FANDOM


Dinodoublepagefinalcopycopy

Dinozaury

04 ToD02

Dinozaury: diplodok, allozaur, ankylozaur, parazaurolof, dimetrodon, pteranodon i stegozaur

Dinozaury (lub behemoty), czyli straszliwe jaszczury, to bestie sprzed wieków, być może spokrewnione ze smokami. Drapieżne jaszczury mają liczne cechy, które dzielą ze smokami - są to, między innymi: ostre zęby, dzikie skłonności, rozwinięty zmysł terytorialny oraz skłonność do polowań bez litości. Roślinożerne dinozaury zwykle nie są agresywne, chyba że zostaną zranione lub bronią młodych. Mogą też zaatakować, jeśli ktoś je będzie niepokoił lub nękał. Te stworzenia są różnorodnych rozmiarów i kształtów. Przedstawiciele większych gatunków mają ciemniejsze ubarwienie. Natomiast mniejsze dinozaury są wielokolorowe. Skóra większości tych stworów jest gruba i guzowata. Dinozaury najczęściej zamieszkują surowe lub odizolowane tereny, rzadko odwiedzane przez humanoidy odległe górskie doliny, niedostępne płaskowyże, tropikalne wyspy oraz przepastne moczary.

AllozaurEdytuj

Dinozaury

Allozaur i ankylozaur w Księdze Potworów II

Dinozaury3

Ceratozaur, pteranodon i stegozaur

Dinozaury5

Dinozaury z Monster Manual III

88268 620 31

Kryptolidus i quetzalkoatlus

Dinozaury2

Sejsmozaur i spinozaur w Księdze Potworów II

Dinozaury4

Bitewny tytan

Diprotodon

Diprotodon

16-25-13-olga-drebas-dnd-ig-eberron-2

Lielynazaura

Dinozaury7

Ichtiozaur

Dinozaury6

Rój igłozębów

B8ae9387e4ed11e888a2a40918aa0f99

Plezjozaur

Dinozaury8

Protoceratops

[1] Zobacz też: Allozaur w Wikipedii.

AnkylozaurEdytuj

[1]Ankylozaury to ważący około pięciu ton gatunek, pokryty płytkowym pancerzem i wyposażony w ogon zakończony twardą, kostną naroślą w kształcie maczugi. Zobacz też: Ankylozaur w Wikipedii.

ArchelonEdytuj

Zobacz też: Archelon w Wikipedii.

Bitewny tytanEdytuj

Dinozaury bitewni tytani są masywnymi drapieżnymi bestiami, drobiazgowo rozmnażanymi jako hybrydy innych dinozaurów. Nie występują naturalnie; jedynie opracowane niemagiczne techniki hodowli powołały do życia potężnych bitewnych tytanów. Królestwa które trzymają dinozaury w swoich armiach zazdrośnie chronią sposobów ich tworzenia, traktując taką informację jako tajemnicę państwową. Z dzikością najniebezpieczniejszych mięsożerców i osłonami najodporniejszych opancerzonych roślinożerców, bitewny tytan jest grozą do ujrzenia. Bitewni tytani są trenowani od urodzenia by walczyć nosząc jeźdźca i nosząc zbroję. Jedynie najbardziej uzdolnieni i zaufani rycerze mają zezwolenie prowadzić bitewnego tytana w starcie, i trenerzy uczą każdego dinozaura akceptować jedynie jeźdźców którzy znają odpowiednie sygnały. Armie mogą zastąpić jeźdźców którzy zostali zabici po prostu ucząc sygnałów nowego jeźdźca (co jest kluczowe, jako że bitewni tytani niemal zawsze przeżywają tych, którzy na nich siadają). Dorosły bitewny tytan ma 9,8 metra od nosa do ogona i mierzy 5,5 metra w kłębie. Waży ponad 12 ton.

BrontozaurEdytuj

CryptoclidusEdytuj

Zobacz też: Cryptoclidus w Wikipedii.

CeratozaurEdytuj

Zobacz też: Ceratozaur w Wikipedii.

