Sferopedia
Advertisement
Sfera
101510
Mapa Dziewięciu Piekieł
Dziewięć Piekieł

(Baator)

Inne nazwy

Baator, Kraina Złamanych Obietnic

Rodzaj planu

Plan zewnętrzny

Charakter

praworządny zły

Organizacje

Ważne bóstwa

Asmodeusz, Tiamat, Kurtulmak

Ważne istoty

diabły, sahuaginowie

Połączenia

Acheron, Gehenna

Great-Wheel-Map-Nine-Hells-3e

Mapa Dziewięciu Piekieł z oznaczonymi kilkoma wartymi uwagi miejscami

Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie

Napis nad portalem do Piekła

Dziewięć Piekieł Baatoru znane też jako Dziewięć Piekieł, Baator lub Kraina Złamanych Obietnic. Jest w pełni praworządnym złym planem zewnętrznym. Ucieleśnienie tyrani, intryg, zdrady, kłamstwa oraz nikczemnych kodeksów, praw i zasad. Miejsce wyrachowanego i zaplanowanego okrucieństwa. Jest to także dom diabłów baatezu, które choć jak same twierdzą, służą prawu, by odróżnić się od swoich wrogów tanar'ri, to pragną i dążą do buntu.

Warunki[]

Mieszkańcy[]

Głównymi mieszkańcami Baatoru są diabły, czarcie istoty czystego praworządnego zła. Najpopularniejszym rodzajem diabłówbaatezu, rasa która skutecznie rządzi planem. Diabły znajdują się w nieprzerwanym konflikcie z chaotycznymi złymi demonami, znanym jako Wojna Krwi. Ostatniego pana piekła nikt jeszcze nie pokonał po wielu intrygach i buntach. Każdy diabeł knuje przeciwko swoim zwierzchnikom, aby znaleźć się coraz wyżej w hierarchii. Za porażkę buncie czeka jednak dotkliwa kara z ręki przełożonych, czy też degradacja. Przekonał się o tym Levistus, władca piątej. Ostateczni władcy Baatoru znani są jako Władcami Piekieł, Arcydiabłami lub też po prostu Władcami Dziewięciu. Niektórzy zachowali dla siebie osobiste tytuły. Każdy z nich włada nad jednym z dziewięciu piekieł. Obecna sytuacja polityczna Baator została zdefiniowana przez wojnę domową znaną jako Porachunki. Obecnymi władcami piekieł są kolejno Zariel, Dispater, Mammon, Belial, Fierna, Levistus, Glasya, Belzebub, Mefistofeles i Asmodeusz. Służy im w dodatku Mroczna Ósemka generałów podległych bezpośrednio Asmodeuszowi, obradujących w twierdzy Malsheem na Nessusie. Są to kolejno Baalzefon, Corin, Dagos, Furcas, Paerza, Zapan, Zaebos, Zimmimar. Władcy Dziewięciu bezustannie zawierają między sobą ciche sojusze i knują nawzajem.

Diabły[]

BarbazuCornugonErynie

Diabły baatezu

Baatezu - najpopularniejsza obecnie rasa, uważana za główną i reprezentatywną wszelkich diabłów. Pośród nich najpopularniejszymi są barbazu, cornugony, erynie, gelugony, hamatula, narzugony, osyluthy, piekielne czarty, spinagony i wiele innych nieprzeliczonych diabłów.

Bezekira02

Bezekira

Oprócz najpopularniejszych baatezu żyje tam wiele innych diabłów: bezekira (piekielne koty), gargatule - mylone z czarcimi dinozaurami, wędrujące po cieplejszych warstwach piekła zdziczałe baatezu, które polują na inne istoty. Jako przeciętnie inteligentne, garagatule często zatrudniane są jako straż w pałacach i katedrach; impy, rakszasy, kytony - diabły łańcuchowe z Miasta Dźwięczących Okowór; pełniące funkcję strażników maelephanty; piekielne ogary.

Inni mieszkańcy[]

Poza diabłami, Baator jest domem dla złych bóstw, które zazwyczaj patronują innym rasom. Baator zamieszkuje wiele ras i potworów, które znalazły tutaj swoją planarną ojczyznę, bądź też skupiają się wokół siedzisk swoich bogów, godząc na ich tyranię. Ich stosunki z diabłami są zwykle obojętne, nierzadko napięte. Często mogą toczyć konflikty między sobą jak i tworzyć śmiałe przymierza. Wszystko jest jednak tutaj krótkotrwałe, gdyż każdy czyha by zająć czyjeś miejsce i pozycję. Kilku śmiertelników również żyje w dobrze chronionych twierdzach Baatoru. Istoty, które nie są czartami, a zamieszkały w Baatorze na stałe są chromatyczne smoki, gobliny, koboldy, koszmary, ogary yeth, piekielne ogary, sahuaginowie, wcieleni. Głównym źródłem pożywienia na tym planie jest cuchnące krowy. Jedyna roślinność, która nie jest trująca dla przybyszów z innych planów to ognisty grzyb - ciepła, ociekająca wodą, szaroczerwona narośl, rosnąca w miejscach uderzeń ognistych kul - przede wszystkim na cieplejszych warstwach.

