Sferopedia
Advertisement

Chasme w piątej edycji D&D

Chasme

Chasme

Chasme (ang. Chasme) przemierzają warstwy Otchłani w poszukiwaniu krnąbrnych tanar'ri. Karzą tych, którzy unikają udziału w Wojnie Krwi, nagradzając dezerterów powolną i bolesną śmiercią. Nie wiadomo jak dokładnie identyfikują swe cele, podejrzewa się jednak, że potrafią czytać emocje tanar'ri. Nie wiadomo, czy ta domniemana moc działa też na inne istoty. W nagrodę za swą służbę chasme nie są wysyłani na pierwsze linie wojny. W zamian za to nieustannie dostarczają nowych "ochotników". Z tego powodu chasme są znienawidzeni przez swych pobratymców i często bezwzględnie atakowani. Tylko poparcie prawdziwych tanar'ri i ich własna moc utrzymuje ich przy życiu.

Chasme wyglądają jak obrzydliwe połączenie człowieka i muchy - mają wielkie owadzie ciało z humanoidalnymi rękami w miejsce przednich odnóży i z grubsza ludzką głową. Mają wąskie, małe usta i długie ostre nosy, które mogą wbijać w skórę innych istot i wysysać krew. Dzięki czepnym odnóżom mogą swobodnie chodzić po ścianach, sufitach i stromych zboczach. Porozumiewają się telepatycznie a ich bzyczący głos wywołuje śpiączkę. Skrzydła tych stworzeń służą alchemikom jako komponent do mikstur lotu.

Chasme są jajorodne. Dorosły osobnik składa około 10 jaj rocznie. Młode wylęgają się po trzech miesiącach i dorastają w ciągu siedmiu lat.

Źródła[]

  • Planescape Monstrous Compendium Appendix I
Advertisement