DeinonychusEdytuj

[2]Deinochynusy to nieduże dinozaury drapieżne, których atutem jest duża szybkość na poruszanie się na dwóch kończynach i silne nogi, wyposażone w ostre szpony. Ich taktyką polowania jest pościg za ofiarą, skok i atak z góry za pomocą zębów i pazurów. Deinochynusy posiadają duży jak na dinozaury spryt, który pozwala im na skuteczne polowania w stadach. Zobacz też: Deinonychus w Wikipedii.

DimetrodonEdytuj

Zobacz też: Dimetrodon w Wikipedii.

DiplodokEdytuj

Olbrzymi (długość do 35 metrów, waga do 20 ton) ziemnowodny roślinożerca z potężnym ciałem i małą głową na długiej szyi. Diplodoki zamieszkują głównie mokradła i okolice zbiorników wodnych. Nie są agresywne, jednak ich wielkość i siła czyni z nich niebezpiecznych przeciwników, jeśli zostaną zaatakowane. Zobacz też: Diplodok w Wikipedii.

DiprotodonEdytuj

Zobacz też: Diprotodon w Wikipedii.

ElazmozaurEdytuj

Elazmozaury to dinozaury wodne o małej głowie i długiej szyi, przypominających wyglądem ciało węża. Szyja wyrasta z potężnego korpusu, wyposażonego w płetwy. Elazmozaury to zręczni pływacy i świetni myśliwi. Giętka i długa szyja pozwala im na swobodne chwytanie zarówno istot wodnych jak i przelatujących nad wodą ptaków czy istot spacerujących po brzegu. Zobacz też: Elazmozaur w Wikipedii.

ElgonnEdytuj

Dekayi

Elgonn przy drowce

Ten dinozaur mierzy 2,4 metra w barach i jest długi na dwa razy tyle. Przypomina welociraptora, ale jego przednie łapy są oskrzydlone, a kończą się szponami o ząbkowanych krawędziach.

Łowcy przystosowani do Podmroku, elgonny, są zwinnymi gadami które zamieszkują wszelkie podziemne środowiska. Widzą w ciemności dla odległość 36,5 metra i mają wrodzoną odporność na trucizny. W walce starają się złamać ofierze kark swoim ugryzieniem, które zarazem aplikuje truciznę (osłabiającą kondycję). Występują pojedynczo.

GiganotozaurEdytuj

Zobacz też: Giganotozaur w Wikipedii.

HelikoprionEdytuj

Zobacz też: Heliokoprion w Wikipedii.

HydrozaurEdytuj

Zobacz też: Hydrozaur w Wikipedii.

IchtiozaurEdytuj

Zobacz też: Ichtiozaur w Wikipedii.

IgłozębyEdytuj

KompsognatEdytuj

Zobacz też: Kompsognat w Wikipedii.

KryptolidusEdytuj

LambeozaurEdytuj

Lambeozaury to przedstawiciele dinozaurów dziobatych. Są to duże gady o nogach tylnych znacznie większych od przednich i głowie wyposażonej w kaczy dziób, szeregi zębów policzkowych i kostny grzebień. Charakteryzują się roślinożernością, wyczulonymi zmysłami i tchórzostwem. Zobacz też: Lambeozaur w Wikipedii.

LielynazauraEdytuj

Lielynazaura w Wikipedii

LiopleurodonEdytuj

Zobacz też: Liopleurodon w Wikipedii.

MegaraptorEdytuj

[2] Ta istota to większa wersja deinonychusów, mierząca w postawie wyprostowanej nieco powyżej 3,5 metra, a mająca ponad 7 metrów długości. Ma wygląd, zwyczaje i zdolności swego mniejszego krewniaka. Zobacz też: Megaraptor w Wikipedii.

MozazaurEdytuj

Zobacz też: Mozazaur w Wikipedii.

PachycefalozaurEdytuj

Zobacz też: Pachycefalozaur w Wikipedii.

ParazaurolofEdytuj

Zobacz też: Parazaurolof w Wikipedii.

PlezjozaurEdytuj

Zobacz też: Plezjozaur w Wikipedii.

PteranodonEdytuj

Pteranodony to dinozaury latające, wyposażone w rogowe dzioby i skórzaste skrzydła. Choć ich pokryte futrem ciało nie przekracza rozmiarów indyka, rozpiętość skrzydeł dochodzi do siedmiu metrów. Pteranodony są bardzo silne, zdolne do uniesienia zdobyczy o wadze czterokrotnie większej od nich. Zobacz też: Pteranodon w Wikipedii.

