Sferopedia
Advertisement
Plan
Carceri
Carceri

Inne nazwy

Czerwone Więzienie, Wielka Klatka, Tartar, Więzienne Głębiny

Rodzaj planu

Plan zewnętrzny

Charakter

Neutralny zły/Chaotyczny zły

Organizacje

Liga Rewolucyjna

Ważni bogowie

Nerull, tytani

Ważne istoty

Demodandy

Połączenia

Szare Pustkowia, Otchłań

Carceri (czyt. kar-SE-ri) zwane Czerwonym Więzieniem, Wielką Klatką, Tartarem, Więziennymi Głębinami, czy też pełniej Więziennymi Głębinami Carceri, jest chaotycznym złym/neutralnym złym planem zewnętrznym. To plan wygnańców i wyrzutków, zhańbionych i zapomnianych, skazanych na odwieczne snucie bezowocnych planów powrotu. Do najbardziej znanych mieszkańców Tartaru należą strąceni z Olimpu greccy tytani. Carceri pełni też ważną rolę w Wojnie Krwi, służąc jako poligon i pole bitwy dla armii demodandów.

Mieszkańcy[]

Demodandy[]

Carceri jest ojczystym planem czartów zwanych demodandami, bądź też gehrelethami.

Oczekujący[]

Oczekujący na Carceri są duchami zdrajców, kłamców i istot trawionych zawiścią i niespełnionymi ambicjami. Choć nie pamiętają swych poprzednich żywotów, zachowują swoje zwyczaje. Żaden z nich nie potrafi mówić prawdy, zawsze kręcąc, kłamiąc, bądź przeinaczając.

Wyrzutkowie[]

Inni[]

Frakcje i sekty[]

Na konspiracyjnym planie Carceri główną siedzibę ma frakcja Ligi Rewolucyjnej zasiadająca w Bastionie Ostatniej Nadziei znajdującym się na pierwszej warstwie planu, Othrys.

Struktura i warstwy[]

Mapa Carceri

Carceri w Wielkim Kole znajduje się pomiędzy chaotycznym złem, a neutralnym złem. Od strony zła graniczy z neutralnymi złymi Szarymi Pustkowiami, zaś od strony chaosu graniczy z chaotyczną złą Otchłanią.

Carceri ma kształt łańcucha kul rozciągniętych w przestrzeni, z których każda ma sześć następujących jedna po drugiej warstw, Othrys, Cathrys, Minethys, Colothys, Porphatys, Agathys. Każda kula jest wielkości niewielkiej planety, czy krainy i z jej powierzchni widać pozostałe kule. Warstwy ułożone są tak, że jedna znajduje się pod drugą w każdym miejscu tego łańcucha. Mimo wszystko z powierzchni niższych warstw zawsze widać pozostałe planetki. Choć przejście fizyczne z jednej na drugą możliwe jest tylko na pierwszej warstwie Othrys. Im niższa warstwa, tym dalej od siebie się one znajdują, aż całkowicie zanikają w mroku nieba. Ostatnia zaś warstwa Agathysu znajduje się tylko na jednej kuli. Każda z warstw emituje własne światło - mdły czerwonawy blask podobny do migotania świetlika. Światło to nie daje jednak ciepła, czyniąc z Carceri plan chłodny a miejscami lodowato zimny.

Othrys[]

Pierwsza warstwa Carceri jest najbardziej znana ze wszystkich sześciu, głównie ze względu na swych wyjątkowych mieszkańców - Tytanów. Wielu śmiałków wyrusza tutaj, by zasięgnąć rady tych wygnańców, a tym najbardziej wytrwałym udaje się i opowiadają oni potem wspaniałe historie pełne bohaterstwa i mądrości. Niegdyś warstwa ta była połączona z Arboreą, jednak po wygnaniu Tytanów Zeus zniszczył połączenie, więżąc tu swoich wrogów.

Krajobraz Othrysu, przynajmniej w porównaniu do pozostałych warstw, jest bogaty. Widać jednak wyraźnie, że został zdominowany przez Styks, który przelewa się wolno przez tą zwodniczą krainę i dzieli się w wiele odnóg. Jego nurt przez tysiące lat żłobił strome koryta, drążył w suchej skale, która kruszyła się pod naporem erozji i trucizn niesionych z prądem. Planarna rzeka burzy się z miejscowymi potokami spływającymi z gór w gwałtownych wirach nienawiści i zapomnienia. Próżno tu szukać czystej wody do zaspokojenia pragnienia.

Sama ziemia jest tutaj przesycona zdradliwością i podstępem. Większość powierzchni kul pokrywają bagna, a tam, gdzie znajdzie się kawałek suchego gruntu, napotkać można ruchome piaski. Nierzadko te piaskowe pułapki wędrują w nieprzewidywalny sposób po całej krainie jakby szukając ofiary. Mogą być głębokie zarówno na 2 jak i na 200 metrów. Mówi się też o nielicznych łachach, które są zupełnie bezdenne - może prowadzą na Plan Pseudożywiołu Pyłu? Po zagarniętych przez nie pechowych podróżnych pozostają tylko kości, które wypluwają czasami ze swych otchłannych, piaskowych wnętrzności, by bielały na stokach gór jako ostrzeżenie dla innych śmiałków.

Tereny bagnisk znajdują się pod niepodzielnym panowaniem rzesz moskitów, które skutecznie utrudniają przebywanie w całej okolicy. Bzyczenie tysięcy owadów przywodzi skojarzenie z odgłosem niepoliczonych, zamkniętych na tej warstwie zdrajców, spiskujących w swych umysłach przeciwko wszystkim wokoło. Istnieje tylko jeden skuteczny sposób przeciwko gryzącym insektom - odstrasza je specyficzna dla tego planu roślina zwana śmierdzichwastem. Niestety jej odór jest równie nieprzyjemny dla ludzi.

Należałoby się domyślać, że charakter przebywających tu stworzeń zmusi je do prowadzenia samotniczego trybu życia - to w końcu niewybredna mieszanina oszustów i zdrajców, którzy nie mogliby przetrwać działając wspólnie, przynajmniej na dłuższą metę. Okazuje się jednak, że na tle monumentalnych gór wyrastają czasami niepozorne wioski. Ludzie pozyskują drewno z namorzynów obrastających mokradła. Budują chaty na długich palach, co ratuje je przed okresowym zalewaniem, gdy podnosi się poziom bagien. Każda taka społeczność ma swoją formę rządu i prowadzi rozmowy z innymi wioskami, choć sąsiedzi zajmują odległe miejsca. Oczywiście dyplomacja pełna jest intryg i zdrad, tak naprawdę nie wiadomo czy jest w niej coś poza nimi. Dlatego co pewien czas, podobnie jak na Cathrysie, dochodzi do krwawych najazdów, wojny pomiędzy osadami są nieuniknione.

Zagrożeniem na Othrysie są z pewnością również trolle, które upodobały sobie tutejsze trzęsawiska. Choć stworzenia te nie są rodzimą fauną planu, zostały tu dawno temu zaszczepione z Planu Materialnego. Warunki bardzo im odpowiadały, dlatego szybko zdominowały te tereny. Chętnie polują na oczekujących, którzy muszą czasami opuszczać bezpieczne, położone na palach schronienia, by zdobyć żywność i materiały budowlane. Na szczęście trolle trzymają się z dala od gór. Tytani nie tolerują tych stworzeń, uznają je za wyjątkowo agresywne.

Należy jednak pamiętać, że zagrożenia występujące na Orthysie i na Carceri w ogólności mają zwykle bardziej subtelną naturę niż na innych planach. Trolle czy ruchome piaski to tylko estetyczne dodatki w prawdziwym bagnie ludzkich knowań, zdrad i chciwości, które tworzą tak gęstą atmosferę tego miejsca.

