Dao w piątej edycji D&D

Męski dżin dao

Żeński dżin dao

Dao.jpg

Dao (ang. Dao) to dżiny zamieszkujące plan żywiołu ziemi, równie często spotykanie jednak na Planie Materialnym, gdzie przybywają by oddawać się swoim złowieszczy machinacjom. Jeszcze bardziej od ifrytów nienawidzą służby śmiertelnikom i za wszelką cenę starają się sprowadzić na swego tymczasowego mistrza szkodę lub zemścić się na nim po zakończeniu służby.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Dao mają zazwyczaj ciemną bądź czarną skórę. Ubierają się w luźne, wykwintne szaty i noszą różnorodną biżuterię. Posiadają liczne magiczne zdolności, w tym moc zmiany kształtu, niewidzialności, gazowej formy, przechodzenia przez ściany, kształtowania ziemi i kilka innych. Potrafią także spełniać ograniczone życzenia, co zwykle starają się uczynić w sposób wypaczający intencje autora życzenia. Są odporne na czary związane z ziemią ale wrażliwe na wodę święconą.

Społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Na Planie Żywiołu Ziemi Chanat Dao obejmuje przede wszystkim Wielkie Przytłaczające Zagłębie - pustą przestrzeń w strukturze planu większą od niejednego kontynentu i pełną kopalni zasilanych niewolniczą pracą. W jej centrum znajduje się Siedmiokrotny Labirynt, w którym rezyduje Chan Kabril - przywódca rasy. Poza tym istoty te kolonizują bańki obcych żywiołów, kształtując je i poszerzając wedle woli. Na Planie Materialnym prowadzą swe operacje wydobycia cennych kopalin w podziemnych jaskiniach, systemach pieczar lub pojedynczych bańkach powietrznych we wnętrzu skał. Na typowy labirynt tych istot składa się z 4 do 40 dao i dwa razy tyle niewolników. Każdy labirynt rządzony jest przez atamana lub hetmana, któremu doradza seneszal. Z lojalnością tych pierwszych bywa różnie, ale seneszale są wybierani i przydzielani przez samego Chana i są mu bezwzględnie oddani.

Trawieni żądzą bogactwa dao ochoczo zajmują się handlem wszelkimi dobrami, najbardziej ceniąc sobie klejnoty. Uprawiają też niewolnictwo i handel rozumnymi istotami. Nienawidzą wszystkich dżinów poza ifrytami, z którymi wymieniają rudę na obrobiony metal. Inne istoty interesują ich tylko wtedy, kiedy mogą je wykorzystać.

Szlachetni dao[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.