.

Celadrin[]

Elfy z domieszką krwi eladrinów firre.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Celadrin.

Drow[]

Dziki elf[]

Fey'ri[]

Elfy z domieszką krwi demonów.

Elf gwiezdny[]

Elfy gwiezdne to tajemnicza podrasa która wycofała się z życia Faerunu, lecz teraz powróciła w poszukiwaniu sojuszników.

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Elf gwiezdny.

Księżycowy elf[]

Leśny elf[]

Słoneczny elf[]

Wodny elf[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Fey'ri.

Dragonlance Ten fragment dotyczy świata Dragonlance 3 ed.

Kagonesti[]

Zwane też dzikimi elfami, żyją w zgodzie z naturą.

Qualinesti[]

Wielbią światło słońca.

Silvanesti[]

Wielbią światło gwiazd.

Morski elf[]

Dzielą się na klany dargonesti (sam określający się mianem "quoowahb") i dimernesti.

Pascodańskie elfy[]

Żyjące na północnej Maztice, wśród prerii, nieliczne plemiona elfów. Żyją z polowań na bizony i inną zwierzynę żyjącą na terenach trawiastych. Prowadzą nomadyczny tryb życia. Są pod wpływem kultury Azuposi.

Elf Athasiański[]

Dark Sun Ten fragment dotyczy świata Dark Sun 2 ed.

Zwykłe elfy na Athasie są zupełnie czymś innym niż pozostałe elfy z reszty światów. Przede wszystkim są owocem ewolucji, wyrośniętym z niziołków, a przystosowanych do podróży na duże odległości po spalonym świecie (dlatego też mają bardzo silne mięśnie nóg, ciemną skórę oraz nie mają tak bujnych włosów jak ich krewniacy). Żyją w strukturach plemiennych, nie uznają żadnych granic (za wyjątkiem państw-miast rządzonych przez królów-czarodziei, ale to tylko ze względu na ich siłę). Poza nomadycznymi pracami (wypas, ochrona bądź łupienie karawan itp.) zajmują się też handlem solą, lekkim rzemiosłem oraz hazardem i przestępczością zorganizowaną. Niegdyś istniały elfickie miasta-państwa, ale to jest pieśń przeszłości i tylko jedna grupa próbuje przejąć władzę i stworzyć elfią cywilizację osiadłą. Generalnie jednak jest to rasa kochająca pustkowia, przestrzeń i wolność, masowo cierpiąca na klaustrofobię (o różnym stopniu nasilenia). Podobnie jak inne elfy mają dwupunktową premię do zręczności i karę do kondycji, równocześnie też mała karę do mądrości i bonus do inteligencji. Widzą w ciemności, lubują się w długich mieczach i łukach oraz są odporne na skrajne warunki klimatyczne płaskowyżu. Mogą też wpaść w trans biegania, przez co mogą biec wiele dni i nocy bez jedzenia i wody. W przeciwieństwie jednak do innych elfów nie mają odporności na jakąkolwiek magię, ich zmysły nie są tak wyczulone oraz nie są tak długowieczne (od ludzi żyją dłużej o ok 20 lat). Nie posiadają własnych podras.

Eberron Ten fragment dotyczy świata Eberron.

Społeczeństwo[]

Mimo zmian na tle fizycznym, i niekiedy psychicznych zmian, to społeczeństwa elfie są dość podobne do siebie. Jest ustalona hierarchia, wysoko postawieni są kapłani i druidzi. W większości przypadków elfy przestrzegają ustalonych praw. Będąc w innych społeczeństwach (tj. mieszanych lub konkretnej rasy) elfy przestrzegają prawa, jednak jeżeli dana rasa jest najeźdźcą zachowują wyjątkową wrogość wobec niego. Wśród społeczeństw drowy zwykle nie są mile widziane, zwłaszcza przez innych elfów.

Występowanie[]

Większość elfów żyje w Arvandorze, położonym na pierwszym poziomie Arborei, gdzie żyje znaczna część elfich bóstw. Po za tym mogą występować w tych sferach w których są warunki, które wywołały zmiany wśród ich przodków. (np. elfy wodne będą chętnie przebywać w planie żywiołu wody).

Źródła[]