FANDOM


98695

Jaszczuroludzie plemienia Ciemnego Szponu

Jaszczuroludzie są prymitywnymi, gadzimi humanoidami którzy czają się w bagnistych miejscach. Większość z nich dąży do neutralności, ale to plemię jest wyjątkiem.

Ciemne Szpony są morderczyni jaszczuroludźmi, zahartowanymi przez alchemiczną infuzję z krwią czarnego smoka. Dążą oni do podbijania ziem kontrolowanych przez humanoidalne rasy. Podburzeni przez swojego dzikiego króla Yarshaga i fanatycznych druidów, Ciemne Szpony wyszły ze swoich bagien na złowieszczą krucjatę.

Taktyka tego plemienia jest dużo bardzieje efektywna przy gnębieniu wiosek i małych miast na skrajach bagien. Po krainie rozeszły się opowieści o złowieszczej mgle, która wysnuwa się z bagna i przynosi straszne potwory. Strach i niewiedza roznoszone przez te plotki czasami powoduje, że wrogowie Ciemnych Szponów czasami uciekają w panice, zamiast stawić im czoła.

OpisEdytuj

Królem Ciemnych Szponów jest Yarshag, a jego najbardziej zaufani zastępcy służą jako polowi dowódcy i władcy pomniejszych szczepów plemienia. Poprzez zmuszenie swych najpotężniejszych podwładnych do rozprzestrzenienia się po wioskach i regionach, Yarshag praktycznie uniemożliwił potencjalnym rywalom zorganizowanie się i obalenie go. Ci feudalni liderzy zachowują ogromną autonomię w swoich rejonach, ale wiedzą że każda wpadka niechybnie doprowadzi ich do egzekucji. Yarshag rządzi przez strach, chociaż bogato nagradza tych jaszczuroludzi którzy najlepszej zasłużą się w jego potrzebach.

Kler Ciemnych Szponów składa się wyłącznie z druidów. Ci jaszczurludzie porzucili kult Semuanyi, bowiem Yarshag nauczył ich że bożek jest martwy, zabity przez bóstwa innych ras. Yarshag twierdzi, że dusza bóstwa odwiedziła go we śnie i wezwała do powzięcia zemsty na cywilizowanych rasach. Ta filozofia pomaga w podsycaniu furii jaszczuroludzi, zwłaszcza tych którzy czują się skrzywdzeni przez ludy spoza bagien. Rosnący kult Ciemnych Szponów deifikował Yarshaga i uznaje, że pewnego dnia poprowadzi on jaszczuroludzi do kontroli nad światem. Religijny impuls pomaga też przezwyciężyć wątpliwości i strach, jaki niektórzy jaszczuroludzie czują przed mieszaniem swych cennych jaj ze smoczą krwią. Silni i wściekli jaszczuroludzie zrodzeni z takiej manipulacji starają się udowodnić nauki Yarshaga, że ich ludzie muszą zainicjować kampanię przeciw innym humanoidom.

Plemię Ciemnych Szponów mierzy prestiż i status wyłącznie względem osiągnięć w boju. Nagrody zabrane pokonanym oponentom, skarby złupione z miast, czy inne materialne dobra służą jako łatwy wskaźnik sukcesu żołnierza. Kobiety zostają żołnierzami na równi z mężczyznami, zwłaszcza te wzmocnione działaniami Yarshaga. Ciemne Szpony otrzymują też honor i prestiż za czyny swoich dzieci. Ten zwyczaj zapewnia, że liczba członków plemienia pozostanie wysoka. Zapewnia to też ekspansję na nowe terytoria. Typowa wioska Ciemnych Szponów jest ciężko uzbrojoną i chroniona fortecą. Zawiera drewnianą palisadę lub gruby żywopłot z cierni przyzwany przez druidów - barierę która służy za barierę i punkt zbiórki. Wewnątrz dych umocnień, Ciemne Szpony budują domy z założeniem, że zostaną w końcu zaatakowani. Lubią podwodne, wypełnione powietrzem groty i nory, ale jeśli wykopanie ich się nie uda, żyją w wykopanych ziemiankach i chatach. Przy ataku na wioskę, niemożni do walki spieszą się z ustawianiem pułapek nim ukryją się w norach.

W centrum wioski Ciemnych Szponów znajduje się labirynt z wąskich tuneli, zalanych przejść, oraz ciasnych komór. To miejsce służy za kwaterę druidom, którzy przewodzą wioską. Większe osady lub te przejęte przez Ciemne Szpony utrzymuje zwykle jedno czarne smoczątko, które dostarcza krwi potrzebnej do odmienienia nienarodzonych jaszczuroludzi. Ten smoczek trzymany jest głęboko w pokoju wewnątrz centralnego kompleksu i karmi się go dużymi dawkami trucizny, która obniża jego inteligencję i czyni go posłusznym. Ten okropny pokój zawiera także pewną ilość jaj jaszczuroludzi, oraz prymitywne laboratorium alchemika przetwarzające krew, oraz narzędzia używane do napełniania jaja paskudną miksturą.

Żołnierze Ciemnych Szponów stróżują na palisadzie wokół społeczności. Kontyngent czterech lub więcej strażników chroni kluczowych obiektów w tym regionie, znaczenie stanowiska określa siłę i liczebność stacjonujących tam jednostek. Jeśli atak przebije się przez zaporę, żołnierze przeskakują z dachu jednego kopca na drugi, unikając pułapek.

Yarshag i jego Ciemne Szpony mają jedną potencjalną słabostkę, która może doprowadzić ich do zguby. Niektórzy jaszczurczy kapłani Semuanyi, razem z niektórymi wyznawcami, sformowali ukryty ruch oporu. Ci wiedzą, że Semuanya nie umarł. Są zatrwożeni manipulacją natury ich dzieci przez Yarshaga. Widzą swych przyjaciół i sojuszników podbijanych i zmuszanych do usługiwania Yarshagowi, oraz musieli znosić wyrzucanie lub niszczenie wizerunków ich bóstwa. Z porządnymi sojusznikami, ci jaszczuroludzie mogą wywołać powstanie które skończy na zawsze rządy Yarshaga.

ŚrodowiskoEdytuj

Jaszczuroludzie przeważnie zamieszkują umiarkowane mokradła, ale Ciemne Szpony preferują podwodne, wypełnione powietrzem jaskinie i nory osiągalne tylko przez pływanie. Takie lokacje są łatwe do obrony i trudne do wykrycia.

Cechy charakterystyczneEdytuj

Elita Ciemnych Szponów została wypełniona krwią czarnego smoka przez alchemiczne procesy Yarshaga. Są więksi, szybsi i mocniejsi niż zwyczajni jaszczuroludzie, osiągają ponad 2,1 metra wzrostu przy wadze 113 kilogramów. Ich łuski są ciemne, odzwierciedlając ich smoczą moc.

Procesy Yarshaga mieszają w głowach młodym jaszczuroludziom, wraz z wzmacnianiem i zwiększaniem ich ciał. Te skłonności i cechy są przekazywane następnemu pokoleniu dziedzicznie, bez działań Yarshaga.

CharakterEdytuj

Okrucieństwo i dzikość Ciemnych Szponów odróżnia tych jaszczuroludzi od innych. Jako silniejsze i twardsze okazy, mają skłonność do przemocy. Nie są jednak aż tak bezwzględne w swoich działaniach ani nie są bezmyślnei destrukcyjne. Ciemne Szpony są przeważnie neutralne złe, ale wielu jest prawdziwie neutralnych.

PrzedmiotyEdytuj

Czempioni Ciemnych Szponów używają broni zwanych przezeń maquahuitl. Te wojenne bronie są wielkimi młotami wysadzanymi zębami i szponami, zatem zadają obrażenia kłute na równi z obuchowymi.

Żołnierze przyozdabiają się ozdobami z zabitych wrogów. Wioska Ciemnych Szponów zawiera liczne sztandary, prymitywne statuy, oraz inne punkty orientacyjne ozdobione trofeami, które głoszą osiągnięcia każdego żołnierza. Każdy znacznik stoi nad domem żołnierza, wskazując go.

HistoriaEdytuj

Plemię Ciemnego Szpona powstało ze spokojnego klanu jaszczuroludzi, nazywanego Szmaragdowymi Oczami. Przez lata czarna smoczyca panowała nad moczarem Szmaragdowych Oczu, zaś jaszczuroludzie byli zmuszeni do składania jej hołdu - zwykle w postaci kilku młodych do smoczej spiżarni - aby móc kontynuować egzystencję. Chciwy i ambitny druid zwany Yarshag, który był plemiennym starszym szamanem, pośredniczył w tej umowie. W ten sposób otrzymał od smoka przysługę, jaką było wygnanie lub zamordowanie tych jaszczuroludzi, którzy byli przeciwni owemu upiornemu układowi.

