Sferopedia
Advertisement

MediaWiki Skin[]

I have no clue where else to ask this nor if you will actually read it, as all I understand is "Nie Polski".

Greetings, I was looking for a MediaWiki skin for Illarion when I came across your dark skin, which was the one that I needed. Of course I did not copy the skin completely, in fact I almost completely rewrote it. However, as it's still light text on a dark background (and with a lot of fixed bugs) I thought it'd be fair to tell you somehow.. My skin is currently active on Illapedia so feel free to have a look. Please leave a message on my talk page (the TALK link in my signature) if you're interested.

-- Mna Na H'Ereann  talk  12:26, 12 kwi 2008 (UTC)

Strona[]

Dobra, dobrnęliśmy do 2000, wiem że jakość może nie powala dlatego od teraz ograniczam działania. Zamiast nowych artów biorę się za poprawki, co wam wszystkim również sugeruję. Skupmy się teraz na wszystkim co powiązane z planami i na aktualizacjach. Wypadało by również rozwinąć wszystkie dłuższe artykuły, bo to one właśnie głównie promują stronę.

A i niech ktoś w końcu zajmie się stroną, ankietą, facebookiem, artykułami do usunięcia, PSCS itp. Uff... trochę się tego zebrało, a przynajmniej część jest łatwa do spełnienia. Dobra, może mnie trochę nie być - w sumie dawno nie grałem. Trzymajcie się trepy, cześć MW

Słowniczek[]

Witam!

Bardzo cenie sobie waszą wiki, jako prawdziwy i wierny fan Planescape'a ciesze się że Sferopedia jest taka rozbudowna. Jest jednak jeden mały problem - nie ma klasycznego, Tormentowego słowniczka Śpiewki na niej, takiego jak ten. Bardzo by się przydał przy pisaniu tekstów stylizowanych.

A poza tym, to trzymam za was kciuki! ;]

Nieprzerwany Krąg Zerthimona[]

Pod tym adresem znajduje się pełen tekst Nieprzerwanego Kregu z Tormenta - może warto by było dogadac się z autorem i umieścić go na Sferopedii? ;]

Kawal dobrej roboty z nowymi artykulami, zniknelo pare "narzedzi" - ale widac ze strona rosnie. Pozostaja jednak inne moje uwagi MW

Potrzebujecie pomocy[]

Witajcie. Potrzebujecie pomocy. Akurat zgłaszam swoją pomoc (melduję się na rozkaz!) Rasowypoznaniak (dyskusja) 21:22, maj 27, 2013 (UTC)

Poprawki[]

Cieszę się że strona jest uaktualniona, ale wkradło się tu pare błędów. Pomijając wygląd... głównym artykułem na medal powinien być chyba Plan Żywiołu Drewna, a nie Ciernia, pomijając to ile wymaga jeszcze poprawek. Dalej - żywiołak grawitacji jest nieoficjalny - rozpisywanie po raz trzeci np. Dagona z tego dodatku było by śmieszne. Sam Dagpn z kolei w uniwersum Cthulhu istnieje na Ziemi, a w innych aświatach w otchłani. Nie można tego pierwszego zaliczać do obyrithów. Nierozpisane artykuły nie powinny też trafiać na główną.--Merlin wszech (dyskusja) 11:57, sty 26, 2014 (UTC)

 • Zamieściłem co wyglądało na przeurocze i reprezentacyjne. Był czas zgłaszać swoje propozycje. Było milczenie, toteż pozwoliłem sobie wybrać co mi się podoba :) Odnos aktualizacji i postaci strony głównej można rozmawiać w jej dyskusji chyba :s SFERY-Lunar (dyskusja) 14:11, sty 26, 2014 (UTC)
 • Jako pojedynczy edytor trudno mi wymyśleć cały rozkład, ale tu wkradło się sporo błędów które tu zgłaszam--Merlin wszech (dyskusja) 16:35, sty 26, 2014 (UTC)
 • Rażą mnie w zasadzie dwie rzeczy - literówki, błędy interpunkcyjne ( "... znajdująca się w Eterrze", "... delikatnym steam-punk'owym nastroju" etc.) oraz odsyłanie czytelnika do artykułów, które jeszcze są w powijakach. Żywiołak grawitacji - okej, spoko, opisany jego rodzimy plan, opisana sama istota, fajnie. Religia Zakhary super, bardzo mi się podoba. Wiedźmy też ujdą, mimo iż zostału opisane dość pobieżnie. Ale umieszczenie na liście ciekawostek Dagona i Androlynne to porażka, bo oba te artykuły nie są wystarczająco rozwinięte i nie ma w nich praktycznie żadnych informacji. Moim zdaniem na stronie głównej powinny znaleźć się odnośniki do tych haseł, które są już doszlifowane i/lub skończone. Przykładowo główny artykuł o nieumarłych prezentuje się zacnie. Beholderowate też są ładnie opisane. Niektóre bóstwa mają solidne artykuły. Można tak wymieniać i wymieniać. VonTarkin (dyskusja) 18:52, sty 26, 2014 (UTC)
 • Fakt, Androlynne nie jest opisane, ale to jest niesamowita ciekawostka - czekająca nawet na rozpisanie czy poszukiwania własne! Sferopedia rządzi się własnymi prawami ^^ A szukanie ciekawostek dla wygów to nie bagatela zadanie! Z chwilą stworzenia Planu Snów sam dowiedziałem się masy ciekawostek ;> Jak klikniecie w symbol Cytatów czy innych to one mają swoje własne dyskusje gdzie można dawać propozycje. Bo nie wiem czy możecie je edytować chłopcy. :s Nieumarli i żywiołaki to wciąż niedokończona, ale jedna z najcięższych prac. Przede wszystkim zależało mi na stworzeniu kręgosłupa, wedle którego już ktoś poza mną może dodawać tam pozostałe potwory. Planuję przeprowadzić podobne bajery w innych stworzeniach. Zdecydowanie hasła Przybysz i Sferowiec będą osobnymi.. + potrzebują przedefiniowania, ale to w tamtych dyskusjach :) SFERY-Lunar (dyskusja) 23:37, sty 26, 2014 (UTC)