Oczekujący[]

Soulshell

Skorupy duszy

C1a34d648e815dd951c48e17eb1cf885

Lemure

Oczekujący Baatoru mają wiele rodzajów. Tutaj trafiają ludzie o czarnych sercach, trzymających się twardych zasad nikczemnego postępowania. Również ludzie dumni, pyszni i ambitni, którzy w swoim zaślepieniu byli obojętni na ból i cierpienia innych. Wyprani z empatii i współczucia nierzadko bezlitośnie wykorzystywali innych w swoich dążeniach. Nierzadko są to czempioni diablich panów, czy też tyrani.

Oczekujący najczęściej przyjmują postać skorup duszy. Przypominają upiornie blade fantomy przypominające osobę, którą były za życia. Są okrutnie zlepiane i formowane przez diabły w przerażające kształty, które powodują u oczekujących ciągły ból i szaleństwo. Najczęściej tacy oczekujący są kreowani przez diabły, aby stały się one elementem ozdoby planu i jego makabrycznej estetyki. Ich wykrzywione w grymasie bólu i potępienia twarze zdobią skały, chodniki i miasta. Ich jęki mogą wypełniać cały plan. Ich zniszczenie kończy się połączeniem ich esencji z esencją Baatoru.

Wyjątkowo potworni i przesiąknięci złem oczekujący stają się lemure. Wyglądają one jak obrzydliwe kluchy stopionego płynnego ciała. U tych, których nie przeżarło doszczętnie cierpienie, doszukać się można pozostałości po cechach jakie mieli za życia. Jednak są to bezrozumne istoty, które wykonują telepatyczne polecenia diabłów i najczęściej kończą jako mięso armatnie w Wojnie Krwi lub też stają się sługami innych diabłów.

Inny typ stworzenia zwany nupperibo przybiera formę ogromnego, roztopionego ciała. Mówi się, że nupperibo zamieszkują Baator od tysiącleci jako pozostałość po starożytnej rasie, która żyła tam na długo przed baatezu. Naturalnie obecnie powstają z larw obecnych na planie, jeśli są zostały pozostawione bez uwagi na dość długo, by mogły się przekształcić. Przed przybyciem baatezu, larwy były kształtowane przez diabły w lemury w wysiłku mającym zapobiec formowaniu się ogromnej ilości nupperibo.

Wiele jednak zależy od zamierzeń lokalnych mocy. Bargrivyek daje swoim oczekującym wygląd goblinów, a Sekolah pozwala swoim wyznawcom pozostać w postaci sahuaginów. Set zaś zmienia swoich wyznawców w krokodyle, hieny, skorpiony, czy najczęściej w brązowoskórych ludzi. Bardziej zasłużeni zostają gestorami, którzy najczęściej przyjmują postać sług Seta. Smoczy wyznawcy Tiamat, czy Takhisis również mogą liczyć na pośmiertną postać smoka.

Struktura i warstwy[]

Mapa3-big-

Baator

Baator plan

Plan warstw Baator

Baator ma kształt odwróconej góry. Wszystkie dziewięć warstw jest umieszczone równo jedna nad drugą, a każda kolejna niższa jest mniejsza od poprzedniej. Jedynym między nimi przejściem jest rzeka Styks lub portale. Oficjalna droga przez piekło prowadzi od pałacu jednego Arcydiabła do drugiego od Miasta z Brązu aż po Malsheem. Każda niższa warstwa wydaje się czeluścią z punktu widzenia wyższej. Sam Styks pojawia się tylko na trzech warstwach. Dając połączenie z innymi planami niższymi płynie przez Avernusa, Stygię oraz na Nessusie niknie w jego głębinach.

Tutejszych przewodników należy traktować z ograniczonym zaufaniem. Ich usługi są drogie, a nieumiejętnie zawarta transakcja może uczynić z nierozsądnego śmiałka niewolnika baatezu. Natura planu uzależnia długość podróży od najróżniejszych czynników - wieku podróżnego, jego koncentracji bądź jej braku lub wysokości zapłaty dla przewodnika. Zasady obowiązujące w danym miejscu są takie same dla wszystkich, trzeba jednak wpierw być ich świadomym.

Dziewięć Piekieł od strony prawa graniczy z Acheronem, zaś od strony zła graniczy z Gehenną.

