Chochliki, rusałka u góry, skrzat po prawej i świerszczyk po lewej.

Chochlik

Przysięgam, na gałęziach drzewa była zbudowana małżeńska wioska. A potem, pamiętam, leżałem z gębą w błocie. Bania mi pękała, a jak się podniosłem i rozejrzałem, to ani drzewa, ani tej tyciej wioski już nie było.

- Opowieść półorczego łowcy

Chochliki (ang. Sprites) to niewielkie, lubiące psoty, istoty baśniowe. Z natury są wstydliwe i niechętnie ukazują się dużym humanoidom. Istnieje kilka gatunków, które łączy posiadanie małych, przejrzystych skrzydełek i elfie rysy twarzy i budowa ciała. Wszystkie nienawidzą zła i brzydoty, a w razie zagrożenia dzielnie bronią swoich domostw. W walce używają malutkich mieczyków i łuków oraz specjalnych zdolności, odmiennych w zależności od gatunku. Łuki strzelają strzałami nasączonymi usypiającą toksyną, która działa bardzo skutecznie na znakomitą większość istot. Powaleni intruzi są pozbawiani broni i odstawiani w jakieś miejsce odległe od siedziby chochlików. tylko najbrutalniejsze i najpaskudniejsze istoty są zabijane.

Wszystkie chochliki wybierają sobie za siedziby miejsca oddalone od cywilizacji i dobre do organizacji wielu obchodzony w ich społecznościach świąt, uroczystości i zgromadzeń. Większość księżycowych nocy spędzają na śpiewie i tańcu. Większość odmian jest długowieczna lub (nie zostało to potwierdzone) nieśmiertelna, jednak ich populacja utrzymuje się na stabilnym, niskim poziomie

Najpospolitszym gatunkiem są zwykłe chochliki, wyglądające zupełnie jak miniaturowe skrzydlate elfy. Można je spotkać na łąkach i w leśnych dolinach (tak naprawdę trudno spotkać łąkę czy dolinę, na której nie zamieszkiwałaby choć mała grupa tych istot). Z daleka są często brane za motyle. Posiadają naturalną zdolność niewidzialności i wykrycia charakteru. Mają bardzo kapryśne usposobienie i luźne podejście do życia. Spośród humanoidów utrzymują regularne kontakty jedynie z druidami, którym nawet niekiedy asystują w treningu. Łączy je z nimi neutralne podejście do świata i miłość do natury. Czasem wchodzą też w konszachty z łowcami.

Chochliki tworzą luźne plemiona, wybierając najlepszego wojownika z grupy na swego przedstawiciela. Przywódca podejmuje najważniejsze decyzje i ustala układy z druidami, łowcami i elfami. Często zdarza się, że jego podkomendni działają jeszcze zanim podejmie decyzję. Chochliki uważnie obserwują swoich pobratymców, starannie rozważając, kogo zaprosić na kolejne święto czy uroczystość.

Chochlicza maź, którą nasączają strzały wytwarzana jest z leśnych grzybów. Po zmieszaniu musi dojrzewać na słońcu przez siedem dni, aż nabierze swoich właściwości. Jej zapasy przechowywane są w wydrążonych pniach drzew.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Inne chochliki

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.