FANDOM

Prośba o kontakt Edytuj

Witaj, cieszy mnie Twój udział w tworzeniu Sferopedii, chciałbym nawiązać z Tobą kontakt przez gg, maila lub coś podobnego. Moglibyśmy wtedy łatwiej się komunikować. Pozdrawiam, Kristoff

 • Możliwość kontaktu podałem w mojej stronie użytkownika na tej stronie, możesz więc napisać na e-mail, bo z gg tymczasowo nie korzystam.

Merlin, poczta! - Roen Ashin

Grafiki, źródła Edytuj

 • Jak się domyślasz już po temacie, chodzi o to, by grafiki miały podane swoje źródło. Tj. nazwę podręcznika chociaż. To przydatne. Musimy już od podstaw wszystko zapisywać, by nie powstał burdelik. Kiedy inni ludzie zamieszczali źródła na necie, bardzo mi nimi pomogli, bym sam dociekł do wielu rzeczy, jako tłumacz. Takoż i my zamieszczajmy źródła. I pod artykułami, i w opisie graficzek. Link do obrazka, nazwa podręcznika, czy numer Dragon Magazina, skądkolwiek nie pochodzi. --SFERY-Lunar 13:44, 5 maj 2009 (UTC)
 • W porządku, grafik nawrzucałem sporo, ponieważ zamierzam dużo pisać i jestem zwolennikiem dobrych ilustracji - na razie nie uploadowałem chyba niczego złego, lecz od teraz zacznę podpisywać źródło. Obrazki biorę właściwie tylko z podręczników: np.

http://www.iwozhere.com/SRD/Gallery.html ale czasami warte uwagi są też inne źródła. --Merlin wszech 5 maj 2009 (UTC)

tłumaczenie, oryginał Edytuj

 • Tak. Jeszcze jednej rzeczy muszę się uczepić. Mianowicie, uznaliśmy jakiś czas temu, że artykuły zadające się z nazwami własnymi, powinny mieć podany angielski odpowiednik. Tak jak np. w artykule Plan Astralny. Wg schematu
'''nazwa polska''' (ang. ''nazwa angielska'')

I wtedy wszystko będzie należycie i cacy, a nikt nie będzie się doszukiwał stwora w oryginalnym źródle, bo od razu będzie wiadomo. Dziękuję ;) --SFERY-Lunar 07:27, 9 maj 2009 (UTC)

 • Gdy tłumaczę nazwy potworów (a tak było np. z saurialami) - podaję angielską nazwę, lecz przy oficjalnych tłumaczeniach to według mnie zbędne (zwłaszcza gdy pisze się to identyczne). Moje "źródła" są praktycznie tylko polskie, więc do wyszukania ich nie potrzeba angielskich nazw.
 • Siema Merlin. Znalazłem na necie zbiór opisów WSZYSTKICH potworów 2-edycyjnych. http://www.lomion.de/cmm/_index.php łap. Z ilustracjami. Z każdego settingu, Ravenloft, Al-Qadim, czy Mystara. Lubisz potwory, więc tutaj masz 2-edycyjny stuffik, porządny i fabularny i pełny. Baw się dobrze ;) SFERY-Lunar 19:10, lip 14, 2011 (UTC)

Hmm... 2edycja ma mnóstwo dziwactw, słabe grafiki i ogólnie mi nie pasuje. Na razie wolę wypełnić 3.5 i poprawiać, bo często są tam powtórki z odrzutem słabych fragmentów. Ze swojej strony polecam lekturę "Expedition to the Demonweb Pits" i nowszych bestiariuszy, gdzie pełno jest sferowców. MW

 • No niby tak. Ale potwory z 3 edycji są wyprane z fluffu i opisu. W życiu nie znajdziesz takiego opisu społeczności np. kraboludzi jak w drugiej edycji właśnie. W trzecioedycyjnym Czarcim Foliale jest to kolejny potwór do ubicia, jak w hack'n slashu. A tutaj wszystko ma historię i dlatego druga edycja wiedzie prym ;) Ilustracje, owszem, z trzeciej są istotniejsze, ale opisy biologizmu, społeczności i tak dalej.. sam wiesz.SFERY-Lunar 12:08, lip 17, 2011 (UTC)
 • Można się spierać i czepiać, ale w trzeciej edycji mimo wszystko jest sporo informacji, które są rozwijane często w innych źródłach (np. Dragon Magazine). Po prostu pełno jest tam dziwadeł i na razie nie chcę w tym wszystkim szperać. Na razie wystarczyło by rozwinąć to co jest obecnie.


Prosiłbym o pomoc w kwestii tłumaczenia. Chodzi o nazewnictwo. Factol, Factor. Ten pierwszy, to przywódca danej frakcji, drugi to doradca, oddany członek. Tłumaczenie drugiego nie ulega wątpliwościom: faktor. Tłumaczenia Factola znalazłem jednak dwa: faktol i fakton. Którego się trzymać?

Kolejna sprawa, myślę, że dość ważka. Jak wiernie należy tłumaczyć artykuły? Nie jestem lingwistycznym bogiem, często trudno jest mi oddać sens zdania, nie zmieniając jego szyku. W przypadkach bardziej drastycznych nieraz buduję zdanie od podstaw, z pierwotnej frazy oszczędzając tylko przesłanie. Jak daleko mogę posunąć się w - co tu dużo mówić - improwizacji? Czy nazwanie Sodkillers Skurlobijami, tylko po to, by uniknąć drażniących oko powtórzeń jest w porządku?

- Roen Ashin


 • Już śpieszę z pomocą. Pomyślmy. Pierw członkowie Frakcji. Osobiście nie spotkałem się z tłumaczeniem fakton. Zawsze był faktol. ;s Kurdełe. Co do tłumaczeń - no ja osobiście z paroma osobami mamy fetysz tłumaczenia wiernie, bo tekst pierwotny oddaje pełną magię. Nie ma obowiązku tłumaczenia wiernie. Ba, wiki powinna być skrótową formą, ale przy komplikacjach i bogactwie i chęci pełnego zaprezentowania Planescape czasami tłumacz wyłącza myślenie i podaje. Jeśli chodzi o mnie to wielu rzeczy bym nie przeczytał na własną rękę, gdyby nie wielka chęć, że chcę się nimi podzielić z innymi, żeby inni sobie łatwiej przeczytali. I większość opisów czytam pierwszy raz, a redagowanie tekstu jest jedynie czystą zabawą w estetyczny wygląd artykułów :) Bo to ma być przyjemność, a tworzenie Sferopedii jest jak dobra książka, a nawet lepsze. A zabawa w lingwistę szkoli mój ubogi angielski :) Życzę koledze wyprowadzenia własnego stylu, w którym się będzie czuł wygodnie, bo najbardziej cenimy pasjonatów :) SFERY-Lunar 15:48, cze 7, 2012 (UTC)

SferopediaEdytuj

W związku z wieszaniem się u mnie wikii tymczasowo zawieszam, lub przynajmniej ograniczam pisanie. MW

Pomysły na artykułyEdytuj

Hej, ostatnio mam problem z dostępem do komputera, ale do dalszej działalności potrzebuję przede wszystkim pomysłów. Polskie podręczniki są na wykończeniu, a nadal jest sporo roboty - proszę więc o propozycje, a ja podaję swoje: - Eberron jako całkowicie angielski nie został prawie ruszony - mnóstwo materiału jest w dragonach, problem tylko które numery wybrać - nadal nie ma np. wielu potworów z angielskich podręczników, które po prostu nie zostały przetłumaczone - z czego się orientuję jest polska Księga Potworów do 4.0 - ma ktoś do niej dostęp? Odnośnie Planescape jest bezużyteczna, ale musi mieć tłumaczenia z poprzednich edycji - zostało mnóstwo czartów i parę innych przybyszów do dokładniejszego opisania: krwawy czart, vaath, kytony.

