Sferopedia
Advertisement
Sferopedia

Bullywug

Bullywug

Uczony bullywug

Bullywugi to rasa dwunożnych ropucholudzi, zamieszkujących bagna, mokradła, jeziora i inne podmokłe miejsca. Ich ciało pokrywa gładka, cętkowana oliwkowo-zielona skóra o dużej twardości. Ich rozmiary wahają się od 1,2 do ponad dwóch metrów wzrostu. Głowy przypominają pyski ogromnych żab a palce rąk i nóg są połączone błoną. Ponieważ ich ciała wymagają stałej obecności wilgoci, nie oddalają się nigdy od swych zacienionych, podmokłych domen. Nie noszą ubrań, choć potrafią z powodzeniem używać broni i narzędzi. Nie lubią innych humanoidów i nie wahają się przed zabijaniem ich, preferują jednak spokojne życie z dala od cywilizacji. Bullywugi mówią swoim własnym językiem a część także wspólnym.

Bullywugi dysponują nieco mniejszą od ludzi inteligencją. Żyją w na pól formalnych szowinistycznych plemionach, liczących sobie od 10 do ponad 60 osobników, rządzonych przez herszta lub wodza. Żyją z polowania, a specjalizują się w łapaniu ryb i innych wodnych stworzeń. Znakomicie władają przy tym siecią i trójzębem. Brak zrozumienia działania natury powoduje, że czasem ogałacają cłe bagno lub jezioro ze zwierzyny i przenoszą się gdzie indziej. Społeczność bullywugów jest dzika i prymitywna. Samce są płcią dominującą a jedyną rolą samic jest składanie jaj i opieka nad młodymi. Choć stanowią zwykle połowę szczepu, nie mają prawa głosu. Bullywugi szanują jedynie wodza plemienia i swego dziwacznego boga Ramenosa. To występna rasa, pozbawiona jakichkolwiek wyższych uczuć. Nie budują chat, żyjąc pod gołym niebem i nie określają zbyt precyzyjnie granic swego terytorium. Starają się walczyć i zjadać intruzów i darzą nienawiścią swoich potężniejszych kuzynów rozwiniętych bullywugów. Nie cechuje ich jednak żądza zniszczenia i władzy a ich plemiona, choć rządzone żelazną ręką, żyją raczej w pokoju, bez wewnętrznych starć. Jedynym wyjątkiem jest walka o pozycję wodza. gdy dotychczasowy przywódca staje się stary i słaby, pretendent staje z nim do walki. Zwycięzca pożera pokonanego na znak swej wyższości. Wrogiem rasowym bullywugów są Sivy.

Bullywugi zawsze atakują duża grupą, starając się wykorzystać przewagę liczebną. Dzięki umiejętności oddawania bardzo wysokich skoków często szarżują na wroga, skacząc na niego z góry. Szamani bullywugów znani są z tego, że czasami przy pomocy zaklęć przyzywają podwójną liczbę istot, nad którymi nie panują. Poza tym bullywugi w swoim naturalnym środowisku potrafią się doskonale kamuflować i zastawiać zasadzki.

Rozwinięty bullywug[]

Rozwinięte bullywugi to podgatunek tych istot cechujący się większymi rozmiarami i inteligencją. Zamieszkują one opuszczone domostwa i jaskinie i tworzą regularne oddziały, patrolujące terytorium. Oddziały są dobrze zorganizowane i wyposażone, a często zaprawione w boju. Rozwinięte bullywugi cechują się większą wojowniczością i agresją niż ich mniejsi bracia, którymi gardzą. Ich oddziałom zdarza się nawet organizować łupieżcze wypady poza swoje terytorium.

Uczony bullywug[]

Źródła[]

Advertisement