ProtoceratopsEdytuj

Zobacz też: Protoceratops w Wikipedii.

QuetzalkoatlusEdytuj

Zobacz też: Quetzalkoatlus w Wikipedii.

RhamphorhynchusEdytuj

Zobacz też: Rhamphorhynchus w Wikipedii.

SejsmozaurEdytuj

[1]Zobacz też: Sejsmozaur w Wikipedii.

SpinozaurEdytuj

[1]Zobacz też: Spinozaur w Wikipedii.

StegozaurEdytuj

Stegozaury to duże, roślinożerne dinozaury o małych głowach i równie małej inteligencji. Występują w okolicach obfitych w roślinność. Na ich grzbietach, wzdłuż kręgosłupów występują duże kostne narośla w kształcie płytek, które pozwalają dinozaurom absorbować i wydalać ciepło. Ogony wyposażone są w ostre kolce. Zaatakowane stegozaury starają się ukryć głowę, obrócić do napastnika tyłem i atakować za pomocą ogona. Zobacz też: Stegozaur w Wikipedii.

TriceratopsEdytuj

[2]Triceratopsy to tak zwane dinozaury rogate - roślinożerne, agresywne kolosy o dziobatych pyskach. Głowę triceratopsa chroni kostny kołnierz, z którego wyrastają dwa długie rogi. Trzeci, krótszy wyrasta z przodu pyska. Triceratopsy są czułe na punkcie swego terytorium, z którego przeganiają gniewnie wszelkich intruzów. Często też walczą między sobą o dominację w stadzie.

Tyranozaur

Tyranozaur w Księdze Potworów

Zobacz też: Triceratops w Wikipedii.

TyranozaurEdytuj

[2]Tyranozaury to jedne z najstraszniejszych drapieżców w świecie zwierząt. Ważące około 10 ton i mierzące do 13 metrów długości i 4 wysokości, poruszają się z wielką szybkością na dwóch potężnych nogach. Ich ogromna głowa wyposażona jest w potężną, zębatą paszczę i duży mózg, dzięki któremu dinozaury te charakteryzują się wysoką przebiegłością, tłumioną tylko przez ich żarłoczność. Nie wahają się atakować żadnej istoty mniejszej od siebie, czasem porywając się też na większe, roślinożerne kolosy. Zobacz też: Tyranozaur w Wikipedii.

WelociraptorEdytuj

Zobacz też: Welociraptor w Wikipedii.

UtahraptorEdytuj

Eb-logo Ten fragment dotyczy świata Eberron.
Wiele gatunków dinozaurów zostało sklasyfikowanych przez lud Eberronu.
Powszechna nazwa Naukowa nazwa Smocza nazwa
Bitewny tytan n/a Khomavharag'eth
Fastieth Lielynazaura Falas'eth
Grabiący ciała n/a Eshka'rhavad'eth
Ostrzozęby Allozaur Vharag'eth
Krwawy uderzacz n/a Mekikaran'eth
Krajacz Deinonychus Ka'rhavad'eth
Krajacz, wielki Megaraptor Haka'rhavad'eth
Olbrzymi trzaskacz Archelon Haka’hurak’aan
Szponostopy Welociraptor Rhavad'eth
Płetwoogon Kryptolidus Paharan'ost
Płetwoogon, wielki Elazmozaur Hapaharan'ost
Płetwoogonowy tytan Plezjozaur Haka’paharan’ost
Ślizgoskrzydły Pteranodon Abarr'ien
Miażdżozęby Ichtiozaur Ka’khuva’ost
Młotoogon Ankylozaur Hurak'eth
Morski chwytacz Mozazaur Vharag’ost
Kolcoplecy Spinozaur Shafanna'eth
Mieczozęby tytan Tyranozaur Havharag'eth
Pasterz grzmotów Sejsmozaur Khotasann'eth
Szwindloplujec n/a Fashekan'eth
Szyboskrzydły Quetzalkoatlus Shovath'ien
Trójrogi Triceratops Kotikaran'eth

PrzypisyEdytuj

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Księga Potworów II
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Księga Potworów

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.