• Jakieś propozycje na kategoryzacje konstruktów? Można podzielić na rozumne (nieuchronni, modrony, przekuci) i bezrozumne (golemy). Podział na planarne może być rozbijający, bo.. np. istnieją golemy planarne w MM3 i nazwy nawet tych nieopisanych. Tzn. są wykonane z materii swoich planów (chyba mogą je opuszczać), toteż są już extraplanarami. Golemy są taką szeroką kategorią bezrozumnych, że mają własny artykuł główny... (i tak je porozdzielać trzeba jak resztę) i mogłyby być osobną podkategorią bezrozumnych. Można dorzucić ożywione magicznie przedmioty (ale chyba nie będzie tego zbyt wiele). Można podzielić na humanoidalne (golemy, nieuchronni, modronki etc.) oraz niehumanoidalne (wszystkie machiny oblężnicze, molochy i inne czołgi). Są jeszcze bajery jak effigy z Complete Arcane tworzone przez effigy master, a także np. Green Star Adept, czyli czarodziej co sam zbliża się do podtypu konstruktu. Czyli poza rozumnymi i bezrozumnymi nie widu nic..?SFERY-Lunar (dyskusja) 14:46, wrz 27, 2012 (UTC)

Najlepiej bierz przykład z Wikipedii i forgotten realms wiki - na razie wypadało by podzielić np. wszystkie golemy na oddzielne arty, wtedy można było by to klasyfikować.--Merlin wszech (dyskusja) 14:47, paź 2, 2012 (UTC)

Bardzo inspirujące tłumaczenia, ale niektóre kłócą się już z obecnymi.--Merlin wszech (dyskusja) 12:19, sie 16, 2013 (UTC)

 • Wysnuwa mi się podział na:
  • Golemy (bo obejmują niemal narozmaitsze rodzaje) i podobne (jak kariatydy etc.)
  • Mechaniczne - jak mechaniczne horrory i inne konstrukty, które są nie tyle ożywione co zębatkowymi mechanizmami pozorującymi żcie
  • Ożywione przedmioty - świeczniki, miecze, łachmaniaki, żywe drzwi/okna/podłogi/ściany/sufity.. :P
  • Organiczne - jak bogini druidzkie i inne podobne (choć większość tworów z materii organicznej to znajduje się w nieumarłych) :s
  • Samoświadome - zastanawiałem się nad tą kategorią. Tutaj pasowaliby sferowcy jak modrony, nieuchronni i inne konstrukty, które są bardziej samoświadome swej roli, funkcji, misji. Wiem, że modrony ssą pałkie i tak naprawdę wiedzą jakie mają polecenie + podrzędni, ale jednak jakieś tam zalążki świadomości mają, inne niż golem, który istnieje przez nieskończony okres dla polecenia "stój" "pilnuj".

Noo... to była taka moja próba jakiejkolwiek kategoryzacji konstruktów, na wzór hasełka nieumarłych. Trochę to niekanoniczne i z pewnością byłyby jakieś dziury. Hm...--SFERY-Lunar (dyskusja) 15:49, sie 16, 2013 (UTC)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.