 • Lokacje:
  • Bastion Ostatniej Nadziei to główna siedziba frakcji Ligi Rewolucyjnej.
  • Zgniłoczacha to przytułek dla obłąkanych, w którym trzymany jest upadły anioł Adimarchus.
 • Boskie krainy:
  • Góra Othrys to boska kraina greckich tytanów strąconych tu przez greckiego boga Zeusa. Tutaj razem ze swoimi strąconymi braćmi i siostrami zasiada najpotężniejszy z tytanów Kronos. Razem z nim w Górze Othrys mieszka dziesiątka innych tytanów: Kojos, Krios, Hyperion, Japetos, Mnemosyne, Okeanos, Fojbe, Tethys, Thea i Temida. Jak na całej pierwszej warstwie, mieszka tutaj też wielu strąconych tutaj jeszcze przez Uranosa cyklopów i hekatoncheirów. Pałac Kronosa jest stary i zrujnowany, jednak na planie brakuje kamienia odpowiedniej jakości, by dokonać napraw.
  • Pałac Raidena to boska kraina japońskiego boga piorunów i brzewiarstwa, Raidena. Jest to miejsce eksplodujące światłem i piorunami oddzielone od reszty krainy cieniutką warstwą czarnych chmur. Każdy odwiedzający krainę Raidena powinien obawiać się jego sługi, tanuki. Tanuki jest połączeniem psa i szopa. Jest to wyjątkowo brutalna i okrutna bestia, która lubi wykorzystywać swoją zdolność do zmieniania kształtu, by doprowadzać podróżników do ich zagłady.
  • Krypta jest pierwszą boską krainą oerthańskiego boga śmierci i zniszczenia, Nerulla.

Cathrys[]

Szkarłatna Dżungla

Drugą warstwę Carceri porasta szkarłatna dżungla i ostra trawa. W powietrzu nieustannie unosi się słodko-mdląca woń rozkładu, przyprawiająca o konwulsje nieprzygotowanych podróżników i świeżo upieczonych orantów. Odór przypomina nieco jesienny zapach gnijących liści, jednak wyraźnie wyczuwa się w nim bardziej złowieszczą nutę. Jego przyczyną są krwistoczerwone drzewa wydzielające opary słabego kwasu, który z wolna przeżera mięso żywych istot. Oczekujący tej warstwy wykształcili naturalną osłonę przeciwko agresywnej atmosferze. Posiadają oni coś w rodzaju drugiej skóry, śluzowej powłoki, która neutralizuje działanie kwasu. Jednakże nawet oni nie mogą zapuszczać się daleko w głąb szkarłatnych chaszczy, nie narażając się na poważne obrażenia. Nie jest tajemnicą, że paru śmiałków próbowało przeniknąć do serca puszczy, lecz żaden z nich nie powrócił. Można tylko zgadywać czy rozpuścili się całkowicie czy też zniszczyły ich jakieś nieznane, tajemnicze siły. Dopóki komuś nie powiedzie się wyprawa, sekrety dżungli pozostają zakryte.

Jednakże na Cathrysie znajdują się także rozległe i suche równiny, które są zasiedlone. Te jałowe przestrzenie porastają tylko bezkresne łany trawy o źdźbłach ostrych jak brzytwy. Każdy kto zdecyduje się przemieszczać wśród tej szorstkiej roślinności otrzymuje obrażenia, chyba że dysponuje chociaż minimalną ochroną. Lepiej zatem trzymać się ścieżek i lichych dróg, nawet jeśli oznacza to spotkanie z wędrującymi nimi ludźmi lub oczekującymi gigantów wzgórzowych. Poza tym samo odnalezienie szerokiej drogi jest dużym osiągnięciem, wszędobylska trawa niemal natychmiast na nowo zarasta ziemię, z której ją wypleniono.

Obecne na tej warstwie demodandy trzymają się dżungli, bowiem nie są mile widziani w pobliżu ludzkich siedzib na równinach. Samych osad nie jest jednak zbyt wiele i bardzo się one między sobą różnią. Żyją tu zarówno barbarzyńskie plemiona kanibali, najeżdżające się wzajemnie, jak i grupy nomadów rozkładających tylko prowizoryczne obozy na krótki czas, a także prowadzący osiadły tryb życia wieśniacy uplatający chaty ze sztywnej trawy. Często można tu spotkać giganty wzgórzowe w służbie Grolantora, który niepodzielnie włada tą warstwą.

 • Lokacje:
  • Apteka Grzechu - prowadzony przez glabrezu sklep z najrozmaitszymi truciznami wieloświata.
  • Fetaphon - zbudowane tuż nad bagnem wiszące miasto lin i drewna, pozostawione przez gehrelethy w spokoju.
 • Boskie krainy:
  • Gospodarstwo to boska kraina giganciego bóstwa gigantów wzgórzych, Grolantora.
  • Pałac Trujących Łez to dziedzina faeruńskiej bogini trucizn, Talony. Dom Talony odzwierciedla jej trójkątny symbol i ma kształt piramidy. Otaczają ją gorące, mokre bagniska pełne pasożytów i zarazków. W powietrzu latają role komarów i kąśliwych muszek. Wszelkie substancje zaś są tutaj toksyczne od powietrza po wodę.

Minethys[]

Żwir niesiony przez wiatr Minethysu zdziera skórę aż do kości

Na trzeciej warstwie Carceri zimne wichry nieprzerwanie dmą przez piaszczyste pustynie, huczą lub słabną ale podobnie do wichrów Pandemonium nigdy nie cichną całkowicie. Na tym planie same środowisko stanowi zagrożenie, nie ma tu wielu istot, bo niewielu potrafi zmierzyć się z szorstkimi wiatrami Minethysu. Podmuchy powietrza niszczą wszelkie życie, które próbuje się tu zaszczepić, rachityczna roślinność stanowi rzadkość. Żwir niesiony jest z wiatrem z taką siłą, że dosłownie zdziera skórę i tkanki z ciał podróżnych i Oczekujących. Postać o nieosłoniętej skórze otrzymuje obrażenia.

Wieki erozji skruszyły skały, zwietrzyły glebę i osuszyły wody. Teraz tylko piaskowe wydmy wędrują po małych planetkach wśród tumanów pyłu i kurzu, które znacznie utrudniają oddychanie. Wystarczy jednak nałożyć na usta mokrą szmatę, aby obronić się przed tą niedogodnością.

Minethys raz na kilka dni nawiedzają potężne tornada siejące zniszczenie i rozrywające wszystko na swej drodze. Rzadko zdarza się by ktokolwiek przetrwał atak tej niszczycielskiej siły.

Oczekujący zaludniający tę warstwę to samotni żebracy, oferujący usługi przewodników lub cokolwiek innego w zamian za szmaty i skóry do ochrony przed nieustępliwym wichrem. Nie należy dać się zwieść ich marnemu wyglądowi; ci którzy potrafią o siebie zadbać w tym trudnym i niebezpiecznym środowisku to ludzie twardzi i zahartowani. Gotowi są obrobić człowieka ze wszystkiego co posiada, jeśli ten tylko da im na to okazję. Niektórzy Oczekujący pozyskali władzę nad swymi słabszymi pobratymcami, tworząc skromne osady składające się z kilku ziemianek, które stanowią dobre schronienie przed wiatrem, jednak są niczym na drodze tornada.

 • Lokacje:
  • Piaskowe Grobowce Payratheonu
 • Boskie krainy:
  • Świątynia Kojosa to boska kraina tytana Kojosa.
  • Mauzoleum Bólu to boska kraina smoczego boga nieśmierci Faluzure.
  • Koło Tortur Niesprawiedliwości - boska kraina giganciego bóstwa deformacji, nienawiści i fomorian, Karontora.
  • Uciecha Oszusta - boska kraina bóstwa nag, Parrafaire.

Colothys[]

Czwarta warstwa, Colothys, zwana też Zagładą Wspinaczy to kraina wyjątkowo stromych gór. Piesza wędrówka jest tu niemal niemożliwa, z powodu powszechnych rozpadlin i kanionów, nieraz kilkumilowej szerokości i głębokości. Nieliczne szlaki handlowe prowadzą przez wątłe mosty i wąskie ścieżki na górskich graniach i klifach. Nieliczne wioski oczekujących położone są w zagłębieniach skał

 • Lokacje:
  • Dom Szubienic -
  • Grobowiec
  • Krypta - tajne więzienie Łaskobójców, do którego zsyłani są najgroźniejsi przestępcy z Sigil. Położone jest na szczycie jednej z najwyższych gór warstwy, a z Miastem Drzwi łączy je portal prowadzący do Więzienia.
  • Mordercze Ogrody
  • Gaola - miasteczko położone po dwóch stronach głębokiego kanionu. Obie połówki połączone są ze sobą za pomocą mostów linowych. Znajduje się tu wyjście z portalu prowadzącego na Colothys. Mieszkańcy to głównie zobojętniali oczekujący, których jedyną rozrywką jest obserwacja obcych, próbujących przechodzić przez mosty i radość, gdy z nich spadają.
  • Bezpański Odrzut - wioska wyrzutków, którzy znaleźli się na Colothysie przez przypadek. Mieszkańcy są, nietypowo dla Carceri, uczciwi i żyją ze sobą w zgodzie, broniąc się przed atakami biesów i mając nadzieję na ucieczkę na inny plan.
 • Boskie krainy:

