Sferopedia
Advertisement

Derro

Derro to podrasa krasnoludów o całkowicie odmiennej od pozostałych brodaczy kulturze i obyczajach. Jest to właściwie zdegenerowana krzyżówka krasnoludów z ludźmi, zamieszkująca podziemne pieczary Podmroku. Derro charakteryzują się okrucieństwem i zamiłowaniem do tortur. Często porywają mieszkańców powierzchni, by dla własnej rozrywki zamęczać ich na śmierć. Drugą żądzą, której oddaje się ta na wpół szalona rasa jest zgłębianie zdeprawowanej wiedzy i zaprzęganie jej na służbę swoich mrocznych żądz.

Budową ciała derro przypominają inne krasnoludy. Ich skóra jest blada z odcieniami lodowego błękitu, włosy proste, bladożółte lub szare a oczy białe, pozbawione widocznych źrenic i tęczówek. Ich szorstka skóra pokryta jest kępkami włosów, a mężczyźni nie noszą bród a jedynie wąsy. Ich ubrania wykonane są ze zwierzęcych skór i osłonięte skórzniami nabijanymi miedzią i mosiądzem. Istoty te cechują się nadzwyczajną zwinnością. Przemieszczają się zwykle zorganizowane w drużyny lub plutony, uzbrojone w włócznie, sztylety, kolczaste puklerze i kusze strzelające zatrutymi bełtami. Przywódcami ludu derro są Uczeni, rodzaj magów, którym reszta rasy jest fanatycznie oddana. Derro są aktywnymi łowcami niewolników, z upodobaniem biorącymi w niewolę wszelkich napotkanych humanoidów. Nigdy nie zabiją przeciwnika, jeśli mają możliwość pojmać go i zniewolić. Ze wszystkich ras najbardziej nienawidzą ludzi, których traktują najgorzej i wyznaczają im najbardziej upokarzające prace. Mimo tego są w stanie płodzić z nimi potomstwo, do czego używają niekiedy ludzkich kobiet.

Derro zamieszkują systemy jaskiń położone bliżej powierzchni niż miasta drowów i kuo-toa, ale znacznie poniżej ras spotykanych na powierzchni. Nigdy nie wychodzą ze swoich tuneli w ciągu dnia, gdyż światło słoneczne szkodzi im, a po przebywaniu w jego świetle dłużej niż kilka dni nawet zabija. W nocy wypuszczają się na wypady rabunkowo-łowieckie, lub w innych, wyznaczonych przez Uczonych celach. Nigdy z własnej woli nie opuszczają samotnie swych siedzib i zawsze starają się trzymać grupy. Nie podzielają typowej dla innych krasnoludów miłości do złota i klejnotów, preferując raczej magiczne przedmioty i alchemiczne komponenty. W celu zdobycia pożywienia polują na większe bestie, zdolne zapewnić pożywienie dla całego osiedla. Również bestie upolowane w celu zjedzenia lubią przed zabiciem torturować. Zdarza im się napadać inne rasy w celu przejęcia ich zapasów. W obliczu głodu ich głównym posiłkiem stają się podziemne grzyby, których zwykle używają tylko jako przyprawy.

Raz na 20 lat derro wszczynają wojnę ze wszystkimi pozostałymi rasami Podmroku. Wojna ta, nazywana przez Uczonych Wojną Jedności nie jest toczona w celu zwycięstwa. Zamiast tego pozwala ona na wyeliminowanie najsłabszych jednostek, zintegrowanie społeczności i wprowadzenie w Podmroku strachu przed derro. Dzięki temu wzmacnia się jedność i jakość rasy. Ponadto dzięki wznieceniu niepokojów Uczeni mają nadzieję na zwabienie do Podmroku większej ilości głupców z powierzchni - doskonałego źródła niewolników.

Większość derro wyznaje Diirinkę, chaotycznego boga magii i okrucieństwa. Drugim ich bogiem jest szalony brat Diirinki, uwięziony przez niego Diinkarazan.

Zobacz również[]

Źródła[]

Advertisement