Sferopedia
Advertisement

Drow

Drow

Tak niemoralne. Tak przerażająco okrutne. Są obrzydliwym jadem zatruwającym cały elfi gatunek.

- Nelar Autumnwell,
elfi kapłan Corellona Larethiana

Drowy to podziemna, owiana zła sławą podrasa elfów. Niegdyś mieszkający na powierzchni razem z resztą swoich pobratymców, teraz zaludniają mroczne jaskinie i wietrzne tunele podziemi, knując złowieszcze plany przeciwko znienawidzonym naziemcom.

Drowy mają czarną skórę i jasne, najczęściej białe włosy. Osiągają do 150 centymetrów wzrostu, a ich ciała mają szczupłą budowę. Ich twarze są gładkie i przystojne, a palce rąk i nóg długie i zgrabne. Stroje i zbroje drowów są zwykle czarne, praktyczne i posiadają rozmaite ukryte właściwości, choć nie są z gruntu magiczne. Ekwipunek ten zachowuje swoje właściwości tylko pod ziemią. Pod wpływem działania światła słonecznego bardzo szybko traci je i rozpada się. Drowy rozwinęły własny język, będący mocno odmiennym dialektem elfiego. Przez lata swego pobytu w Podmroku opanowały również wiele podziemnych języków. Większość zna płynnie języki handlowe powierzchni i podziemi, język gnomów i elfi. Oprócz tego drowy posiadają własny język migowy, służący do niewerbalnej wymiany komunikatów, na przykład podczas śledzenia wrogów.

Świat drowów pełen jest konfliktów i niebezpieczeństw, są więc od dzieciństwa trenowani w walce. Ci, którzy nie są w stanie sprostać ciężkim treningom, są zabijani jako niegodni dalszej egzystencji. Grupy wypuszczające się poza miasta składają się zawsze z wyszkolonych wojaków zakutych w zbroje z adamantytu. Ich bronią są najczęściej sztylety i krótkie miecze, rzadziej maczugi i oszczepy, wszystkie nasączone trucizną pozbawiającą przytomności. Wszystkie drowy są wyszkolone w rzucaniu prostych czarów związanych ze światłem i ciemnością. Magia jest w powszechnym użyciu w drowim społeczeństwie, znanym ze swych magów i kapłanów. Być może, dzięki temu rasa ta wykształciła dużą odporność na czary. Jedyną słabością drowów jest wrażliwość na światło słoneczne, które osłabia je, wywołuje nudności i zawroty głowy.

Eony temu drowy były częścią społeczności elfów żyjących na powierzchni. Jednak już niedługo po przebudzeniu się elfów do świadomości uwydatnił się podział rasy na dwa odłamy, z których jeden był bardziej skłonny od drugiego do czynienia zła. Wybuchła wojna domowa, w wyniku której samolubne mroczne elfy zostały wygnane do podziemnej części świata, gdzie osiadły na stałe, stając się drowami. Obecnie drowy nie pożądają już życia na powierzchni, jednak ich nienawiść do elfów wciąż płonie. Liczne ataki mrocznych elfów na powierzchnię mają więc na celu upokorzenie i pognębienie ich jasnoskórych kuzynów.

Drowy zamieszkują mroczne, ponure miasta zbudowane w wielkich pieczarach, tworząc budowle z kamienia i minerałów, którym nadają fantastyczne kształty. Nieliczni naziemcy, którym było dane zobaczyć te miasta i powrócić, porównują je do miejsc z koszmarów. Społeczeństwo drowów jest matriarchalne i składa się z wielu rywalizujących ze sobą domów szlacheckich i rodzin kupieckich, które bezwzględnie walczą o władzę. Kobiety dzierżą większość związanych z władzą stanowisk. Każdy drow posiada symbol swego rodu lub rodziny, choć nie zawsze się z nim obnosi. Drowy wierzą, że rządzić powinni najsilniejsi. Ich skomplikowany system kast i tytułów odzwierciedla to przekonanie. Główną boginią drowów jest niesławna Lolth, której kapłanki zajmują uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie.

Drowy często używają wielkich jaszczurek jako wierzchowców, a niedźwieżuki i troglodyci pełnią powszechnie funkcję służących. Powszechne w drowiej społeczności jest też niewolnictwo, a w niewolę popadają nawet niedawni przyjaciele, którzy zawiedli pokładane w nich oczekiwania. W miastach mrocznych elfów roi się od owianych złą sławą ras, w tym łupieżców umysłów, beholderów i abolethów, z którymi drowy zawierają często sojusze. Drowy toczą wojny z krasnoludami i gnomami, które osiedlają się zbyt blisko ich miast.

Udadrow[]

Aevendrow[]

Lorendrow[]

Albinos[]

Information icon.svg.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Szarkai.

Inaczej szarkai. Wyglądem niewiele różnią się od ras powierzchniowych, dlatego są wykorzystywane przez drowy jako agenci do funkcjonowania w Świecie Nad. Są w kulturze drowów wysoko cenieni, tak wśród społeczności wiernych jak i niewiernych Lolth.

Półdrow[]

Dragonlance Ten fragment dotyczy świata Dragonlance 3 ed.

W świecie Dragonlance drowy nie występują, zastępują je upadłe elfy.

Zobacz też[]

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement