• Co robimy z tym hasłem? Otóż mi się nasuwa znowu wieloedycyjność pojęcia. Załóżmy, że Podmrok (podręcznik) do 3ed to osobne hasło. Zostaje nam Podmrok jako kraina i to będzie to hasło tutaj (bez nawiasu). Opisujemy w jednym haśle czy osobnych? Bo jako kraina powstała najpierw w modułach do D&D i Greyhawka. Podsumuję: Stworzył go Gary Gygax w swoich modułach serii D (Drow) oraz pod koniec serii G (Giants). W pierwszej edycji pojawił się jeszcze w Dungeoneer's Survival Guide (1986). W 2 edycji Zapomniane Krainy przejęły pałeczkę (tak jak w przypadku Draconomicona, prawda) swoim Drow of the Underdark (1991), a później produktem sentymentalnym tużz przed 3 edycją w Drizzt Do'Urden's Guide to the Underdark (1999). Zresztą dzięki Drizztowi już na zawsze kojarzony Podmrok jest z Faerunem. W 3 ed. mamy Podmrok (2003) znowu do FR, z mapą i wszystkim. I nagle bęc, dostajemy pod koniec 3 edycji ogólny D&D Drow of the Underdark (2007), który przy potworach ma wzmianki "In Eberron" oraz "In Faerun", wspierając te dwa światy. To mi przypomina, że Khyber to podmrok Eberronu. W 4e Underdark (2010) jest uogólniony i zaadaptowany do koncepcji Wojny Świtu itp. Więc tak: widzę albo różne artykuły albo jeden ogromny, który będzie miał ogólny opis, historię przedstawiania produktu oraz akapity dla konkretnych światów: Oerth, Faerun, Eberron. Gdzie z przyczyn oczywistych Faerun jest najbardziej dopieszczony, bo jako jedyny ma mapy świata Podmroku. Nie jestem specem of Eberronu, ale Khyber w 4e stał się Chaosem Żywiołów i jednocześnie Podmrokiem? SFERY-Lunar (dyskusja) 07:39, kwi 30, 2020 (UTC)

Jestem za tym by pod hasłem był tylko sam termin, podręcznik (z nawiasem na wikii) przy zobacz też, wydaje mi się że najlepiej to opisać ogólnie by pasowało do każdego świata, ew. w Eberronie może być problem, a przy Dragonlance z kolei chyba to słowo nigdy nie padło--Merlin wszech (dyskusja) 08:16, kwi 30, 2020 (UTC)

  • No też bym był za taką formą. Opisać ogólnie i dać akapity dla światów. I tylko w 3 ten termin pada: Oerth, Faerun, Eberron. Na Krynnie istnieją wielkie podziemne kompleksy, ale raczej nie jeden ogromny podziemny świat, którym można zawędrować z jednego końca świata na drugi. Są mroczne elfy jako elfi renegaci, niż rasa. Ale w jednej przygodzie z 2 ed. DLS4 Wild Elves występują drowy w Śmierciomroku (Deathdark), kompleksie jaskiń pod Valley of Perfect Sileneces. Mają pajęczych wojowników i służą pajęczej pani Jiathuli. Czyli jakiś tam przejaw ogólnego D&D w Dragonlance był. Jest tam jeden creepy potworów "pajęczy koń" czy "pajęczy smok". Więc podziemia są, ale pewnie mniejsze, odseparowane i nie wszystkie elementy Podmroku D&D (wiele pięter, łupieżcy umysłu, umbrowe kolosy, abolethy, kuo-toa itp.) tam występują. SFERY-Lunar (dyskusja) 09:24, kwi 30, 2020 (UTC)
  • Dobra, MC4 Dragonlance ma na końcu podręcznika tabele spotkań i jedna brzmi: "Underdark Encounters". Są tam phycomidy, ascomoidy, szlamy, robale, galarety, xorny lub jaran-sinn, pełzacze, płaszczowce, ludzie cienia, horaxy, drzwy, krasnoludy żlebowe, zakhar, duergar, theiwar, abolethy, yaggole, pająki szepczące. Czyli jednak mamy Podmrok zapewniony na Krynn. Zarówno na Ansalonie, jak i na Taladasie. SFERY-Lunar (dyskusja) 09:30, kwi 30, 2020 (UTC)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.