Pewnego dnia banda smokobójców wtargnęła na bagna w celu znalezienia i zabicia smoka. Skorzystali z pomocy Szmaragdowych Oczu w szukaniu smoczego leża. Gdy Yarshag zorientował się, że przybłędy są dość silne by zgładzić jaszczura, ochoczo zdradził swą mistrzynię i zaoferował zabójcom doprowadzenie do niej. Zarazem w sekrecie wysłał swego żuczego kompana by dostarczył wiadomość z ostrzeżeniem dla smoka. Gdyby pogromcy wygrali bitwę, Yarshag zostałby okrzykniętym mądrym przywódcą który znalazł szansę do uwolnienia swego ludu. Gdyby smok zatriumfował, na pewno nagrodził by Yarshaga za sprowadzenie najeźdźców do ich zagłady.

Starcie między pogromcami a czarnym smokiem zapędziło się o wiele dalej niż Yarshag mógł sobie wymarzyć. Zabili smoka, ale tylko jeden z nich, krasnoludzki berserker, oszalał. Yarshag ukrył się na czas walki i obserwował z dystansu, a gdy smok poległ, zdradziecki druid rzucił się na druida i zabił go. Tak oto Yarshag pozostał sam, ze smoczym skarbem i co ważniejsze, małym miotem smoczych jaj.

Yarshag wierzył, że może wyhodować smoczątka do wyklucia, po czym pobrać ich krew i zaaplikować ją, by dodać smoczej siły i sprytu młodym w plemieniu. Doprowadził ten proces do mistrzostwa, na swoich własnych dzieciach, czyniąc je silniejszymi, twardszymi i szybszymi. Z wielkimi bogactwami zebranymi ze smoczego skarbu, podsycił chciwość i ambicję w plemieniu. Jaszczuroludzie którzy przyjęli jego podarek, przysięgli mu wierność, po czym dokonali zamachu stanu i posadzili Yarshaga na tronie. Nieliczni którzy wypowiadali się przeciw planom Yarshaga, zwłaszcza jego żądzy rozwijania eksperymentów na młodych w plemieniu, zostali zastraszeni lub zabici.

Odkąd Yarshag doszedł do władzy, rozpalił w swym plemieniu chciwość i pogardę wobec świata zewnętrznego. Te dwie pasje połączyły się i utworzyły nowo nazwane plemię Ciemnego Szpona. Plemienni druidzi oswoili i wyhodowali wiele bagiennych potworów. Negocjatorzy z tego plemienia uformowali sojusze z innymi jaszczuroludźmi. Klany, które sprzymierzyły się z Yarshagiem, zostały częścią armii Ciemnych Szponów. Te które się oparły, zostały celem podbojów.

Do czasu aż Yarshag zostanie zabity a jego chore eksperymenty zakończone, będzie mógł zostawiać po sobie trwałe dziedzictwo zniszczenia i nędzy działań wojennych.

Skład armiiEdytuj

Typowy oddział Ciemnych Szponów włącza szamana, który używa takich czarów jak chmura mgły by zakryć piechotę. Wezwanie pioruna jest użyteczne przeciw latającym wrogiem, których piechurzy nie mogą dosięgnąć. Szaman oszczędza zaciemniającą mgłę i oplątanie na osłanianie odwrotu lub osaczenie potężnego wroga. Inne zaklęcia wzmacniają potencjał szamanów.

ŻołnierzEdytuj

"Ten napakowany, jaszczurczy humanoid ma łuski zabarwione na czarno. Wywija on ogromnym młotem."

Alchemiczny proces Yarshaga czyni jednego na trzech jaszczuroludzi silniejszym, twardszym i wredniejszym. Takim piechurom udziela się specjalnego treningu walki wielkim młotem.

Żołnierze ćwiczą walkę we mgle i wykonywanie precyzyjnych ataków gdy widoczność jest ograniczona. Używają przyciszonych wezwań w języku smoczym, by zachować kontakt między sobą nawzajem.

CzempionEdytuj

"Ten napakowany, jaszczurczy humanoid ma łuski zabarwione na czarno. Warczy i unosi ząbkowaną włócznię."