Porphathys[]

Płytki ocean i czarny śnieg pokrywają Porphatys zwany też z tego powodu Czarnego Śniegu (ang. Porphatys of the Black Snow). Lekko kwasowe opady zadają 1k6 punktów obrażeń na rundę każdemu na to nie przygotowanemu. Warstwę przepełnia srogi mróz, a jedynym lądem są niewielkie piaskowe ławice ledwo unoszące się ponad wodami oceanu. Sporadyczne iglice wyrastające z ławic tworzą niewielkie wysepki; podziurawione są jaskiniami i zazdrośnie poszukiwane przez każdego kto tu mieszka.

Oczekujący tłoczą się na ławicach i przypadkowych szczytach, spychając każdego innego w kwaśny ocean i żywiąc się ciałami innych oczekujących, wszystko w interesie ich własnego przetrwania. Kwaśny deszcz i wody oceany nie zadają fizycznych obrażeń oczekującym, lecz kwas z pewnością wywołuje pewne uczucie cierpienia; nie mają absolutnie żadnego pragnienia kąpania się w wodach Porphatysu.

 • Lokacje:
  • Statek Stu
 • Boskie krainy:
  • Świątynia Okeanosa - Tytan Okeanos utrzymuje tu na wpół zanurzoną świątynię poświęconą samemu sobie. Nie toleruje gości, a nieproszonych trepów miażdży tytanicznymi falami. Tylko ci zaproszeni mogą przyjść tu bez obawy o karę. A prócz tego, Okeanos jest powszechnie znany jest z wygłaszania tyrad i majaczenia przeciwko Posejdonowi, jego olimpijskiego uzurpatora. O ile nie chce się siedzieć i słuchać diatryb Okeanosa (obejmujących eony nienawiści), lepiej w ogóle tu nie przychodzić.

Agathys[]

Przyćmione światło szóstej warstwy, Agathysu zwanego Skutym Lodem (ang. Ice-Bound), ujawnia krainę zimna i gryzącego lodu. Nie istnieje tu żadne naturalne ciepło; jest za to wystarczająco zimno by zatęsknić za ogniami Gehenny. Mówi się, iż lód pochodzi z kapiących wód Porphatysu powyżej i nie jest żadnym cieniem fakt, iż jedzenie tego lodu jest jak picie kwasu.

Jedyne portale Agathysu znajdują się w najgłębszych częściach czarnego morza Porphatysu. Tylko ci przygotowani na kwasowe wody mogą rozważać przedarcie się do Agathysu. Poza tym, któż by tego chciał?

Mrożące powietrze pali ziąbem. Jest ono też rozrzedzone, śmiertelnie trudne do oddychania.

Agathys służy za dom fałszywym przyjaciołom i zdrajcom powierzonych tajemnic. Zimno warstwy odzwierciedla ich serca, tak jak zimne są przyjaźnie, które zniszczyli swoimi kłamstwami i fałszywymi grami pozorów. Najlepiej znany oczekujący, szachraj Dalaphen (człowiek, wojownik, Przeznaczeni, chaotyczny zły), wędruje po bezkresnych lodowych pustkowiach, nigdy nie zatrzymując się wystarczająco długo w jednym miejscu by nie przymarznąć do ziemi. To prawdziwe zagrożenie tego miejsca; ci którzy zatrzymają się w danym miejscu za długo zostają objęci pnącym się po nich lodem. Nie jest niezwykłym widokiem ujrzeć części ciała wystające z lodu. Naturalnie, Agathys pełen jest odgłosów wciąż żywych ofiar zmiażdżonych pomiędzy lodowymi kratami, a ich wrzaski niosą się po całych pustkowiach. Obiecają oni światy każdemu kto im pomoże, lecz pewne to jak lód, iż zdradzą tę obietnicę dla czegoś lepszego.