Avernus[]

Avernus

Avernus

Pierwsze co ujrzy nowoprzybyły do Baatoru. Pokruszone i potrzaskane od bitew skalne równiny, strome wzniesienia i góry. Krwistoczerwone światło rozlewa się po niebie Avernusa i całej czerwonej krainie. Cała ta warstwa, to niekończące się połacie czerwonej ziemi, stykającej się z tak samo czerwonym niebem. Od czasu do czasu, niemal regularnie sklepienie przecinają płonące ogniste kule wystrzeliwane z wielu buchających ogniem gejzerów Avernusa. Niczym meteory spadają na ziemię, zadając dotkliwe obrażenia wszystkiemu wokół. Mawia się, że te gorejące kule to wyraz woli władcy tej warstwy piekieł. Legiony zorganizowanych i uzbrojonych diabłów patrolują i pilnują terenu. Czekają gotowe na kolejną bitwę w Wojnie Krwi, czy inną inwazję. Osyluthy przemierzają teren w poszukiwaniu dezerterów, spinagony zapędzają lemure i nupperibo do szeregów. Można tu również spotkać sfory diabłów zabawiające się polowaniem na głupców, którzy nieopatrznie zapuścili się na Baator bez odpowiedniego przygotowania.

Z Gór Stigmaris spływa krew do potoku znanego jako Rzeki Krwi, która z kolei płynie aż do momentu zetknięcia się ze Styksem, do którego wpada. Diabły mawiają, że w Rzece Krwi znajduje się krew wszystkich poległych w bitwach na Avernusie. Wokół rzeki żyją różne niebezpieczne stwory, które pijąc z niej, stały się bardzo agresywne. Od portalu prowadzącego z Zewnętrza aż do Styksu ciągnie się Droga Dobrych Intencji, wyznaczona przez kolejne ruiny dawnych miast-bram, które po kolei były sprowadzane tutaj z Zewnętrza wskutek działań baatezu. Po przybyciu nowego miasta, każde kolejne spychane jest w stronę rzeki i ostatecznie wchłaniane i zapominane.

 • Arcydiabeł - Władcą Avernusa jest generał armii baatezu, piekielny czart Bel. Nie nosi tytułu arcyksięcia, lecz jeśli konieczny, generała. Objął władzę po poprzedniej władczyni Zariel, której miejsce zajął w wyniku zdrady. Zasiada w osobistej twierdzy w centrum Cytadeli z Brązu. Służą mu i niemal stale towarzyszą dwa cornugony wojownicy, Yeddikadir i Nalebrank, których obawiają się nawet potężniejsze diabły. Yeddikadir służy również w tajemnicy władcy czwartej, Belialowi, lecz na chwilę obecną nie ma zamiaru zdradzać oficjalnego pana.
Pillar

Obieżysfer przed Kolumną 'Czaszek'

 • Lokacje:
  • Cytadela z Brązu - Siedziba Bela, władcy pierwszej. Jest to wielkie miasto-forteca, znajdują tam setki oddziałów baatezu i maszyn oblężniczych. Do Cytadeli dodawane są nowe umocnienia, zależnie od przeprowadzanych na nią ataków.
  • Kolumna Czaszek - Są różne pogłoski na temat tego miejsca. Niektórzy mówią, że baatezu stworzyli ją z czaszek tanar'ri lub innych przeciwników z Wojny Krwi, inni zaś utrzymują, że Kolumna składa się z czaszek największych i najohydniejszych kłamców. Większość ze zdobyczy to powykręcane demoniczne czaszki. Od malutkich po ogromne jak niemal dom. Sama kolumna wnosi się dwa kilometry w górę. Tuż obok Kolumny znajduje się pomost, którym można przejść na wielką żelazną wieżę zbudowaną w Dis i schodząc po krętych schodach, przejść przez warstwę chmur i pojawić się w drugim piekle. Na schodach panuje wielki ruch diabłów i orantów przez co zdarzają się dosyć często spadki ze schodów. Nierzadko naumyślne. Przy wieży znajduje się szerokie wejście do Gniazda Tiamat, straszliwego smoka tego pomostu.
  • Mroczne Kręgi - ruiny dawnego miasta-bramy, które przeskoczyło na Baator z Zewnętrza. Znajduje się tu wyjście z portalu z Żeber. Jest tu nieco bezpieczniej niż w otwartej przestrzeni, gdyż armie biesów omijają to miejsce. Wciąż mieszka tu garstka dawnych obywateli miasta, którzy próbują organizować mizerny ruch oporu przeciwko baatezu.
  • Robacza Czeluść - ogromny krater, służący baatezu jako teren rozrodu. Czeluść wypełniona jest drgającym szlamem i zwałami robactwa. Są to duchy nowoprzybyłych oczekujących, z których formują się lemury i nupperibo. Czeluść strzeżona i doglądana jest przez abishai. W skale przy jednej z krawędzi krateru znajduje się wejście do Gniazda Tiamat.
 • Boskie krainy:
Tiamat3

Tiamat w swoim gnieździe

  • Abthalom, Podziemna Rubież - boska kraina smoczej królowej Takhisis
  • Draukari - boska kraina bóstwa koboldów Kurtulmaka.
  • Gniazdo Tiamat - Nieopodal Kolumny Czaszek znajduje się siedziba pięciogłowego smoczego bóstwa Tiamat. Gniazdo Tiamat to sieć pieczar, jaskiń i tuneli. Znajduje się tu (w Jaskini Chciwości) przejście do następnej warstwy Dis. Jest to jedyne oficjalne przejście do drugiego piekła poza Fortecą Bela i Styksem. Sama bogini, jej potomstwo i smoczy kochankowie zamieszkujący gniazdo (najpotężniejsi przedstawiciele pięciu gatunków smoków chromatycznych) pilnują zaległych tam wielkich skarbów, z których żaden śmiałek nie wyciągnie nawet sztuki złota. Tiamat wypełza z Gniazda tylko podczas wyjątkowych zdarzeń jak choćby podczas ataku demonów na Avernus. Jedynego przejścia na Dis pilnuje sama Tiamat. Każdy kto będzie chciał przejść przez Gniazdo cały na drugą stronę, nie przejdzie bez solidnego poświęcenia.
  • Pokojowe Ziemie - boska kraina bóstwa goblinów Bargrivyeka.

Dis[]

Dis

Dis

Dis2

Dis

Dis zwane też Żelaznym Miastem zajmuje olbrzymią część tej warstwy. Z jego czarnych murów wytryskają dymy, unoszące się ku zielonkawemu niebu. Jest tu bardzo gorąco i łatwo oberwać opiłkiem rozżarzonego metalu, z którego zbudowane jest całe miasto. Wąskie uliczki tej metalowej potworności rozciągają się niemal bezkreśnie. Oczekujący oddają się tu bezcelowej pracy - jedne grupy wznoszą budynki po to, by inne natychmiast rozpoczęły ich burzenie. Cała ta praca odbywa się bez żadnych narzędzi, gołymi rękami, parzonymi przez rozgrzane żelazo. Ulice wypełniają jęki tych biedaków, poganianych i smaganych przez spinagony i abishai. Przestrzeń zmienia się tak szybko, że bezcelowe jest sporządzanie jakichkolwiek map, a budowle i drogi są wznoszone i burzone bez żadnego planu, w sposób pozornie chaotyczny.

Choć większość mieszkańców stanowią baatezu, znajdują się tu również gospody, sklepy i targi prowadzone przez rozmaitych chciwych sferowców i otwarte dla każdej zainteresowanej klienteli. Ściany i podłogi takich budynków użyteczności publicznej wyłożone są skórami lemure i nupperibo, które chronią przybyszy przed zabójczym gorącem. Półświatkiem kupców zarządza samozwańczy Król Hedżdż - diabelstwo tolerowane przez baatezu ze względu na to, że utrzymuje na swoim terenie porządek.

 • Arcydiabeł - Arcyksięciem Dis jest Dispater, który włada całą warstwą z Żelaznej Wieży. Jego rozkazy bezpośrednio wykonują posyłane przez niego erynie. Na czele wiernych Dispaterowi służek stoi jego najwierniejsza erynia Ustryhrin-ja. Żelazną Wieżę chroni również Talos (nie mylić z bogiem Talosem), żelazny golem, którego początki służby u Dispatera owiane są tajemnicą.
 • Lokacje:
  • Boska Ulica -
  • Żelazna Wieża - siedziba Arcyksięcia Dispatera, górująca nad całym miastem.

Minauros[]

Minauros

Minauros

Trzecią warstwę Dziewięciu Piekieł spowijają cuchnące rozlewiska, napełnione jątrzącą się zgnilizną mokradła. Ołowiane, ciężkie niebo potrafi zsyłać tylko kwasowe deszcze, których oleiste krople przywierają do ciał orantów i nieostrożnych podróżnych. Nie da się ich zmyć dopóki nie opuści się tego parszywego piekła a złośliwa pogoda potrafi dopiec także kąsającym wiatrem i ostrym niby brzytwa gradem. Co jakiś czas krajobraz przecinają granie wulkanicznego szkła. Jedyną solidną kryjówkę mogą zapewnić nieliczne miasta, które mimo morderczych wysiłków biesów i niezliczonych niewolników z wolna toną w błocie i śluzie przytłoczone własnym ciężarem. W mętnej wodzie grasują nienazwane potworności, których obawiają się nawet diabły. Tylko uskrzydlone baatezu pozwalają sobie na wyprawy w głąb bagien, zwykle by ścigać zbiegłych niewolników, co uważają za świetną rozrywkę. Łopot ich smolistych skrzydeł niesie się daleko, rozpraszając wśród mgieł i zmurszałych ruin tak, że nigdy nie wiadomo z której strony nadlecą by cię pochwycić.

 • Arcydiabeł - Władcą piekła Minauros jest Mammon, zwany wicehrabią. To żądny władzy spiskowiec. Mieszka w Mieście Minauros, w swoim zdobionym klejnotami pałacu, który przypomina bardziej mauzoleum. Choć Mammon był kiedyś opasłym piekielnym czartem, Asmodeusz zmienił jego postać w humanoidalnego wielkiego węża. Bezpośrednio służą mu większe niż inne, piekielne ogary Mammona oraz Zbavra, królowa wiedźma, była kapłanka Hextora.
 • Lokacje:
  • Miasto Minauros - z wolna pogrążające się w butwiejącym bagnie miasto owładnięte terrorem i intrygami. Baatezu zapędzają tutejszych oczekujących do wydobycia z mokradeł kamienia, służącego nieustannej odbudowie miasta. Wskutek tego bagno pełne jest butwiejących ciał, które wypływają na powierzchnię, rozsiewając słodkawy odór rozkładu.
  • Miasto Dźwięczących Okowów - zwane też Miastem Łańcuchów jest zamieszkane przez kytony, które wytwarzają tutaj najprzedniejsze okowy w całych Sferach.

Flegetos[]

Flegetos

Flegetos

Oto legendarne królestwo ognia, pełne wulkanów i ognistych rzek. Warunki tutaj niewiele się różnią od Planu Żywiołu Ognia.

 • Arcydiabeł - Obecną władzę na Flegetosie pełni oficjalnie lady Fierna. Powszechnie jednak wiadomo, że faktyczne rządy nad warstwą sprawuje arcyksiążę Belial, ojciec Fierny, któremu córka oddała obowiązki, gdyż sama skupia się na wykorzystywaniu swojej pozycji do luksusowego życia. Oboje mieszkają w pałacu z czystego obsydianu w środku miasta. Ulubieńcem Fierny jest piekielny czart Gazra, który jest gubernatorem miasta Abriymoch. Żywi on ukrywane uczucie nienawiści względem Beliala i z tegoż powodu władca piątej, Levistus próbował wielokrotnie przeciągnąć go na swoją stronę. Do tej pory bezskutecznie.
 • Lokacje
  • Abriymoch - miasto leżące w kraterze wygasłego wulkanu.

Stygia[]

Stygia

Stygia

Zamarznięty ocean pokrywa całą powierzchnię tej warstwy. Wyjątkiem jest koryto rzeki Styks, która pędzi tutaj najszybciej w całym piekle. Gdzieniegdzie rosną małe roślinki, tworząc coś w rodzaju lodowych mokradeł. Powietrze przecinają błyskawice.

Najwierniejszymi sługami Levistusa, jego oczyma poza jego więzieniem są gelugon zaklinacz Erridon Alaka, półczart łotrzyk Zanth oraz piekielny kot Trójca.

 • Lokacje:
  • Tantlin Miasto Lodu, wzniesione na lodowej krze i pokryte skorupą lodu.
 • Boskie krainy:
  • Ankhwugaht - boska kraina Seta. W lodowatej Stygii zaczyna się kraina będąca suchą pustynią pełną przerażających ogromnych skorpionów pożerających podróżników. Po piaskach Ankwugath mogą poruszać się oczekujący w postaci krokodyli, hien, skorpionów, czy też brązowoskórych ludzi. Ponad ciemną pustynią unoszą się chmury. Z każdego miejsca krainy widać w jej centrum ogromną czarną piramidę.
  • Sheyruushk - boska kraina Sekolaha, boga sahuaginów, którzy są oczekującymi tego miejsca. Sheyruushk znajduje się głęboko pod lodami Stygii w zimnych głębiach oceanu. Fizycznie można się tu dostać tylko przez Styks.

Malbolge[]

Malbolge

Malbolge

Ta warstwa to jedno ogromne zwalisko skał. Aby się po nim poruszać, trzeba przeciskać się przez tunele i szczeliny albo wspinać po głazach wielkości budynków. Niebo pokryte jest rzadkimi, czerwonymi chmurami. Nie ma tutaj typowych miast, tylko rozsiane po osypiskach twierdze z miedzi.

 • Lokacje:

Na Malbolge nie ma żadnych szczególnie wyróżniających się miejsc.

Maladomini[]

Maladomini

Maladomini

Oto ruiny ruin. Ciągnące się po horyzont rumowisko próżności i despotyzmu. Ziemię tworzą tutaj gruzy tysięcy nienazwanych miast wznoszonych i burzonych na przemian niezliczoną ilość razy. Wśród zwalistych żlebów i szybów kopalń rzesze orantów zmuszane są do niewolniczej pracy bez chwili wytchnienia. Codzienne męczarnie w promieniach palącego słońca doprowadzają ich do granic wytrzymałości. Okrwawionymi rękami, pełnymi pęcherzy i blizn układają kamienne bloki, by wznosić kolejne miasto dla Władcy Siódmej - Belzebuba. Ten arcydiabeł został owładnięty przez obsesyjne dążenie do perfekcji, ku któremu zmierza bez względu na koszty czy konsekwencje wobec ludzi.

