Dabusy

Dabusy - rysunek Tony'ego DiTerlizzi

"Nie da się z nikim pomylić dabusów, a oni nie starają się ukrywać. Dziwne jest jednak to, że ich mowa jest tylko ciągiem symboli."

Wysokie, szczupłe i zagadkowe Dabusy (ang. dabus) są sługami Pani Bólu. Ich zadaniem jest dbanie o "materialny" porządek w Sigil. Zajmują się one zazwyczaj przebudową miasta, rozbierając jedne jego fragmenty, by z uzyskanych materiałów budować inne. Przyczyniają się tym samym do utrzymania porządku i rozbudowy miasta. Dabusy mają zielonkawą skórę, burzę białych włosów a poruszają się unosząc kilka stóp nad ziemią. Porozumiewają się w bardzo nietypowy sposób - wytwarzają iluzje, formujące się w unoszące się w powietrzu rebusy. Symbole układają się w odwzorowania dźwięków języka, w którym dabus chce się porozumieć. Nikt nigdy nie słyszał, żeby mówili.

Istoty te nastawione są pokojowo i starają się unikać walki. Zamieszkują urządzone na warsztaty kwatery głęboko w podziemiach pod Sigil. Bardzo rzadko zapraszają tam kogokolwiek i starają się zwodzić nieproszonych gości w inne rejony katakumb. Dabusy podzielone są na rozmaite komórki, z których każda wykonuje inne zadania, składające się z wielu różnych czynności w wielu częściach miasta.

Wydaje się, że stworzenia te nie mają płci i nie rozmnażają się w tradycyjny sposób. Nikt nigdy nie widział młodych dabusów. W jakiś sposób uzupełniają jednak braki, gdy któryś z nich zginie wskutek wypadku lub złej przygody. Nowe dabusy są stwarzane siłą woli swych braci, którzy koncentrują się na swych rebusach tak mocno, że te przyjmują materialną formę.

Znany jest jeden dabus, który popadł w niełaskę Pani Bólu. Jako Upadły, nie pełni on już swoich funkcji, a także utracił umiejętność unoszenia się nad ziemią. Większość istot unika z nim kontaktu, w obawie ściągnięcia na siebie gniewu Pani Sigil.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.