Skąpana w wodach Okeanosu i świetle księżyca srebrzysta komnata Argentil, nad nią widoczne służki Lillendi

Bramy Księżyca z Planes of Chaos.

Bramy Księżyca to położona na pierwszej warstwie Ysgardu boska kraina dwóch bóstw, faeruńskiej bogini ksieżyca Selune oraz wedyjskiego boga męskiej połowy księżyca Somę. Jest to spokojne, srebrne królestwo, otoczone wodami morza, czasem łączącego się z wodami Okeanosu, który styka się tylko z tym jednym punktem Ysgardu. Miejsce to strzeżone jest przez zmiennokształtnych i rasę kobiet-węży, zwanych lillendi. Światło pełni przeplata się tutaj z ciemnością nowiu, a przypływy wód z odpływami. Nastrój Bram Księżyca waha się od rozświetlonej radości do mrocznej i ponurej rozpaczy, kiedy mieszkańcy zamykają się w domostwach, a na dworze panują polujące likantropy. Selune mieszka w lśniącej srebrem komnacie Argentil, położonej na skalistej wyspie, strzeżonej przez węże morskie i krakeny. Bogowie zamieszkujący Ysgard składają jej częste wizyty. Specyficzne światło krainy neutralizuje wszelkie negatywne efekty czarów opartych na świetle. Jest ono na tyle łagodne, że zmiennokształtni mają pełną kontrolę nad swymi przemianami a wampiry (choć są tu rzadkością) mogą swobodnie kroczyć w dziennym świetle.

Główną przedstawicielką bogów krainy jest lillendi Ulena Lisica, podejrzliwa strażniczka, osobiście przepytująca wszelkich gości. Bardzo niechętnie wpuszcza zwłaszcza krewkich i skorych do bitki oczekujących, gdyż mieszkańcy Bram nie odradzają się po śmierci w bitwie. Inną ważną personą jest niedźwiedziołak Ottar Długonogi, leń i tchórz, który odnalazł w krainie Selune i Somy bezpieczny azyl i nie zamierza go opuszczać. Służy jako elokwentny i przyjazny przewodnik dla obieżysferów.

Oprócz likantropów i lillendi Bramy Księżyca zamieszkują Łuski - niebiańskie istoty stworzone z ognia i księżycowego blasku. Ich głównym miastem jest leżący w bagnistej delcie Mahoń. Domy osadzone są tu na butwiejących palach, jednak wbrew pozorom jest to przytulne miejsce, znane z hucznych karnawałów, witających każdy nowy cykl księżyca.

W Bramach Księżyca leżą Nieskończone Schody, które pojawiają się podczas pełni w komnatach Selune. Schody te prowadzą do każdego miasta Wieloświata, a nawet miast przeszłych i przyszłych. Jak można się domyślić, schody prowadzą w wielu kierunkach a grawitacja zmienia się co podest. Każdy z podestów posiada swoje wrota, prowadzące do któregoś z miast. Wrót pilnują lillendi, które przepuszczają tylko tych, którzy stawią czoła ich zagadkom i zadaniom. Schody wiją się w nieskończoność, zmieniając kształt, wielkość i oświetlenie, które dostosowują się w zależności od miejsca, do którego się zbliżają. Nie ma żadnej mapy, katalogującej drzwi, więc szukający celu podróżni muszą zdać się na instynkt, obserwację lub przychylność Selune.

Bramy Księżyca to również miejsce, gdzie można zdobyć cuda niedostępne na innych planach: zamrożone i butelkowane światło księżyca, piasek z wybrzeży Planu Czasu i kwiaty, które nigdy nie więdną.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.