Sferopedia
Advertisement
Djinni Efreeti

Dżini i ifryt

Marid Dao

Marid i dao

Dżinni (ang. Genies) to przybysze z planów wewnętrznych powiązani z żywiołami. Są to z wyglądu podobne do ludzi istoty o wielkiej sile i mocy. Wyróżniają się doskonalszą budową i większymi rozmiarami ciała oraz tym, że często można je spotkać unoszące się nad ziemią. Ich nogi nierzadko bywają zasłonięte przez magiczne dymiące opary magiczne. W ich oczach również może czaić się nienaturalność, która odróżnia ich od ludzi. Posiadają zdolność swobodnej podróży po Planach Wewnętrznych, Astralu i Materialu. Ten ostatni traktują jako teren neutralny, na którym rozstrzygają prywatne konflikty oraz zdobywają dobra niedostępne na rodzimych planach. Dżiny posiadają także naturalną zdolność telepatii, pozwalającą im na porozumienie się z praktycznie każdą rozumną istotą. Większość dżinów potrafi również zmieniać kształty, znikać i w inny sposób unikać spotkań z niewygodnymi istotami.

Dżinni zamieszkują cztery podstawowe plany żywiołów, ognia, powietrza, wody i ziemi, gdzie na czele każdego z czterech najsławniejszych rodzajów dżinów stoją ich despotyczni przywódcy. Dżinów obowiązuje ich własne prawo, wedle którego załatwiają porachunki jak i wszelkie sprawy wewnętrzne. Są to nierzadko rzeczy niezrozumiałe dla śmiertelników, w kontaktach z którymi dżiny zachowują zwyczajowy dystans. Na Plan Materialny są często przyzywane przez potężnych magów i kapłanów w celu wykonania dla nich jakiegoś zadania. Dżiny są do bólu lojalne wobec swoich panów, jednak tylko do czasu, dopóty ich pan zachowuje się zgodnie z ustaleniami. Zdrada zawsze ma wśród dżinów racjonalne podłoże i nie jest impulsem chwili, są to bowiem istoty magiczne, słynące z ogromnej cierpliwości.

Rodzaje dżinni[]

Podstawowe dżinni[]

Pozostałe dżinni[]

  • Genasi - potomstwo śmiertelnika i istoty żywiołów (najczęściej dżina).
  • Geniusz - małe dżinni służące Sza'irom, magom z Zakhary.
  • Markeen - dżinni sobowtóry, wygnane z dżiniej społeczności.
  • Qorrashi - dżinni powiązane z zimnem.
  • Khayal - dżinni zamieszkujące Plan Cienia.
  • Sollux - dżinni związane z ogniem, dalecy krewni ifrytów.
  • Dżin przydzielony - dżinni stworzone do wykonywania określonych zadań.
  • Wielki Ghul - nieumarli kuzynowie dżinni.

Nazewnictwo[]

Dżin to tłumaczenie zanglizowanego, ogólnego genie. Dżinni to tłumaczenie transkrypcji fonetycznej z arabskiego djinni/jinni, które jest traktowane w języku angielskim jako synonim genie. Polskie podręczniki D&D tłumaczą genie na dżinni, zaś djinni na dżin, która to niekonsekwentna konwencja została na Sferopedii poprawiona. Słowo dżin jest osadzone w języku polskim, zaś dżinni brzmi nieco bardziej obco. Podobne tłumaczenie przyjął Andrzej Sapkowski w "Ostatnim Życzeniu" z sagi o Wiedźminie, gdzie z kolei genie tłumaczył na geniusze (rzymskie duchy opiekuńcze po angielsku mają słowo genius z łaciny), zaś djinni na dżinni. W istocie w języku polskim dopuszczalne są oba warianty: dżin i dżinni.

Źródła[]

Advertisement