Sferopedia
Advertisement

Demodandy: farast, kelubar i szator

Demodandy

Demodand (Gehreleth w drugiej edycji) to czart pochodzący z planu Carceri. Gehrelethy wyznają i czczą patronujące im bóstwo o imieniu Apomps Trójstronny, zbuntowanego baernalotha, który został ukarany wygnaniem do Carceri za ich stworzenie. Gehrelethy dzielą się na trzy odmiany, z których każda ma swoje osobliwe cechy. Dla przykładu farastu i kelubar mogą przechodzić przez długi i bolesny proces samostopienia w wydzielinę, którą sami regularnie wydalają. Te sadzawki smoły i śluzu mogą być butelkowane i gromadzone przez stulecia jako rodzaj 'armii natychmiastowej'. Wszystkie demodandy łączy jedno - absolutna lojalność wobec Apompsa i tylko jego. Symbolem tej lojalności są obsydianowe trójkąty, które posiadają wszyscy przedstawiciele tej rasy. Spekuluje się, że artefakty te umożliwiają im dostęp do grupowej pamięci rasy, która sięga całe wieki wstecz.

Demodandy nie biorą udziału w Wojnie Krwi, zadowalając się zatapianiem Carceri w krwi i zniszczeniu. Stanowią jedną z dziwniejszych społeczności wśród planów. Bezlitośni dla intruzów, nigdy nie walczą ze sobą nawzajem. Są jednymi z najczęściej przyzywanych przez magów istot, co jest dla przyzywaczy faktem niekorzystnym. Gehrelethy zawsze szukają zemsty na tym, kto je zniewolił a pamiętają o zniewadze przez pokolenia. Są tak uparte i niezłomne, że czasami są nawet w stanie złamać czar i odmówić wykonania woli maga. Pomimo chaotycznej natury, ich społeczność jest ściśle podzielona na trzy warstwy, z farastu jako klasą niższą, kelubarami jako średnią i szatorami jako arystokracją.

Demodandy lęgną się z gnijących ciał istot, które zginęły na terenie planów niższych. Apomps daje im życie i nakazuje niszczyć. Nie mają żadnego wyższego celu i nie pracują na rzecz niczego poza entropią. Nowo powołane biesy stają się farastu i awansują wyżej, jeśli geherleth wyższej rangi zostanie zabity. Zazwyczaj jest ich dokładnie 3333. Liczba ta jest podwajana w okresach nasilenia Wojny Krwi, najprawdopodobniej w celach obronnych.

Rodzaje[]

Farast[]

Farast

Znane także jako smolisty demodand, są najpopularniejszym rodzajem demodandów. Są wysokie, chude o długich rękach i podłużnych głowach. Są agresywne i na Carceri atakują każdą istotę nie będącą gehrelethem. Wydzielają czarną, lepką substancję, której używają do przyklejania się do przeciwników. Lubują się w ustanawianiu tyranii w światach Planu Materialnego lub innych planów, na które zostaną przyzwani. Traktują to jako rekompensatę za niemiłą służbę silniejszym typom demodandów na rodzinnym planie. Ponoć Trójstronny popiera te praktyki, gdyż pozwalają mu śledzić wydarzenia na innych planach.

Kelubar[]

Kelubar

Znane także jako szlamowy demodand, są biurokratami społeczeństwa demodandów. To rozlazłe czarne istoty, niższe niż farasty i grubsze w brzuchu i dolnych kończynach. Mają potężne ramiona i wielkie, owalne głowy. Ich skóra stale wydziela śluz o mdłym zapachu. Mają obsesję na punkcie różdżek i innych małych magicznych przedmiotów, które pozwalają im zdobyć przewagę w rozgrywkach pomiędzy innymi geherlethami.

Szator[]

Szator

Znane także jako włochate demodandy, są otyłymi i obrzydliwymi przywódcami społeczeństwa demodandów. Są wielkie i krępe a ich paszcza przypomina pysk wielkiego buldoga. Szatory są przebiegłymi i groźnymi przeciwnikami, w walce wybierając zawsze najkorzystniejszą dla siebie taktykę. Szatory podróżują po planach, oddając się swemu ulubionemu zajęciu - pisaniu. Ich prace dzielą się na dwa rodzaje - zwoje przyzwania czartów innych niż demodandy i filozoficzne traktaty głoszące idee kosmicznego lęku i bezsensowności. Na Planie Materialnym często stoją za śmiertelnym pisarzem bądź poetą, który jest tubą głoszącą wspomniane poglądy. Los takiego śmiertelnika gdy szator uzna swą misję za zakończoną nie jest godny pozazdroszczenia. Podczas podróży planarnych czarty te niekiedy biorą pod opiekę chimerę, którą traktują z zaskakującą troską i czułością.

Stworzenia powiązane[]

Wrzeszczący terror, wargulcowo/hydrowe skrzyżowanie stworzone dla wojny i zniszczenia, czasami używane jako zaawansowani żołnierze demodandów.

Stworzenie tartarskie, dzięki starożytnym magicznym rytuałom, stworzenie może zyskać nieco mocy demodanda w zamian za oddanie jego duszy Carceri po śmierci. Demodand jest zniszczony w tym procesie, lecz zostaje uwolniony z planu wiecznego więzienia.

Galeria[]

Powiązania[]

Demodandy zostały zainspirowane pierwotnie od Deodandów, złych istot z Dying Earth" Jacka Vance.

Źródła[]

  • Gygax, Gary (1983). Monster Manual II. Lake Geneva, Wisconsin: TSR, Inc., pp. 27-49.
  • Planescape Monstrous Compendium Appendix I
Advertisement