Sferopedia
Advertisement

Doppelganger w piątej edycji D&D

Doppelganger w 3e

Eteryczny doppelganger

Potężniejszy doppelganger

Doppelgangery (inaczej sobowtórniaki) to zmiennokształtni potrafiący doskonale zmieniać swoje kształty, najczęściej przybierający postać ludzi lub innych humanoidów. Ich naturalna forma charakteryzuje się szarą, bezwłosą i bardzo grubą skórą, rzadko jednak pozostają w tej postaci przez dłuższy czas. Ich zdolności mimikry pozwalają na zduplikowanie również ubrania i drobnych przedmiotów pierwowzoru, nie potrafią jednak naśladować zachowania innych osób przez co po dłuższym czasie łatwo ich wykryć. Zmuszone są wtedy ratować się ucieczką lub są zabijane. Doppelgangery najczęściej działają w grupach, infiltrując całe rodziny lub organizacje. Najczęściej uderzają nocą lub w odosobnionych miejscach, usiłując zamordować podmienione osoby. Ponieważ są z natury leniwe i lubią luksusy, ich ofiarą padają zwykle członkowie wyższych klas. Często długo przygotowują się do działania, ostrożnie planując kolejne posunięcia, co zwiększa szanse na powodzenie infiltracji.

Doppelgangery są gatunkiem wykreowanym sztucznie, stworzonym w zamierzchłych czasach przez jakiegoś maga lub półbóstwo na potrzeby potężnej wojny magicznej. Zostali wykreowani jako szpiedzy i zabójcy i również dzisiaj są to najpopularniejsze wśród nich zajęcia. Wszystkie doppelgangery uważają się za członków jednego plemienia i służą sobie pomocą. Niektóre żyją w swoich naturalnych formach, w dziczy bądź w podziemiach, zasiedlając rejony w których łatwo jest zastawić zasadzkę na nierozważnych podróżników. Sobowtórniaki pracujące jako zawodowi infiltratorzy bardzo wnikliwie studiują zachowania i zwyczaje przyszłej ofiary, by później tym skuteczniej się pod nią podszyć. Słabością tych istot jest chciwość i tchórzostwo, które powstrzymuje je przed podejmowaniem działań na szerszą skalę, gdy ich niższe potrzeby zostaną zaspokojone.

Odmiany[]

Eteryczny doppelganger[]

Istoty te żyją na Planie Eterycznym w budynkach łączących funkcje salonów, krypt, więzień i sklepów. Gustują w magicznych przedmiotach i często wyprawiają się na Plan Materialny po nowe okazy do swojej kolekcji. Podczas pobytu we wspomnianym wymiarze zazwyczaj się maskują, udając członków innej rasy. Często przyłączają się do drużyn poszukiwaczy przygód, jeśli wydaje się im, że śmiałkowie doprowadzą ich do pożądanego przedmiotu lub w jego pobliże. W naturalnej postaci eteryczny doppelganger ma wygląd wychudzonego humanoida o śliskiej skórze i białych oczach pozbawionych źrenic. Podczas podróży na Planie Materialnym z reguły przybiera postać atrakcyjnego przedstawiciela tej rasy, którą reprezentuje grupa podróżników, do jakiej się przyłącza. Eteryczne doppelgangery mówią wspólnym, piekielnym i co najmniej jednym językiem żywiołów (powietrznym, wodnym, płomiennym lub ziemnym).

Potężniejszy doppelganger[]

Potężniejsze doppelgangery to największy koszmar paranoików: potwory, które mogą pożreć mózg przyjaciela, a następnie nie tylko wyglądać jak on, lecz mówić jak on, posiadać wszystkie jego wspomnienia oraz wszystkie zdolności. Naturalna forma potężniejszego doppelgangera - podobnie jak naturalna postać zwykłego - to wychudzony humanoid średniego rozmiaru, o oleistej skórze i białych oczach bez źrenic. Rzadko jednak spotyka się je w ich naturalnej postaci. Częściej są po czubki uszu zanurzone w intrydze związanej z naśladowaniem jakiejś ważnej osobistości, którą pożarły kilka miesięcy wcześniej. Wcielenia takie są nie tylko powierzchowne: zdolność pochłaniania tożsamości ofiar sprawia, że istnieje bardzo mało godnych zaufania sposobów upewnienia się (poza prawdziwym widzeniem), czy dana osoba jest naprawdę sobą, czy też potężniejszym doppelgangerem, który przejął jej osobowość. Potężniejsze doppelgangery są zwykle nazbyt egocentryczne, by w ogóle nawiązać z kimś prawdziwy sojusz, nie mówiąc już o współpracy z innym przedstawicielem ich rasy.

Różnice między edycjami[]

W czwartej edycji D&D doppelgangery są tożsame z odmieńcami.

Ciekawostki[]

Doppelganger jest niemiecką nazwą sobowtóra, mitologicznej istoty związanej również z zjawiskami paranormalnymi.

Doppelgangerzy byli ważni w planie Sarevoka.

Źródła[]

Advertisement