Marzy o zbudowaniu idealnego miasta, które przyćmiłoby wszystkie inne w sferach i stało się inkarnacją pierwotnego porządku i ładu. Jednak jego wypaczona osobowość nie jest w stanie pojąc, że zadanie jest z góry skazane na niepowodzenie zwłaszcza gdy zamierza się je okupić cierpieniem tak wielu dusz. Dlatego za każdym razem, gdy nowe miasto zostanie ukończone, widzi w nim tylko niedoskonałości, choćby nie wiadomo jak piękne czy uporządkowane by nie było. Wpada w niepohamowany gniew nierzadko druzgocząc nowo powstały gród i porzucając go na wieczność a następnie wyrusza ze swymi niewolnikami, by zacząć budowę od nowa i tak koło się zamyka. Nieliczne rachityczne góry z pokruszonej skały lub tajemnicze kopce były kiedyś takimi miastami. Nie ma już na Maldomini naturalnego krajobrazu, a tylko mury strzaskane zbyt wiele razy przez gniew diabłów lub zwykłą erozję, pogrążone w dźwięczącej, rozpaczliwej ciszy.

 • Arcydiabeł - Władcą siódmej jest Belzebub. Nosił niegdyś imię Triel i jest upadłym Solarem.
 • Lokacje:
  • Grenpoli zwane Miastem Dyplomacji
  • Malagard

Cania[]

Cania

Cania

O ile Stygia to zmarznięte morze pogrążone w martwej ciszy, tak Cania reprezentuje mordercze oblicze lodu. Warstwa jest pogrążona w niemożliwym, przenikliwym zimnie, które z trudem znoszą nawet gelugony, rodzimi mieszkańcy tego planu. Chłód niczym igły przebija się przez każdą formę odzienia i parzy skórę nie mniej dotkliwie niż ognie Flegetosu. Warunki przypominają Plan Parażywiołu Lodu. Potężne lodowe góry nieustannie ścierają się tutaj wśród huczącej zamieci, roztrzaskując wszystko na swojej drodze. Czasem w mroźnych bryłach dostrzec można zniekształcone sylwetki uwięzionych eony temu istot. Rządowcy roztopili kiedyś kilka takich postaci, ponoć były to devy zastygłe w walce z jakimiś nieznanymi monstrami. Gdy lodowce wypiętrzają się gwałtownie ku zachmurzonemu niebu czasem wynoszą ze sobą ruiny dawnych miast, których imion już nikt nie pamięta. Obecnie na Canii znajduje się tylko jedno godne uwagi miasto - Mefistar - gdzie rezyduje Władca Ósmej Mefistofeles. Rzadko opuszcza on skąpane w gorącej parze legowisko świadom, że szalejące lawiny i bezlitosne zimno skutecznie zniszczą wszelkich intruzów. Aby jednak za wszelką cenę nie dopuścić wrogów do niższej warstwy, wielką czarną czeluść prowadzącą na Nessus strzeże 9 999 gelegonów patrolujących schody wijące się przy krawędzi. Ta szeroka na setki metrów rozpadlina pełna porywistych prądów powietrznych to ostatnia brama, za którą mieści się Ostatnie Piekło.

 • Lokacje:
  • Mefistar cytadela strzegąca lodowca Nargus.

Nessus[]

Nessus

Nessus

Na samym dnie Dziewięciu Piekieł i jednocześnie na samym szczycie odwróconej góry, którą tworzą ich kolejne warstwy, mieści się niewyobrażalnie głębokie zapadlisko. Mówią, że nawet nienawiść i okrucieństwo władającego tą warstwą arcydiabła Asmodeusza nie są tak głębokie, jak te niewyobrażalne przepaście wyryte w najtwardszej skale. Żaden pierwszak nie jest nawet w stanie sobie wyobrazić tych korytarzy ciągnących się pionowo w dół przez setki a nawet tysiące kilometrów ku nienazwanym czeluściom i czającym się tam przerażeniu sprzed początku czasów. Wszystkie najbardziej zdeprawowane i bezwzględne istoty przypełzają tutaj z zakamarków wyższych warstw. Czekają w ukryciu nie zważając na mijające wieki, by w końcu doczekać tego jednego dnia, gdy stopa nieostrożnego podróżnika ześlizgnie się i osunie w niebyt. Powiada się, że dla każdego Nessus będzie inny, że potrafi on ucieleśniać najbardziej skryte fobie i lęki i rzucać je na nas a potem patrzeć jak nas pożerają. Istotnie w mrocznych kanionach utkały sobie leże najgorsze koszmary.

