Sferopedia
Advertisement

Centaur

Centaur

Słyszałem że centaury są doskonałymi wierzchowcami!

- Batley Summerfoot
niziołczy poszukiwacz przygód, który nigdy nie czytał KOPYT FURII, autorstwa Irvila Greyborna z Sundown

Centaury (ang. centaur) to istoty o tułowiu, głowie i rękach człowieka, od pasa w dół posiadające ciało konia. Centaury żyją w leśnych ostępach, najczęściej zasiedlając zaszyte w leśnej głuszy polany i pastwiska, z dala od cywilizacji. Istoty te mówią swoim własnym językiem a nieliczne z nich znają również mowę elfów. Ich bogiem jest Skerrit.

Centaury są istotami stadnymi, uwielbiającymi towarzystwo swoich pobratymców. Żyją w plemionach, na które składają się pojedyncze rodziny centaurów (zwykle nie więcej niż 20). Występuje wśród nich nadreprezentacja płci żeńskiej, jednak to męskie centaury zajmują się walką i polowaniem. Dzieci wychowywane są wspólnie. Na czele każdego plemienia stoi kapłan, pełniący zarazem funkcję przywódcy. Siedziby centaurów składają się zwykle z przestronnej polany z pastwiskiem i strumieniem lub innym źródłem bieżącej wody. W zależności od klimatu na polanie znajdują się chaty lub trójścienne schrony, zamieszkane przez poszczególne rodziny. W centrum polany, z dala od drzew znajdują się paleniska, używane do gotowania i ogrzewania. Centaury są znakomitymi ogrodnikami i często uprawiają rozmaite odmiany ziół. Jeżeli ich siedziba graniczy z terenami łowieckimi drapieżników, ogradzają ją gęstą barierą kolczastych krzewów i zabezpieczają wilczymi dołami i pułapkami.

Centaury zajmują się po trochu polowaniem, rolnictwem, rybactwem, grabieżą i handlem. Unikają kontaktów z ludźmi, jednak z elfami handlują jedzeniem i winem a czasem dzielą z nimi terytorium łowieckie. Utrzymują wspólny skarbiec, do którego wpływają łupy zdobyte na upolowanych potworach, natomiast każdy centaur nosi przy sobie niewielką ilość grosza na własne potrzeby. Nastawienie centaurów do obcych zależy głównie od samych obcych. Ludzie i krasnoludy są zwykle grzecznie proszeni o odejście, gnomy i niziołki są tolerowane, agresywne istoty w rodzaju goblinów czy trolli są bezlitośnie zabijane, natomiast w przypadku zagrożenia ze strony potężnych napastników, jak smoki czy giganci, plemię przenosi się w inne miejsce. Oddziały wypadowe centaurów składają się zwykle z męskich przedstawicieli danego plemienia, zbrojnych w drewniane pałki i łuki. Jedynie przywódcy mają na wyposażeniu tarcze i lance.

Choć na ogół spokojne i mało agresywne, centaury znane są ze swej podatności na alkohol, który wywołuje u nich napady furii. Są również bardzo wrażliwe na punkcie bezpieczeństwa swoich żon i dzieci. Na ogół żyją w harmonii z naturą, pielęgnując i umiejętnie korzystając z darów swego otoczenia. Mają naturalny instynkt, który pozwala im określić, jak daleko mogą się posunąć, by nie zaszkodzić środowisku i co zrobić, by prosperowało ono pod ich opieką.

Hueleneaer (pustynny centaur)[]

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement