Sferopedia
Advertisement

Symbol Chemosha

Bóstwo
Chemosh
Tytuł(y) Aeleth (Ergoth), Chemos Jotun (Lodowa Ściana), Głos Głębin (Tarsis), Khemax (Thorbardin), Życiogubca (Mithas), Pan Śmierci, Orkrust (hobgobliny)
Symbol Żółta czaszka
Plan Ojczysty Otchłań; Otchłań/142/Zguba Życia
Ranga mocy Pośrednie bóstwo
Charakter Neutralny zły
Dziedziny Śmierć, nieumarli, morderstwa
Domeny Oszustwa, śmierć, zło
Ulubiona broń Sierp (Żniwiarz Dusz)
Wrogowie Mina
Zwierzchnik

Chemosh, stwórca i władca nieumarłych, to jedno z pierwszych, bóstw, które dołączyło do Królowej Ciemności w buncie przeciw Najwyższemu Bogu i porządkowi Stworzenia. Przywołuje on z martwych i ożywia ciała, a dusze bierze do niewoli. Kusi śmiertelników obietnicami wiecznego "życia", a skazuje na straszliwą egzystencję nieumarłych niewolników. Nauki Życiogubcy skierowane do śmiertelników to skomplikowana siatka kłamstw, obliczona z myślą o przyciągnięciu na jego stronę, czyli na stronę dobrotliwego boga w okrutnym świecie (bo takim się w owej pajęczynie kłamstw jawi). Dogmaty wyznawane przez wiernych Chemoshowi (a czasem nawet przez kapłanów) niekoniecznie odbijają prawdziwe poglądy bóstwa, gdyż dane przekonania popiera on po to, aby zwieść śmiertelników pod swą władzę. Kapłani Chemosha starają się podważyć pracę religii Dobra, odciągając śmiertelnych od życia w stronę parodii żywota oferowanej przez Pana Śmierci. Większość wyznawców opisywanego boga działa potajemnie, zwiększając szeregi kultu dzięki fałszywym obietnicom nieśmiertelności. Sekretność oznacza, że hierarchia kościoła Chemosha nie ma scentralizowanej władzy. Wielu kapłanów zachowuje pozycję przez pokolenia, używając mocy do zachowania władzy nawet po śmierci, przekształcając się w liczów i inne straszne istoty. Kapłani Chemosha podczas jesiennego przesilenia odprawiają tajemny rytuał, prosząc swego pana o ocalenie przed wieczną zimą śmierci. Nowi wyznawcy boga zazwyczaj tej nocy bywają konsekrowani swemu mrocznemu zwierzchnikowi, zaprzedając się mu w zamian za - jak im powiedziano - ucieczkę przed ostatecznym końcem. Rytuały "odrodzenia" mają miejsce w ciągu całego roku, gdy kapłani ożywiają zwłoki dla zwiększenia mocy Chemosha. Chemosh to podwładny Królowej Ciemności, z której kapłanami i wyznawcami jego słudzy często współdziałają. Szczególną nienawiścią darzy Majere, który ucieleśnia wiarę w nauki Najwyższego Boga i dyscyplinę w dążeniu do prawości oraz cnót.

Dogmat[]

Świat powstał z Chaosu, który nie ma celu ani większego planu. Śmiertelnicy nie mają dusz. Liczy się tylko ciało. Śmierć jest ostatecznym końcem. Bogowie Dobra oszukują wyznawców obietnicą życia po śmierci, aby ich zniewolić. Służba Chemoshowi będzie nagrodzona prawdziwym wiecznym życiem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PANTEON DRAGONLANCE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chaos
 
Najwyższy Bóg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paladine
 
Mishakal
 
 
 
 
Gilean
 
 
 
 
Takhisis
 
Sargonnas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Branchala
 
 
 
Majere
 
 
Reorx
 
 
Morgion
 
 
Chemosh
 
 
 
Hiddukel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shinare
 
Sirrion
 
 
Chislev
 
Zivilyn
 
 
 
Mina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kiri-Jolith
 
Habbakuk
 
Solinari
 
Lunitari
 
 
Nuitari
 
Zeboim
 
 
 
Advertisement