FANDOM


GearSpirit

Duchy trybów

Duchy trybów (ang. Gear Spirits) występują w wielu różnych postaciach, ale ich cel pozostaje wspólny: pielęgnacja wielkich trybów Mechanusa, aby zawsze działały poprawnie. W przeciwieństwie do modronów, byty te pozostają od siebie odrębne, a ich zadania bywają równie różnorodne co ich kształty.

Chociaż ich nazwa zdaje się sugerować bezcielesną naturę, duchy trybów to po prostu kawałki ożywionego metalu - maszyny posiadające wolną wolę. Zazwyczaj przyjmują formę dobrze znanych mechanizmów, lub narzędzi. Co ciekawe, posiadają one narządy zmysłów, takie jak uszy, czy oczy ale ich rozmieszczenie zależne jest od konkretnej formy. Poszczególne Duchy przyjmują także imiona oparte na ich wyglądzie (np. kłódka, krzesło, klucz, dzwonek).

W czasie walki istoty te potrafią napsuć krwi wielu niedoświadczonym Obieżysferom. Potrafią bowiem przeistoczyć się w dowolny oręż, a ich umiejętność stapiana się z metalem pozwala im na rozkazywanie wszelkiej maszynerii.

Teoretycznie zwierzchnikami duchów trybów są modrony, lecz w przeciwieństwie do ich "panów" zdołały zachować indywidualizm. To, że komuś podlegają budzi w nich lekki niesmak, nawet jeśli przydziela się je do opieki nad ich ukochanymi trybami. Czasami jednak zdarza się, że jeden z przedstawicieli tych stworzeń opuszcza swoje stanowisko, na znak buntu. Niekiedy nawet wyrusza poza Mechanusa. W takich wypadkach modrony wysyłają specjalną delegację, której zadaniem jest sprowadzenie zbiega z powrotem na jego posterunek. Niekiedy taka pogoń trwa latami.

Więź ducha trybów z konkretnym trybem można porównać do związku leśnego ducha (np. driady) z konkretnym drzewem, czy miejscem. Jednakże w przeciwieństwie do nich, mogą opuszczać obszar poszczególnych trybów, pod warunkiem że dysponują jakimś fragmentem swojej zębatki. Jeżeli go utracą, lub zapodzieją umierają w ciągu miesiąca.

Istnieją dwie wykluczające się teorie, dotyczące tych stworzeń - jedna z nich mówi, że każdy duch odpowiada jednej zębatce na Mechanusie, co sugerowałoby istnienie wielu mikroskopijnych trybów poukrywanych na Mechanusie. Bardziej prawdopodobny wydaje się być jednak pogląd mówiący o "przypisaniu" kilku duchów trybów do danego Trybu.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.