FANDOM


Czarożegluga (ang. spelljamming) to proces zamiany energii magicznej na kinetyczną, ruch. Wykorzystywany w czarostatkach.

Czarożegluga jest konwersją magicznej energii bezpośrednio w siłę napędową statków w kosmosie. Czarożeglugę można osiągnąć zarówno dzięki zaklęciom lub poprzez magiczny mechanizm znany jako ster czarożeglugi (ang. spelljammer helm). Zarówno kapłani jak i czarodzieje mogą czarożeglować tak jak i stworzenia ze zdolnościami czaropodobnymi. Klasy postaci jak paladyni i tropiciele uzyskują zdolność czarożeglugi kiedy tylko będą potrafili rzucać zaklęcia, lecz nie potrafią czarożeglować do tego czasu.

Ster czarożeglugi jest mechanizmem ukształtowanym niczym wielki fotel ze wnękami na głowę, stopy i ramiona używającej go osoby. Style sterów różnią się od prostych i funkcjonalnych po zdobione i gotyckie. We wszystkich swoich konfiguracjach, ster jest zaprojektowany do do wyciągania magicznych energii z użytkownika i konwersję ich do pełnoprawnej energii czarostatku poruszającej i manewrującą statkami kosmicznymi.

Większy ster konwertuje magiczną zdolność na energię o 1 punkt na 2 poziomy czarującego, zaokrąglając w górę. Pomniejszy ster konwertuje magiczną zdolność na energią o 1 punkt na 3 poziomu czarującego. Statki często przechowują pomniejsze stery jako system zapasowy.

Innym magicznym przedmiotem zapewniającym czarostatkowi moc jest korona gwiazd (ang. crown of the stars). Ten mechanizm noszony jest na głowie i tworzy wskaźnik czarożeglugi tak jak pomniejszy ster. Ma zaletą jego przenośności i pozwala czarostatkowi poruszać się podczas używania jej.

Zarówno większe i pomniejsze stery wymagają "świeżych" i dobrze wypoczętych rzucających zaklęcia by w pełni funkcjonować. Czarownik, który rzucił jedno ze swoich możliwych zbiorów zaklęć przed aktywowaniem steru czarożeglugi traci jeden poziom wskaźnika czarożeglugi za każde rzucone zaklęcie (do minimum WC 1).

Korzystając z pomniejszego i większego steru nawet przez krótki czas usuwa zdolność czarowania rzucającemu zaklęcia póki ta osoba nie odpocznie dostatecznie długo by odzyskać zaklęcia.

Humanoidalne rasy czarujące normalnie używają sterów czarożeglugi do podróży przez kosmos. Inne stworzenia wykorzystują rozmaite metody napędzania swoich statków. Łupieżcy umysłów, którzy posiadają potężne umysłowe uderzenia, wykorzystują kilka specjalnie zaprojektowanych sterów w szeregu. Obserwatorzy wykorzystują zmutowane wersje swojej rasy znane jako orbus by poruszały ich statkami. Krasnoludy, które są z natury niemagiczne, wykorzystują mechanizmy zwane kuźniami do podróży przez przestrzeń.

ŹródłaEdytuj

  • AD&D Spelljammer Adventures in Space Boxed Set
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.