 • Lokacje:
  • Trójstronny Pałac Apompsa - Plotkuje się, iż miejsce ukryte w Agathysie zawiera wszelkie tajemnice gehrelethów, z ich ojcem i mocą Apompsem żyjącym w jego centrum. Przypuszczalnie, sam Apomps jest ohydnie zniekształconym baernalothem, który stworzył gehrelethy w zemście za wyrzucenie ze społeczeństwa yugolothów. Acz nawet jeśli ktoś odnalazłby to ukryte miejsce, wątpliwe jest by Apomps docenił towarzystwo.
  • Biblioteka Ignorancji
 • Boskie krainy:

Bóstwa i Moce[]

 • Tytani:
  • Fojbe - grecka tytanida.
  • Hyperion - grecki tytan.
  • Kronos - grecki tytan poświęcony podstępnej ambicji.
  • Kojos - grecki tytan.
  • Krios - grecki tytan.
  • Japetos - grecki tytan.
  • Mnemosyne - grecka tytanida.
  • Okeanos - grecki tytan.
  • Tethys - grecka tytanida.
  • Thea - grecka tytanida.
  • Temida - grecka tytanida, pośrednia bogini żywiołu ziemi i sprawiedliwości.

Greyhawk[]

Zapomniane Krainy[]

Związki[]

Źródła[]

 • "Ad&d 2.0 Monster Manual 2.0"
 • "Bóstwa i Półbogowie" - Deites and Demigods"
 • "Księga Planów" - "Manual of the Planes"
 • "Księga Plugawego Mroku" - "Book of Vile Darkness"
 • "Księga Potworów 3.5 - Monster Manual 3.5"
 • "Księga Potworów II - Monster Manual II"
 • "Planar Handbook - D&D ed. 3.5"
 • "Planescape - Factol Manifesto"
 • "Planescape - Planes of Chaos"
 • "Planescape - Monstrous Compendium Appendix I"
 • "Planescape - Monstrous Compendium Appendix II"
 • "Planescape - Monstrous Compendium Appendix III"
 • "Planescape - On Hallowed Ground"
 • "Przewodnik Gracza po Faerunie" - "Player's Guide to Faerun"
 • "Wyznania i Panteony" - (Faiths and Pantheons)
 • "Zapomniane Krainy - Opis świata" - "Forgotten Realms Campaign Setting"
 • "Żyjący Greyhawk - Atlas Greyhawka" - "Living Greyhawk - Greyhawk Gazetter"
 • Panteony Planescape
 • Planewalker.com
 • Dungeon Magazine #116 (3e; 2004)
Kosmologia Wielkiego Koła
MechanusAcheronDziewięć PiekiełGehennaHadesCarceriOtchłańPandemoniumLimboYsgardArboreaZiemie BestiiElizjumBytopiaGóra CelestiaArkadiaPlan Żywiołu PowietrzaPlan Żywiołu WodyPlan Żywiołu ZiemiPlan Żywiołu OgniaPierwszy Plan MaterialnyBaśniodziczZmrokPlan Pozytywnej EnergiiPlan Pozytywnej EnergiiPlan Negatywnej EnergiiPlan Negatywnej EnergiiPlany WewnętrznePlany ZewnętrznePlany NiższePlany WyższePlany PrawaPlany ChaosuPlan EterycznyChaos ŻywiołówPlany WewnętrznePlan AstralnyGreat Wheel 5e.jpg

Pierwszy Plan MaterialnyBaśniodziczZmrok
Plany Przejściowe: Plan AstralnyPlan Eteryczny
Plany Wewnętrzne: Plan Żywiołu PowietrzaPlan Żywiołu WodyPlan Żywiołu ZiemiPlan Żywiołu OgniaChaos Żywiołów
Plany Parażywiołów: Srogi MrózBagno ZapomnieniaFontanny StworzeniaWielka Pożoga
Plany Pseudożywiołów: BłyskawicaBlaskMinerałParaPróżniaPopiółPyłSól
Zewnętrze: Sigil
Plany Zewnętrzne: ArkadiaGóra CelestiaBytopiaElizjumZiemie BestiiArboreaYsgardLimboPandemoniumOtchłańCarceriHadesGehennaDziewięć PiekiełAcheronMechanus
Plany Energii: Plan Energii PozytywnejPlan Energii Negatywnej
Połączenia Planarne: Nieskończone SchodyOkeanosStyksYggdrasil
Odległa Dziedzina

Advertisement