 • Dlatego usunięto filmik? No komu on przeszkadzał.--SFERY-Lunar (dyskusja) 19:08, mar 6, 2014 (UTC)

Widziałem że został skasowany i było tylko puste pole--Merlin wszech (dyskusja) 19:21, mar 6, 2014 (UTC)

 • To ten sam co w haśle Mystara i ładnie działa. Może się nie wyświetla obrazek dopóki się nie kliknie znaczku Play, ale filmik tam jest.SFERY-Lunar (dyskusja) 21:23, mar 6, 2014 (UTC)

Nowa szata graficzna[]

 • Jaram się jak gwizdek. Jestem po ostatnim egzaminie i aż nie mogę się doczekać, kiedy zacznę "personalizować", uzupełniać tekstem rameczki ^^ Pozwolę sobie podkraść sferopedyczne wzorce i ramki na potrzeby nowo rodzącej się Mrokopedii, co przysporzy jej pomocników i czytelników. SFERY-Lunar (dyskusja) 17:49, wrz 22, 2014 (UTC)

Grafiki - różne edycje[]

Na FR wiki pojawiła się możliwość podglądania ilustracji z poszczególnych edycji w jednym miejscu artykółu - może wprowadzić tu takie cuś? W ogóle szablony mają bardzo stylowe.--Merlin wszech (dyskusja) 21:22, lis 20, 2014 (UTC)

Już chyba najwyzszy czas odświeżyć, doszedł nawet nowy świat - Ravnica--Merlin wszech (dyskusja) 07:09, mar 3, 2019 (UTC)

 • Ravnica z tego co się orientuję to nie jest nowy świat do D&D z nasza kosmologią. To o ile się nie mylę jest jeden z pierdyliona excuse-światów Magic: The Gathetic.SFERY-Lunar (dyskusja) 20:44, sty 17, 2020 (UTC)

Szykuje się wydanie nowej edycji i zmiany w nazewnictwie - proponuję zachować wszystkie terminy w tekstach do 3e, z większymi zmianami np. przy planach-sferach, diablętach-diabelstwach. Terminy takie jak Podmrok lepiej zachować skoro jest tu możliwość--Merlin wszech (dyskusja) 10:37, kwi 10, 2019 (UTC)

Tło Sferopedii[]

Screen.jpg
Screen2.jpg
 • Który motyw tła jest fajniejszy? Tamten papirus był neutralny i D&D-ogólny. Ten obecny z Panią Bólu jest mocno Planescape-centryczny i z jednej strony fascynujący, z drugiej może być trochę drażniąco-dekoncentrujący. Sam nie wiem.SFERY-Lunar (dyskusja) 20:42, sty 17, 2020 (UTC)

Reaktywacja[]

Witam wszystkich po latach! Gdyby kogoś interesowało wskrzeszenie społeczności, to chciałbym dać wam znać, że odzyskałem domenę sfery.org. Myślę, że kontynuacją projektu tłumaczeń mogłaby mieć ciągle sens. Pozdrawiam, Hilsim.

 • Jak coś to ja Tobie odpisałem na maila Hilsim. :) --SFERY-Lunar (dyskusja) 08:28, kwi 29, 2020 (UTC)

tak sobie myślę że tak jak artykuły mają kategorię na medal, tak z grafikami powinno być podobnie--Merlin wszech (dyskusja) 12:50, maj 19, 2020 (UTC)

Orientuję się ktoś może jak założyć ankietę?--Merlin wszech (dyskusja) 09:21, wrz 25, 2020 (UTC)

Kanon[]

Wypadało by określić jak podchodzimy do kanoniczności - przykład jak można do tego podejść jest na FR wiki: https://forgottenrealms.fandom.com/wiki/Forgotten_Realms_Wiki:Canon Merlin wszech (dyskusja) 22:52, 19 cze 2021 (UTC)

 • Tak pół-żartem a pół-serio to podejrzewam, że obecni właściciele sami już nie wiedzą co jest kanoniczne a co nie. To co zrobiono z Candlekeep oraz gdy wychodzi na jaw, że kolejni pisarze nawet nie sprawdzają lore lokacji czy regionu który opisują, to jak dla mnie jest obecnie kompletnie wolna amerykanka. Machal1 (dyskusja) 11:34, 20 cze 2021 (UTC)

dla mnie to dostyć jasne - wszelkie głównie podręczniki są oficjalne, nowsze informacje zastępują stare. jeśli są jakieś niespójności to można uznać np. komentarz samych autorów - podrzucam jeszcze krótszą wersję z eberron wiki https://eberron.fandom.com/wiki/Eberron_Wiki:Canon Merlin wszech (dyskusja) 17:14, 20 cze 2021 (UTC)

Rozwój wikii[]

Hej, w związku z tym że zbliżamy się do 10 000 tysięcy artykułów, i nie chcę by było to 10 000 artykułów mam prośbę o propozycje:

 • Artykułów do usunięcia, opóźni to rozwój wikii ale jednocześnie lepiej uniknąć uwag że leżą tu jakieś 'śmieci'
 • Najważniejszych tekstów do rozwinięcia (o ile są odpowiednie źródła, czasami ich po prostu brakuje)
 • Treści na stronę główną: ciekawostek, grafik itp. - dawno nie była aktualizowana
 • Wszelkich innych pomysłów które można zrealizować (o ile oczywiście znajdą się chętni)

Zachęcam też - zwłaszcza nowych użytkowników - do wprowadzania choćby drobnych poprawek, rozwoju artykułów, korzystania z nieużywanych plików i publikacji własnych tekstów, by przyjemniej się korzystałoMerlin wszech (dyskusja) 13:44, 14 kwi 2022 (UTC)

No ja powoli będę dalej ciągnął tematy maztikańskie. Zostały mi dwie przygody, przy czym jedna będzie miała sporo lore (cały wątek Azuposi). Raz na jakiś czas odciągnę się jakimiś losowymi wątkami. Ruszyłem nieco Doliny faeruńskie, ale ta Cienista jest tak porozrzucana w źródłach (a ona jednak najważniejsza lorowo), że wezmę się chyba od okrężnej strony. 09:36, 15 kwi 2022 (UTC)Machal1 (dyskusja)

Ja pewnie dalej będę rozwijał temat bestiariusza D&D. Ostatnio zacząłem wreszcie spisywać książki z ich zawartościami (przykład), w ramach porządkowania źródeł. Zabrałem się za 3e, myślę też o innych edycjach - ale z nimi będzie kłopot, bo brakuje artykułów i tłumaczeń nazw. - Tydeus 2000 (dyskusja) 12:05, 15 kwi 2022 (UTC)

Co do rozwinięcia strony, proponuję przyjrzeć się materiałom o bóstwach czy arcyczartach, które składają się wyłącznie z krótkiego opisu i infoboksu (patrz: Damh, Kostchtchie, Orkus czy Panzuriel). Oprócz tego, warto pomyśleć nad faktycznym utworzeniem kategorii które ostatnio opracowaliśmy. Np. Kotowate już powstała. Zasadniczo trzeba znaleźć sposób na porządkowanie artykułów - zwłaszcza odnośnikami, kategoriami, czy infoboksami jak na FR wiki. - Tydeus 2000 (dyskusja) 12:03, 15 kwi 2022 (UTC)

Co do nowych artykułów - według mnie, warto zrobić osobne artykuły o podrasach (jak elf szary), nieuchronnych, mefitach, dinozaurach i złowieszczych zwierzętach (może też aspektach), wzorem FR wiki. Na stronach tych panuje bałagan w ilustracjach, a opisy w głównym artykule są za krótkie. - Tydeus 2000 (dyskusja) 12:14, 15 kwi 2022 (UTC)

Myślę że i tak dobrze że na razie np. pokasowałem puste artykuły z D20, oczywiście warto rozwijać zalążki artykułów ale jeśli nie ma specjalnego zainteresowania czymś to ciężko mi się temu poświęcić. Kategorie nieoficjalne są nieoficjalne, jeśli chcesz oficjalne to można kopiować z FR wiki ale np. potępieńcy Lolth mi tu nie pasują. Można nabijać liczbę artykułów np. oddzielnie złowieszczymi zwierzętami ale niestety poświęcono im bardzo mało tekstu, nie pojawiają się w innych źródłach i np. w 5 edycji nagle zamieniono je na ogromne zwierzęta bez żadnego słowa wyjaśnieniaMerlin wszech (dyskusja) 13:19, 15 kwi 2022 (UTC)

Advertisement