Choć powierzchnię Nessus pokrywa bezkresna, skalista pustynia, niemal nic nie wiadomo o położonych poniżej rozpadlinach, bowiem niewielu jest takich którzy stamtąd powrócili. Gelugony i inne biesy z wrodzonym okrucieństwem rozprawiają się natychmiast z każdym nieproszonym gościem, czyniąc tą warstwę wyjątkowo nieprzystępną dla podróżnych. Ale tak naprawdę również niewielu chciałoby ją odwiedzać, chyba tylko głupcy naiwni na tyle by układać się z diabłami, całkowicie zaślepieni chciwością i żądzą władzy.

 • Arcyksiążę - Władcą dziewiątej jak i całych Dziewięciu Piekieł Baatoru jest Asmodeusz.
 • Lokacje:
  • Malsheem - największa forteca we wszystkich Planach Zewnętrznych rozciąga się na setki kilometrów we wszystkich kierunkach. W jej nieprzeliczonych komnatach porządku strzegą najwierniejsze biesy, pilnując, aby nikt nie zakłócał obrad Mrocznej Ósemki. W jej pobliżu znajduje się jezioro płynnego lodu, z którego bierze źródła rzeka Lethe.
  • Wężowe Sploty - znana z pogłosek i brutalnie tępionych plotek gigantyczna rozpadlina w której ponoć ma spoczywać tytaniczne ciało prawdziwego Asmodeusza który milenia temu spadł między skały Nessus.

Bóstwa i boskie byty[]

W settingach[]

Greyhawk[]

Kosmologia Oerth z Greyhawka całkowicie odpowiada tej z Planescape. Baator jest praworządnym złym planem zewnętrznym, a na Flanaess wśród wtajemniczonych słynie głównie z tego, iż jest domem diabłów i baatezu oraz boga Kurtulmaka i bogini Tiamat.

Zapomniane Krainy[]

Kosmologia Zapomnianych Krain zawiera Dziewięć Piekieł Baator jako piekielny plan. Tam jednak ma on połączenie z Otchłanią tylko poprzez Krwawą Szczelinę, niezamieszkany plan, który staje się miejscem gdzie toczy się Wojna Krwi. W dodatku w Zapomnianych Krainach na Baator nie mieszkają żadne bóstwa. Tiamat ma swoją krainę w osobnym planie neutralnym Smoczym Gnieździe, Kurtulmak oraz Maglubiyet mieszkają na osobnym planie czarcim Clangor, kraina Sekolaha znajduje się w czarcim planie Złowrogich Głębi, Set zaś zajmuje zakątek neutralnego planu Heliopolis. Arcydiabły wciąż jednak tam są i mogą dawać moc śmiertelnikom tak jak bóstwa.

Dodatkowo Maztikanie mają inną pośmiertną drogę dojścia do swoich światów umarłych zwanych temenos. Poprzez piramidę piramidę Maztlan, znajdującą się na Zewnętrzu. Aż dwa z nich są związane z Piekłem. Są to Teotli Itic oraz Xibalba. Nie posiadają swoich opiekunów z panteonu maztikańskiego. Nie wiadomo na której warstwie piekła leżą i jakie są związki z arcydiabłami.

Związki[]

Dziewięć Piekieł Baatoru powstało jako mieszanina wizji zaświatów z "Boskiej Komedii" Dantego, która czerpała z greckiej i rzymskiej mitologii. Boska Komedia jako twór renesansowy, przepełniony jest ówczesną symboliką porządku pochodzącego od Boga i uporządkowanego kosmosu składającego się z policzalnych warstw, co stanowi podstawową inspirację dla tworzenia planów prawa.

Warstwy piekła z eposu Dantego odnoszą się do wartości etycznych:

 • Limbo (piekło nieochrzczonych)
 • Żądza
 • Obżarstwo
 • Chciwość
 • Gniew
 • Herezja
 • Przemoc
 • Oszustwo
 • Zdrada

Ich związek z piekłami Baator jest przemieszany, krajobrazy są zaczerpywane z mitologii greckiej, świata Hadesu. Etyczne wartości kręgów piekieł stanowiły zaś inspirację dla spotykanych rodzajów oczekujących, rodzajów ich kar i katuszy piekielnych jak i ważnych postaci władających warstwami, jak arcyczarty.

