FANDOM


Glyth

Glyth, sferyczny świat ziemny, ciało niebieskie z Przestrzeni Krain.

Ciało niebieskie (ang. celestial body) najbardziej znajome typowym postaciom jest ich ojczystą planetą, czy to Krynn, Oerth, Toril czy jedna z setek innych zaludniających wszechświat.

Ciała niebieskie osiągają najwyższe rozmiary wielkości słońca oraz najmniejsze wielkości asteroid i planetoid. Przerażająca różnorodność jaka jest możliwa (i dowiedziona) w niebieskich ciałach wskazuje na to, że jedyną odpowiednią definicją dla tego terminu jest dowolna dostatecznie duże skupisko materii , które obraca się w dzikiej przestrzeni. Jednakże ogólnie ciało niebieskie jest planetarną masą. Większość utrzymuje odnawialną atmosferę. Ciała niebieskie mogą przyjmować dowolne kształty, choć najpowszechniejsza jest sferyczna. Wciąż, istnieją także płaskie światy, eliptyczne światy, sześcienne światy, amorficzne światy, pierścieniowate światy, puste światy. Astronomowie z Calimshanu teoretyzowali nawet o istnieniu świata möbiusa.

Grinder

Kruszysko z Przestrzeni Szarej, sfera pasów asteroid, pomniejszych skalistych ciał niebieskich.

Ciała niebieskie zazwyczaj, choć nie zawsze, utrzymują atmosferę będącą zazwyczaj, choć nie zawsze, zdającą się do oddychania. Głębokość czy gęstość atmosfery jest bezpośrednio związana z wielkością ciała. Im większe ciało, tym głębsza atmosfera. I znowuż są to tylko ogólne reguły, a wyjątki się mnożą. Podróżnicy mogą natrafić na wielkie światy bez atmosfer, małe światy z grubymi atmosferami jak i światy zamieszkane gdyby nie ich trujące atmosfery.

Niektóre ciała niebieskie stoją w płomieniach, napędzane poprzez wewnętrzne reakcje bądź istotny dostęp do planu żywiołu ognia. Ciała takie zwane są słońcami i zapewniają większość gorąca i ciepła ciałom niebieskim w każdej poszczególnej kryształowej muszli.

Klasyfikacja ciał niebieskichEdytuj

Ciała niebieskie są podzielone na przeróżne typy i klasyfikacje dla szybkiego odnoszenia się przez niebieskich inżynierów czy kartografów. Odnosząc się do ciała niebieskiego lub też ciał, stosuje się trzyznakowy kod. Pierwszy znak oznacza rozmiar, drugi symbol oznacza kształt i ostatnie słowo określa typ określanego ciała niebieskiego.

Klasy rozmiarówEdytuj

Rozmiar Średnica w milach Średnica w kilometrach
A mniej niż 10 mniej niż 16
B 10-100 16-160
C 100-1k 160-1,6k
D 1-4k 1,6-6,5k
E 4k-10k 6,5-16k
F 10k-40k 16k-65k
G 40k-100k 65k-160k
H 100k-1000k 160k-1600k
I 1M-10M 1,6M-16M
J 10M i więcej 16M i więcej

Ziemia i większość ziemiopodobnych światów ma rozmiar E.

Klasy kształtówEdytuj

Symbol poprzedzający literę rozmiaru określa ogólny kształt ciała niebieskiego tak jak wygląda ono z kosmosu.

Symbol Nazwa Opis Przykładowe ciała
Amorficzny Amorficzny lub elastyczny kształt
Pas Pas pomniejszych obiektów na wspólnej orbicie Kruszysko
Gromada Gromada pomniejszych obiektów w małym obszarze Borka
Sferyczny Kształt sferyczny Toril, Kule
Sześcienny Kształt sześcienny
Płaski świat Płaski świat - krawędzie mogą być nieregularne, ostre lub zaokrąglone Spektra
0 Eliptyczny Kształt eliptyczny Conatha
Regularny Żadne z powyższych, lecz o regularnym kształcie (jak czworościan) Żelazny Port
Nieregularny Żadne z powyższych, lecz o nieregularnym kształcie Ginsel

Klasy typówEdytuj

Ostatni znak w definicji ciała niebieskiego jest typem, który określany jest zazwyczaj przez najpowszechniejszą substancję obiektu, w odniesieniu do czterech żywiołów (pięciu w niektórych kulturach). Jeżeli ciało jest zdefiniowane jako głównie ogniste w naturze, nie wyklucza to istnienia na jego powierzchni ziemi, wody czy powietrza. Wszystko co typ określa jest ogólne tworzywo planety.

Oficjalna nazwa stosowana przez kartografów jest podana jako pierwsza, po której następuje powszechna nazwa stosowana przez kosmicznych podróżników (nazwa używana w rozmowach często daje orientację czy rozmówca jest podróżnikiem, czy naziemcem).

 • Ognisty (Słońce) (ang. Fire (Sun))- Te ciała niebieskie zapewniają zarówno ciepło jak i światło w swoich muszlach i są często (choć nie zawsze) centrum systemu.
 • Ziemny (Świat) (ang. Earth (World))- Te ciała niebieskie są powszechnymi domami dla większości światów fantasy - solidna ziemia poniżej, niebo powyżej etc.
 • Powietrzny (Gazowe Chmury) (ang. Air (Gas Cloud))- Te ciała niebeiskie mają bywają amorficzne z natury i są postrzegane jako oazy, gdzie podróżnik może uzupełnić powietrze i zapasy.
 • Wodny (Wodne Światy) (ang. Water (Water World))- Te ciała niebieskie są rzadkie i zazwyczaj płynne w całości (choć niektóre mają stałe jądra lub gromady w swoich sercach, tak jak gazowe chmury).

Istnieje sporny typ, wysuwany przez mieszkańców Kara-Tur i inne obszary pod wpływem orientalnych, międzywymiarowych Potęg.

 • Roślinny (Żyjące Światy) (ang. Plant (Living World))- Uważany za typ ziemny przez innych uczonych, odnosi się do żyjących (a nawet świadomych) planet, których całe ciało jest żywe. Istnienie Żyjących Światów tworzy problemy dla uczonych, gdyż istnieje wiele innych wielkich ciał (takich jak kosmiczne smoki), które można uznać za ciała niebieskie.

W dodatku do tych trzech głownych kategorii, uzupełniające informacje obejmują:

 • Obecność ksiżyców
 • Brak atmosfery
 • Zabójczą atmosferę
 • Puste planety
 • Wielkie międzywymiarowe bramy
 • Ksenofobicznych mieszkańców (oznaczone przez X)

Te uzupełniające informacje są często włóczęgowskim kodem oznaczeń, symboli i rytów na mapach gwiezdnych i często utrudniają sytuację bardziej niż pomagają użytkownikowi.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.