Dobrą opcją byłoby opisanie settingów. Eberron, ale również Greyhawk, FR, Ravenloft, Darksun, Birthright i inne. Na początek przynajmniej po artykule wstępnym, opisującym podstawy. A później możnaby rozbudowywać. Druga rzecz, która przychodzi mi do głowy - zrobić stronki dla poszczególnych podręczników i pokrótce wskazać ich zawartość, na przykład z ksiąg potworów porobić linki do posczególnych stworów. Coś na kształt Planes of Chaos. Christoff (dyskusja) 18:45, sie 19, 2012 (UTC)

Planes of Chaos to wzorowa robota. Proponuję "Planar Handbook", jako że najbardziej nawiązuje do Planescape i rozwija informacje z Księgi Planów.--Merlin wszech (dyskusja) 19:08, sie 28, 2012 (UTC)

Grafiki do artykułów w większości pochodzą stąd. Tylko czasami, gdy nie mogę znaleźć jakiejś konkretnej ilustracji z podręcznika, szukam jej odpowiednika na innych stronach :) VonTarkin


Merlin, jeśli dajesz jakiś artykuł lub obrazek do usunięcia to podawaj na stronie dyskusji powód. Bez tego ciężko zrozumieć o co chodzi.Christoff (dyskusja) 17:02, paź 15, 2012 (UTC) Przy artykułach czy obrazkach często piszę w dyskusji - najczęstszy powód to brak podawania źródeł.--Merlin wszech (dyskusja) 17:05, paź 15, 2012 (UTC)

WTF CompendiumEdytuj

http://www.somethingawful.com/d/dungeons-and-dragons/planescape-inner-planes.php?page=1

Kategorie martwych bóstwEdytuj

GratkiEdytuj

Gratki za szczęśliwą edycję ;) 10k.. niezły rozrabiaka! SFERY-Lunar (dyskusja) 01:12, mar 11, 2013 (UTC)

Pytanie - dlaczego usunąłeś kategorię "smoki" dla Dregotha, Ashardalona oraz Ucznia Ashardalona? Przecież to są smoki.

Zgadza się, ale to indywidualni przedstawiciele poszczególnych gatunków, a nie konkretny typ istot. Wprowadzając je tam robimy bałagan. Porządne podkategorie są bodajże na FR Wiki. MW--Merlin wszech (dyskusja) 13:09, kwi 3, 2013 (UTC)

Półolbrzym - dlaczego skasowałeś całą zawartość tej strony? Opis pochodził z podręcznika "Dark Sun Campaing Setting Expanded & Revised". Strona miała charakter notki encyklopedycznej, więc nie widzę żadnego powodu skasowania zawartości. --Machal1 (dyskusja) 10:06, maj 25, 2013 (UTC) Spokojnie - przeniosłem wszystko do artykułu półgigant, ponieważ gigant to przyjęty powszechnie termin dla tej grupy ogromnych istot.--Merlin wszech (dyskusja) 11:18, maj 25, 2013 (UTC)

Dziękuję za wiadomośćPostaram się dostosować do twoich uwag. :)

Adres mojego e-mailu: tuniu2002@gmail.com

Dookoła Wikii Edytuj

Hej,

Jestem polskim helperem i piszę w sprawie Sferopedii, jako że jesteś jedynym aktywnym użytkownikiem. Zamierzamy wystartować na polskiej centrali z nową serią blogów — Dookoła Wikii — w której każdy wpis będzie opowiadał o jakimś innym temacie i promował wiki, które jego dotyczą. Tematem pierwszego wpisu będą gry RPG i jedną z wiki, którą chcielibyśmy tam umieścić, jest właśnie Sferopedia. Cała sprawa sprowadza się do tego, że potrzebujemy kogoś, kto napisze 10-15 zdań o Sferopedii i ogólnie o Planescape. Jeśli jesteś zainteresowany, będę wdzięczny, jak wyślesz mi tekst na maila wedkarski.wikia@gmail.com do niedzieli. Oczywiście nie ugryziemy, jak odmówicie udziału — po prostu daj znać ;). — Wedkarski

@fandom Sig.png 08:23, kwi 21, 2015 (UTC)

Gry fabularne-akcja pomocy Edytuj

Czas ruszyć z akcją pomocy wikią o grach fabularnych.

1.O co chodzi?

Ta akcja ma na celu wsparcie wiki o stołowych rpg.

2.Jak mogę pomóc?

Rozwijaj własną wiki,zawieraj współpracę z innymi wiki,szukaj podobnych martwych wiki i pomóż nam szerzyć wiedzę o grach fabularnych.Na twojej wiki pojawił się przypadkowy gość? Wytłumacz mu na czym to wszystko polega.

3.Co zyskam?

Na pewno więcej osób usłyszy o twojej wiki jeśli pomożesz przy akcji :).Może wśród fanów D&D siedzą sobie miłośnicy ,,Zewu Cuthulu"?

4.Kto odpowiada za to wszystko?

Tutaj każdy z nas jest organizatorem wydarzeń na swojej wiki.Jeśli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z Rekinado (reik).

5.Punkt specjalny-własny dla każdej wiki.

Na sferopedi brakuje forum i czatu.Gdybyś zechciał je uruchomić...było by nam trochę łatwiej się dogadać.

UprawnieniaEdytuj

 • Ej Merlin to Ty jeszcze nie masz jakichś lepszych admino-podobnych uprawnień? W sumie pora byś miał. :s SFERY-Lunar (dyskusja) 20:23, sty 19, 2019 (UTC)

W sumie chętnie, chciałem by ktoś w końcu zrobił porządek np. z artykułami do usunięcia. Zapraszam też do kontaktu na merlinwszech@o2.pl --Merlin wszech (dyskusja) 20:51, sty 19, 2019 (UTC)

 • <werble> Dobra misiek, masz admina. Teraz czaruj. W sumie najlepszy byłby kontakt na messendżerze/fejsie wówczas. Tak mnie byłoby łatwiej.SFERY-Lunar (dyskusja) 07:53, sty 20, 2019 (UTC)

Witam! Jestem byłym edytorem dość zapomnianej wiki Patapedia, a poza tym interesuję się światem Zapomnianych Krain. Poza tym znam się trochę na angielskim.

Czy nie będę przeszkadzał jeśli co jakiś czas uzupełnię jakiś artykuł prowizorycznym tłumaczeniem z podręczników?

Tydeus 2000 (dyskusja) 16:56, paź 22, 2019 (UTC)

Ok, najważniejsze terminy najczęściej już można znaleźć potłumaczone, w razie czego można poprawiać.--Merlin wszech (dyskusja) 17:16, paź 22, 2019 (UTC)

Vegepygmy Edytuj

Cześć. Ja jestem przy pomocy pewien Polski Tłumacz wobec komunikować się jeśli ty kulisy ' narrator. Czy możesz mi powiedzieć, gdzie masz excruciarch obrazu. To nie jest excruciarch (zawsze były humanoidami). To kocrachon, ale nie mogę znaleźć źródła obrazu. Sprawdziłem książkę podłej ciemności. Prosimy o przesłanie nazwy i strony. Dziękuję.

Vegepygmy (dyskusja) 21:51, paź 27, 2019 (UTC)

Its from Fiendish Codex II art gallery: http://archive.wizards.com/default.asp?x=dnd/ag/20061208a&page=3 Sorry, but I'm still a bit confused about the differences between them--Merlin wszech (dyskusja) 17:53, paź 28, 2019 (UTC)

 • Siema Merlin. How ya doin? Mam dziś dobry humor i wpadłem popatrzeć na dzieła pamiętające moje liceum i odrobinę odstresowania. Jakie plany? Ktoś poza Tobą żyje? SFERY-Lunar (dyskusja) 18:24, sty 10, 2020 (UTC)

Zawsze można pisać na e-mail. Działa teraz tylko jeszczeTydeus 2000. Obecnie walczę z tłumaczeniami i z nowej edycji, choć nie mam pojęcia czy jest już popularniejsza od 3. Nie przemawiają do mnie laczki wspinaczki ale przy takim ogromie materiału raczej nie jest źle i jest nadzieja to w końcu poporządkować.--Merlin wszech (dyskusja) 08:25, sty 11, 2020 (UTC)

Współpraca Edytuj

Witaj o wszechwładny gromowładny najcudowniejszy Adminie. Moglibyśmy ogłosić współpracę? (Nowe Śródziemie Wiki - Sferopedia)

Nie czuję się decyzyjny ale sam nie widzę problemu


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.