 • Avernus - nazwa pochodzi od jeziora wulkanicznego Averno, uważanego za wejście do Hadesu. Bel to imię babilońskiego boga oznaczającego "Władcę". Znany też także jako Ba'al (semicki bóg nieba, płodności, póki nie został zdemonizowany jako fałszywy bóg), czy dalej spokrewniony z księciem piekła Belialem.
 • Dis - w boskiej komedii miasto Dis rozciągające się od 6 do 9 kręgu piekła. Architektura miejsca jest obca europejskiej, pełna łuków, kopuł, arkad, wałów, fos, bram i meczetów. W Baator jest miastem z żelaza, ale o podobnie architekturze fortec. Sam Dis Pater (z łaciny "bogaty ojciec") to rzymski bóg świata podziemnego i bogactwa identyfikowany czasem z Plutonem.
 • Minauros - może pochodzić od postaci Minosa, byłego króla Krety i sędzi zmarłych. Imię Mammon pochodzi od bożka pieniędzy.
 • Flegetos - od rzeki gorącej krwi Flegetonu (i przeprowadzającego przez nią Flegiasza) powstało gorące wulkaniczne piekło. Władcę warstwy Beliala cechuje grzech żądzy z jego córką Fierną.
 • Stygia - nazwa pochodząca od Styksu. Postać księcia Levistusa pochodzi od zdrajców z ostatniego kręgu piekieł, gdzie w lodowym jeziorze Kocyt (Kokytus) zamarznięci spoczywają zdrajcy: Judasz, Brutus i Kasjusz.
 • Malbolge i Maladomini - nazwy mające człon "male" (z łaciny "zło"). Belzebub jest demonem sumeryjskim zwanym władcą much (tak jak i później judaistyczny Szatan). W Planescape jest najsławniejszym przykładem upadłego anioła.
 • Cania - prawdopodobnie od nazwy canis (łac. pies, wilk). Mefistofeles jest demonem kłamstwa w mitologii jak i w literaturze ("Faust" Geothego) uosabiającym ideały baatezu.
 • Nessus - nazwa pochodząca od Nessosa, centaura z mitologii greckiej. Asmodeusz, władca Baator, oparty jest na biblijnym Asmodeuszu, Azmodanie. Podejrzewane jest także iż w Planescape był on dawniej znany jako Aszma-Dewa, bóg z zaratusztriańsko/perskich wierzeń, drugi największy demon. Stary 1-edycyjny Dragon Magazine wprowadził perski panteon, którego część bóstw, wspólna dla wierzeń perskich i hinduskich, przetrwała w obecnym w Planescape panteonie hinduskim.

Zobacz też[]

 • Polityka Piekła - artykuł z "Dragon Magazine" przedstawiający alternatywną historię Piekieł

Źródła[]

 • Ad&d 2.0 Monster Manual 2.0
 • Bóstwa i Półbogowie" - Deites and Demigods
 • Fiendish Codex II: Tyrants of the Nine Hells
 • Księga Planów" - "Manual of the Planes
 • Księga Plugawego Mroku" - "Book of Vile Darkness
 • Księga Potworów 3.5 - Monster Manual 3.5
 • Księga Potworów II - Monster Manual II
 • Planar Handbook - D&D ed. 3.5
 • Planescape - Monstrous Compendium Appendix I
 • Planescape - Monstrous Compendium Appendix II
 • Planescape - Monstrous Compendium Appendix III
 • Planescape - Planes of Law
 • Fires of Dis
 • Przewodnik Gracza po Faerunie
 • Sandstorm
 • Wyznania i Panteony
 • Zapomniane Krainy - Opis świata
 • Żyjący Greyhawk - Atlas Greyhawka
 • Panteony Planescape
 • Planewalker.com
Kosmologia Wielkiego Koła
MechanusAcheronDziewięć PiekiełGehennaHadesCarceriOtchłańPandemoniumLimboYsgardArboreaZiemie BestiiElizjumBytopiaGóra CelestiaArkadiaPlan Żywiołu PowietrzaPlan Żywiołu WodyPlan Żywiołu ZiemiPlan Żywiołu OgniaPlan MaterialnyBaśniodziczZmrokPlan Pozytywnej EnergiiPlan Pozytywnej EnergiiPlan Negatywnej EnergiiPlan Negatywnej EnergiiPlany WewnętrznePlany ZewnętrznePlany NiższePlany WyższePlany PrawaPlany ChaosuPlan EterycznyChaos ŻywiołówPlany WewnętrznePlan AstralnyGreat Wheel 5e

Plan MaterialnyBaśniodziczZmrok
Plany Przejściowe: Plan AstralnyPlan Eteryczny
Plany Wewnętrzne: Plan Żywiołu PowietrzaPlan Żywiołu WodyPlan Żywiołu ZiemiPlan Żywiołu OgniaChaos Żywiołów
Plany Parażywiołów: Srogi MrózBagno ZapomnieniaFontanny StworzeniaWielka Pożoga
Plany Pseudożywiołów: BłyskawicaBlaskMinerałParaPróżniaPopiółPyłSól
Zewnętrze: Sigil
Plany Zewnętrzne: ArkadiaGóra CelestiaBytopiaElizjumZiemie BestiiArboreaYsgardLimboPandemoniumOtchłańCarceriHadesGehennaDziewięć PiekiełAcheronMechanus
Plany Energii: Plan Energii PozytywnejPlan Energii Negatywnej
Połączenia Planarne: Nieskończone SchodyOkeanosGóra OlimpStyksYggdrasil
Odległa Dziedzina

Advertisement