Sferopedia
Advertisement

Ekolid

Ekolid jest prastarym insektoidalnym demonem (a dokładniej obyrithem), który postrzega inne formy życia jako niewiele więcej niż inkubatory dla swoich jaj.

"Mrówkokształtne ciało demona jest rozmiaru wilka, chociaż jego liczne, patykowate odnóża rozciągają się na prawie dwa metry. Pionowe szczęki zgrzytają nad garścią czarnych oczu, a trzy pary przezroczystych skrzydeł sterczą z jego tułowia. Jego robacze ciało przechodzi w wijącą się masę ogonów, z czego każdy zwieńczony jest zagiętym ku górze żądłem wystającym z szerokiego napęcznienia."

Opis[]

Ekolidy pochodzą z czasów nim tanar'ri zapanowały nad Otchłanią. Odzwierciedlają pierwotną grozę zakażenia pasożytami. Ich oblicza mogą wytrącić z równowagi nawet najbystrzejsze umysły, sprawiając że każdy, kto przeżył spotkanie z nim, do konca życia znosi halucynacje pokazujące setki małych, gryzących robaków. Jego "żądła" są w istocie pokładełkami, które składają szybko dojrzewające jaja w ofiarach ekolida.

Choć słyszało się o starciach z pojedynczymi ekolidami, dużo częściej poruszają się w stadach, wędrując w ciągłym poszukiwaniu nowych ofiar, którym mogły by zaszczepić jaja by rozplenić swój plugawy gatunek. Potrafią mówić językiem otchłannym.

Natura[]

Pojedynczy ekolid jest w stanie znieść setki jaj w godzinę. Jego pomiot wylęga się w ciągu sekund. Ekolidy nie są zbytnio zainteresowane zwłokami, zatem dostępność żywych ofiar jest jedynym, co reguluje ich brutalny cykl rozrodczy. Nowo wyklute ekolidy dorastaja rychło, osiagając pełen rozmiar w około 6 godzin. Fortunnie, małe ekolidy są żarłoczne przy dorastaniu i chętnie żywią się rodzeństwem, co sprawia że tylko jeden lub dwa z miotu dotrwają do dorosłości.

Środowisko[]

Ekolidy preferują ciepłe klimaty i najczęściej występują w pustynnych warstwach Otchłani. Szczególnie obecne są w Ulach Świdrowców (2. warstwa) i Równinach Gallenshu (377 warstwa) - gdzie są zmorą lokalnych armanitów. Mają one oczywiste powiązanie z księciem obyrithów Obox-obem, często występują w Zionynie (663. warstwa), gdzie często służą mu jako ulubieńcy.

Fizjonomia[]

Ekolid łączy w sobie cechy mrówki, skorpiona i pająka. Jednak przy wnikliwej obserwacji od razu widać, że jest czymś gorszym niż tylko insektem. Choć jego ciało mierzy tylko 60 centymetrów, jego nogi i jajowody są długie i rozłożyste - co sprawia, że wygląda na dużo większego niż jest. Typowo waży 20 kilogramów. Zabarwienie waha się od brązowego do czerwonego, z jasnożółtym podbrzuszem i szkarłatnymi szczękami. Ich oczy są całkowicie czarne.

Rozwinięte ekolidy[]

Opowiada się plotki o Dużych, Wielkich, lub nawet Ogromnych ekolidach, chociaż jeśli te kreatury istnieją, muszą mieszkać tylko w najodleglejszych dziurach Otchłani. Są przy tym uważane za wyjątkowo tępe.

Społeczność[]

Ekolidy są napędzane przez stałą żądzę rozmnażania, zarażając jajami wszystko, co nie jest ekolidem. Najbliższą emocji rzeczą jaką można zobaczyć po ekolidzie, jest okropna radość przy wykluciu młodych - na widok, jak wychodzą z ciała wrzeszczącego żywego nosiciela, wydaje z siebie okropne, radosne szczękanie.

Ekolidy nie tworzą społeczności jako takich. Największym wyjątkiem od tej reguły są ekolidy ze Zionynu. Tutaj, we władzy Obox-oba, ekolidy budują rozległe miasta-ule ze zwłok tych, co posłużyli im za inkubatory. Pokrywają te zwłoki żywicznym szlamem zebranym z łażącego oceanu Zionynu, tworząc złowieszcze katedry i wierze ze zmarłych. Miasto ekolidów jest straszną kpiną ze zdegenerowanych ludzkich miast, z targami poświęconymi egzotycznym stworzeniom jako inkubatorom, ogromnymi świątyniami poświęconym Obox-obowi, oraz wielkimi otwartymi forami, gdzie demony mogą oglądać "nastąpienie narodzin" pomiotu potężnych ekolidzkich dostojników.

Z rzadka, grupa zionyńskich ekolidów znajduje drogę na Plan Materialny, gdzie budują małą wersję swojego otchłannego miasta. W takich przypadkach, ekolidy po prostu pokrywają ściany z istniejącego kamienia zakonserwowanymi trupami, zamiast używać ich jako materiału budowlanego od zera.

Ekolidy przeważnie nie są zainteresowane skarbami, pozostawiając je przy ciałach ofiar tak, jak te je niosły. Na Zionynie, gdzieździe ekolidzkiej potęgi, nie wchodzi to w rachubę. Wiele z tamtejszych ekolidów rozwija się w jakiejś klasie i dzierżą typowy ekwipunek.

Na Zionynie, ekolidy rozwijają się w różnych klasach postaci. Najwięcej z nich preferuje bycie bardem, tropicielem, lub łotrzykiem.

Strategia i taktyka[]

Choć ekolid jest inteligentny, jego sposób walki jest wybitnie prosty. Jego główną siłą jest nadnaturalna szybkość. Ekolid rzuca się na ofiarę i próbuje wszczepić jej tyle jaj, ile może jak na jeden cel. Gdy już zaaplikuje jaja każdej istocie w grupie z którą walczy, wycofuje się w bezpieczne miejsce i obserwuje wylęg potomstwa. Jeśli jakiś nosiciel przeżyje proces wylęgania się, ekolid wraca by zaaplikować więcej jaj nieszczęśnikowi.

Oprócz niesamowitej szybkości, ekolid jest odporny kwas, zimno, elektryczność i ogień - i również na obrażenia od innej broni niż wykutej z zimnego żelaza lub natchnionej energią prawości. Są zupełnie niewrażliwe na trucizny i magię umysłu. Ponadto szybko się regeneruje i widzi w ciemności.

Moce[]

Przy udanym ataku pokładełkiem, ekolid składa jaja do ciała bezbronnej ofiary. Po chwili młode się wylęgają i zaczynają żreć ofiarę od środka, wygryzając drogę na zewnątrz. Jaja można usunąć z ciała ofiary poprzez zaklęcie usuwające chorobę.

Istoty, które obserwują ekolida z odległości mniej niż 18 metrów, mogą dostać halucynacji - zaczynają widzieć setki małych, gryzących robaków wypełniających powietrze i pokrywających ich ciała. Wpływa to mocno na ich koncentrację. Efekt ten można usunąć poprzez zaklęcie leczące. Widok ekolida jest liczony jako magiczny i wpływa na umysł, oraz nie działa na chaotyczne złe istoty. (Widok grupy ekolidów nie zadziała mocniej niż widok pojedynczego.)

Źródła[]

  • Fiendish Codex I: Hordes of the Abyss
Advertisement