Większość dowódców i czempionów Ciemnych Szponów jest barbarzyńcami. Ci berserkerzy byli wśród pierwszych jaszczuroludzi zmutowanych przez alchemiczne eksperymenty Yarshaga.

Czempioni są bezpośrednimi, walczącymi wręcz wojownikami, którzy prowadzą szarże Ciemnych Szponów, wpadając w szał cały czas. Tak jak żołnierze, szkoleni są by móc walczyć na ślepo. Prowadzą grupy od sześciu do dziesięciu żołnierzy. Służą też za ochronę i asystę plemiennym druidom.

Osi jeździecEdytuj

"Ogromna osa o rozmiarze konia brzęczy przed tobą. Na jej grzbiecie siedzi gadzi humanoid, który mierzy lancą w twoje serce."

Osi jeźdźcy są wybierani za swój refleks i są specjalnie szkoleni w posługiwaniu się lancą. Stanowią oni pierwszą falę w atakach Ciemnych Szponów. Ci wojownicy zmiękczają przeciwników kilkoma atakami nim główna armia ruszy do szarży. Gdy oddział napotka wroga, osi jeźdźcy patrolują powietrze by pilnować czy wrogowie się nie przegrupowują, polując na wrogów którzy umieją latać, oraz przy okazji zdejmując pojedyncze cele.

SzamanEdytuj

"Imponujący, gadzi humanoid, obwieszony talizmanami, unosi ręce by wezwać piorun z niebios wraz z wykrzykniętą komendą."

Typowy szaman (lub szamanka) Ciemnych Szponów jest ambitny, inteligentny i charyzmatyczny. Ci jaszczuroludzie widzą Yarshaga niemal jako boga, którego słowo musi zostać wypełnione. Według nich natura jest destrukcyjną siłą, która istnieje by służyć jaszczuroludziom. Są oni odpowiedzialni za łapanie i oswajanie potworów, prowadzenie wojennych band, oraz poszukiwanie heretyków w społeczeństwie. Walczą razem z żołnierzami w plemieniu, a preferują używać czarów do wspierania ataku, wchodząc do walki wręcz tylko gdy zajdzie taka potrzeba. (Rozwijają się oni w klasie druida.)

Inni członkowieEdytuj

W dodatku do tych wymienionych powyżej, armia Ciemnych Szponów maszeruje do boju razem z innymi potwornymi sojusznikami. Gnilniki używają swych potężnych macek by rozrywać miejskie fortyfikacje. Żądlaki roją się nad polem bitwy, opadając na wrogów na moment przed atakiem głównych wojsk. Ankhegi kopią tunele pod murami, tworząc przejścia dla szturmowców, oraz atakują wrogą piechotę spod ziemi. Widok jaszczuroludzi ujeżdżających ogromne osy oraz czoło mgły jest zwykle początkiem końca dla wrogów Ciemnych Szponów -  większość z nich spodziewa się jednego, prostego i bezpośredniego ataku.

  • Ankhegi: Ciemne Szpony dały radę zdobyć kilka wylęgów jaj ankhegów. Teraz te bestie służą jako kopacze (na rzecz oblężeń i budowy domostw), oraz jako strażnicy.
  • Zabójcze winorośle: Plemienni druidzi sadzą te rośliny wzdłuż nieużywanych ścieżek i na bezdrożach wokół osiedli Ciemnych Szponów.
  • Czarnołuscy jaszczuroludzie: Ci wysocy mocarze są wśród najbardziej fanatycznych członków plemienia Ciemnych Szponów.
  • Kłowe golemy: Yarshag podzielił się z podwładnymi techniką budowy tych kreatur. Kilku najbardziej obiecujących szamanów Ciemnych Szponów zbudowało kłowe golemy dla siebie.
  • Ogromne i potworne robactwo: Druidzi Ciemnych Szponów wliczają pewną liczbę hodowców robactwa, którzy trenują ogromne osy by akceptowały jeźdźców, oraz inne potworne insekty by służyły za wojenne bestie.
  • Jaszczuroludzie Trującego Zmierzchu: Ciemne Szpony wliczają kilka klanów tych jaszczuroludzi. Służą za zwiadowców lub kowali.
  • Gnilniki: Służą one za żywe maszyny oblężnicze w armii Ciemnych Szponów. Potężni szamani czasem ujeżdżają te rośliny w boju.
  • Żądlaki: Druidzi Ciemnych Szponów wyhodowali kilka rojów żądlaków, które teraz służą plemieniu na wojnie.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.