Sferopedia
Advertisement
Sferopedia

Drzewiec

Drzewiec

Drzewce (ang. treants) to humanoidalne drzewa obdarzone inteligencją. Z natury są pokojowo usposobione, jednak rozgniewane są zdolne wyrządzić wielkie szkody. Nienawidzą złych istot i nieodpowiedzialnie używanego ognia. Otwartą wrogością darzą orków, gobliny i osoby wyposażone w topory.

Gdy nieruchome, drzewce są niemal nieodróżnialne od drzew. Ich skóra pokryta jest grubą warstwą brązowej kory. Ręce przypominają zakrzywione konary a nogi, podczas bezruchu złączone, wyglądają jak masywny korzeń. Głowa wyposażona jest w liczne pokryte zielonymi liśćmi gałązki. Zimą liście te zmieniają kolor, lecz tylko niewiele z nich wypada. Drzewce są bardzo inteligentnymi istotami mówiącymi własnym językiem i często znającym popularne języki humanoidów.

Drzewce są trudnymi przeciwnikami ze względu na ogromna siłę oraz duża odporność na większość broni. Ich słabym punktem jest wrażliwość na ogień. Posiadają naturalną zdolność animacji znajdujących się w pobliżu drzew, które mobilizują do walki w razie zagrożenia.

Drzewce żyją w małych społecznościach w otoczeniu starych drzew (najczęściej dębów, klonów i mahoniowców). Raczej niechętnie komunikują się z istotami liczącymi sobie mniej niż 500 lat, najchętniej je ignorując. Odżywiają się światłem słonecznym, wodą i minerałami z gleby. Często zapadają w sen trwający od kliku dni do kilku lat, podczas którego ich nogi wrastają w ziemię niczym korzenie. Rozmnażają się przez pączkowanie. Młode drzewce doglądane są przez samice, dopóki się nie usamodzielnią. Drzewce żyją do kilku tysięcy lat. Z wiekiem stają się coraz mniej ruchliwe, bardziej senne i skupione na przeszłości. Najstarsze zakorzeniają się na stałe, zasypiają i resztę swych dni spędzają na podobieństwo zwykłego drzewa.

Drzewiec wiekowy[]

Drzewce to wielkie żywe drzewa - świadome istoty, które mają wygląd największych znanych drzew, choćby ogromnych sekwoi. Istoty te łączą w sobie cechy drzew oraz ludzi. Z natury są spokojne, lecz podobnie jak ich mniejsi krewniacy nienawidzą zła iraz nieprzemyślanego korzystania z ognia, uważają się bowiem za strażników drzew i drzewców. Są masywne i ciężkie, działają bardzo powoli, lecz zawsze w jakimś celu i z rozwagą. Podobnie jak zwykłe drzewce, te stworzenia poługują się własną mową oraz wspólnym i leśnym.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement