Sferopedia
Advertisement
Sferopedia

Couatl w piątej edycji D&D

Couatl

Couatle to praworządne dobre skrzydlate węże, występujące na Materialu, Eterze i Planach Wyższych. Występują niezwykle rzadko, a zamieszkują najdalsze ostępy gorących, tropikalnych dżungli. Z tego powodu ich istnienie jest przez wielu niemądrych pierwszaków poddawane w wątpliwość. Couatle jednak istnieją. Mają postać dużych, długich na 4 metry węży o pierzastych, barwnych skrzydłach. Ponieważ mają wrodzoną zdolność polimorfii, czasem można je spotkać pod postacią innych dobrych istot. Mają zdolności telepatyczne i psioniczne, władają też wieloma językami wężowych i ptasich istot.

Couatle zwykle żyją samotnie, wybierając sobie za siedziby oddalone od ludzkich siedzib leśne jaskinie. W nocy oddają się polowaniu. Czasami dobierają się w pary i płodzą młode (zwykle parze couatlów zdarza się to raz na stulecie). Młody couatl dorasta w ciągu około 40 lat a z rodzicami przebywa maksymalnie do wieku, ruszając następnie na samotne poszukiwania wiedzy. Couatle, dzięki połączeniu potężnych mistycznych zdolności, planarnym koneksjom i dobrej naturze, czasem stają się obiektem kultu zamieszkujących dzikie dżungle plemion. Choć na swoim terenie trzymają porządek żelaznym uściskiem ogona, zwykle są życzliwe i nie wahają się pomóc dobrej sprawie w potrzebie.

Rasową cechą couatlów jest żądza wiedzy. Z wielką ciekawością uczą się nowych rzeczy i chętnie przekazują informacje swoim współplemieńcom. Niektóre z nich lubią wędrować i poznawać najdalsze zakamarki Wieloświata. Choć żyją z dala od siebie, couatle uważają siebie a jeden wielki klan, rządzony przez najstarsze i najmądrzejsze osobniki. Bogiem couatli jest Jazirian.

Źródła[]

Advertisement