Sferopedia
Advertisement

Błękitny drakolicz

Drakolicze to smocze wersje liczów, powstają one praktycznie tylko z prawdziwych, złych smoków. Zaobserwowano drakolicze, które zachowały swe dawne ciało, osobniki o wyglądzie smoczych szkieletów jak i stany pośrednie. Wszystkie mają jednak świecące mdłym światłem punkty w miejscu oczu. Drakolicze zachowują wszystkie wspomnienia i moce sprzed przemiany.

Przemiana w drakolicza to skomplikowany proces, przeprowadzany przy pomocy potężnej magii. Zwykle wymaga on współpracy pomiędzy smokiem a magami, jednak zdarzały się przypadki poddania zniewolonego gada przemianie wbrew jego woli. Każdy smok o złym charakterze jest dobrym kandydatem, jednak najbardziej pożądane są osobniki stare i dysponujące potężną magią. Pierwszym krokiem w procesie transformacji jest przygotowanie filakterium - przedmiotu, który będzie przechowywał siłę życiową licza. Musi to być przedmiot z trwałego, odpornego na korozję i zniszczenie materiału, na przykład klejnot wysokiej jakości. Po nałożeniu zaklęcia i związaniu go z imieniem smoka, klejnot może służyć jako filakterium. Kolejnym krokiem jest przygotowanie specjalnej mikstury, którą poddawany przemianie smok musi wypić. Jej dokładny skład zależy od rodzaju smoka, jednak stałym składnikiem jest min. krew wampira. Po wypiciu mikstury, która nie zawsze daje efekt, duch smoka przenosi się do filakterium. Stamtąd będzie w stanie przejąć swoje dawne ciało, lub ciało innego martwego gada znajdujące się w odległości nie większej niż 30 metrów. Istoty żywe są bezpieczne od opętania przez smoczego ducha. Prowadzący ceremoniał przemiany mag rzuca czar, dzięki któremu duch smoka przejmuje kontrolę nad ciałem. Jeżeli jest to jego własne ciało, staje się drakoliczem. Jeżeli ciało należało do innego gada, przybiera słabszą formę proto-drakolicza. Proto-drakolicz potrafi wyczuć swe prawdziwe ciało, jeśli tylko znajduje się ono na tym samym planie, a pożarcie jego fragmentu zakańcza przemianę w właściwego drakolicza. Po wstąpieniu ducha w ciało drakolicz przez mniej więcej tydzień dostosowuje się do niego, dopiero po tym czasie odzyskując zdolność mówienia i ziania ogniem. Pomiędzy magiem przeprowadzającym rytuał a drakoliczem powstaje instynktowna więź, która nakazuje czarodziejowi składać ofiary i służyć pomocą gadowi, natomiast ten ostatni chroni maga i również służy mu pomocą. Choć zwykle nie zamieszkują tego samego miejsca, leża drakoliczów zwykle znajdują się w pobliżu oddanych im kultów.

Drakolicze są odporne na większość czarów, trucizny, paraliż i odpędzanie nieumarłych. Zachowują zdolność ziania ogniem i magiczne moce z poprzedniego życia. Ponadto dysponują zdolnością kontrolowania nieumarłych i potężniejszą formą smoczego strachu. Nie czują głodu, jednak muszą jeść w celu "zasilenia" swej moce smoczego oddechu. Jeśli ich ciało zostanie zniszczone, duch wraca do filakterium, czekając na okazję do przejęcia kolejnego ciała. Zniszczenie filakterium gdy licz nie posiada ciała zabija go. Zniszczenie filakterium w momencie, gdy ciało żyje uniemożliwia duchowi opuszczenia go. Martwe ciało drakolicza rozsypuje się w proch w ciągu kilku godzin.

W Faerunie proces tworzenia drakoliczów opracował potężny licz Sammaster, który był również założycielem tworzącej tych nieumarłych organizacji - Kultu Smoka. Drakolicze występują jednak także i w innych światach, co dowodzi istnienia innych organizacji znających tajniki przemiany.

Tworzenie[]

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement