Sferopedia
Advertisement

Dżin

Męski dżin

Żeński dżin

Dżin

Dżinn (ang. Djinn l. mn.) [dżinni l.poj.] to dżiny z Planu Żywiołu Powietrza.

Morfologia[]

Dżinny z wyglądu podobne są do ludzi, od których różnią się jednak magiczną naturą. Dżinny mają liczne moce kreacji, pozwalające im wytwarzać żywność, wodę i rozmaite przedmioty z tkanin, drewna i metalu. Mają także moc tworzenia iluzji, niewidzialności, chodzenia w powietrzu oraz umiejętność przybierania gazowej formy. Raz dziennie dżinn potrafią wytworzyć trąbę powietrzną, którą mogą kierować na przeciwników lub podróżować wewnątrz niej, zabierając nawet pasażerów. Są niesłychanie zwinne w powietrzu i trudne do pochwycenia konwencjonalnymi środkami, dlatego mędrcy próbujący zwerbować je na służbę posługują się magią. Dżinnn są dumnymi istotami i czują pogardę dla istot nie potrafiących latać, a nawet tych używających w tym celu skrzydeł. Kiedy zdecydują się lub są zmuszone służyć śmiertelnikom, wysiłek jaki wkładają w pracę zależy od sposobu traktowania ich przez mistrza. Szanowany i doceniany dżini często z własnej woli doradza mistrzowi i stara się udoskonalić swe działania. Dżinni źle traktowany czeka na pierwszą okazję, by przyśmiać głupcowi, któremu wydaje się, że nim zawładnął.

Społeczeństwo[]

Dżinn zamieszkują skaliste i ziemne wyspy na Planie Żywiołu Powietrza. Na tych dryfujących bryłach ziemi i głazach nieraz gigantycznych rozmiarów istoty te zbudowały bogatą cywilizację, słynącą ze swych budowli, dziedzińców, ogrodów, fontann i rzeźb stworzonych z płomieni żywiołu. Typowa posiadłość dżinn zamieszkiwana jest przez kilkunastu z nich w towarzystwie kilku dżannów i kilku stworzeń żywiołu o niskim intelekcie, a całością zarządza lokalny szejk. Posiadłości komunikują się między sobą poprzez dobrze zorganizowany system gońców, co pozwala na sprawne przygotowanie się do odparcia ewentualnego niebezpieczeństwa. Całe społeczeństwo dżinów zwane jest Kalifatem, zarządzanym przez ich władcę Kalifa Husama, którego siedzibą jest Cytadela Lodu i Stali. Kalif ma do pomocy rozmaitych urzędników, noszących tytuły wezyrów, bejów, emirów, szejków, szeryfów i malików.

Szlachetne dżinny[]

Szlachetne dżiny to arystokracja wśród dżinnów. Oprócz posiadania rozmaitych przywilejów i większej mocy, dysponują także mocą spełniania życzeń, przez co są najbardziej poszukiwane przez mędrców z Materialu. Każdy szlachetny dżinn może spełnić do trzech życzeń swego mistrza, a następnie odzyskuje wolność.

Nazewnictwo[]

Przyjęte tłumaczenie odmienne od tego znanego z podręczników wyjaśnione w haśle dżin.

Źródła[]

Advertisement