Miśki. Coraz częściej łapię się na myśli, że Sferopedia powinna mieć jaśniejszą szatę graficzną. Tzn. ciemny druk na jasnym tle. Bardzo niewiele wikipedii o specyficznej i przyjemnej dla oka grafice utrzymuje ciemne tło. A jeśli już utrzymują białe napisy to tło jest w miarę jasne. Przykładem jest wiki o serii gier C&C. Z ciemniejszych wiki przychodzą mi na myśl te o światach Blizzarda: Diablo, WowWiki oraz Starcraft wiki.

Gdybyśmy tworzyli wikipedię dla jednej tylko linii fabularnej, sprawa byłaby nieco prostsza. Na przykład każdy jest w stanie sobie przywołać beżowawą estetykę Zapomnianych Krain (i angielska FR wiki otrzymuje wyjątkowo jasne - białe - tło, ale równoważy je beżowatymi elementami, tłem, brązem).

Już dawno zdawałem sobie sprawę z tego, że korzystanie, tworzenie i pisanie Sferopedii po ciemku jest uciążliwe i bardzo męczące. Mamy zdecydowanie za duże kontrasty (i już lata temu uczyniłem tło delikatnie grafitowym, a napisy lekko poszarzyłem, ale to i tak marny efekt).

Osobiście najmilsze do czytania są WowWiki oraz C&C. Niemniej jednak do Sferopedii na pewno nie pasują błękitno-białe barwy, lecz ucieczka w stronę beżu. Niestety nie jest zbytnio możliwe stworzenie zmiennej szaty graficznej zależnie od haseł należących do danej kategorii (albo jest to bezsensownie trudne).

  • Planescape jest głównym źródłem dla hasła i przyczyny istnienia Sferopedii i to właśnie ten surrealistyczny i pastelowy klimat jest punktem wyjścia. Akwarelowe ilustracje wyblakłych barw stanowią o całym nastroju podręczników. Drugim ważnym filarem jest po prostu D&D, które ma już bardzo cukierkowe barwy (choć wciąż cała 3 edycja to pożółkłe księgi).

Parę miesięcy temu ustawiono na Sferopedii fragmenty obrazów Beksińskiego (polski genialny surrealista) jako nastrojowych dla tematyki. Niemniej jednak to jest tylko tło, a całość haseł odbywa się w tekście.

Dlatego należy ustalić, tzn. mój osobisty plan działania, który chciałbym byście mi pomogli ustalić:

  • tło oraz napisy - jaki kolor. Pozostajemy przy ciemnym tle i jasnych napisach (proponuję grafit/brąz + beżowy-krem) czy negatyw?
  • odnośniki - czyli kolory hiperłączy, linków. (mogą być pomarańczowe, złote?). Nieaktywne zawsze są czerwone.
  • barwy dopełniające tzn. przerobienie szablonów (szablony z planami, bogami, panteonami nierzadko używają konkretnie przypisanych barw i trzeba będzie je ręcznie pozmieniać na obwódkach, ramkach itp.)
  • wygląd strony głównej - osobiście chciałbym by obok newsów była osobna ramka pokazująca spis settingów wraz z miniaturkami logo oraz zestawy haseł kluczowych, głównych dla takich settingów. Coś prawie jak włączneie portalu starego świata mroku tutaj, tylko może delikatnie węższe. I tak zaczęlibyśmy od D&D, Planescape, Zapomniane Krainy, Greyhawk, Smocza Lanca, Eberron, Ravenloft, Al-Qadim, Kara-Tur, Maztika, Mystara, dodatkowe jak Pathfindery, Kalamar itd. Trzeba pomyśleć nad tymi antycznymi ramkami, które mamy obecnie.. Tak samo symbole/nagłówki na ramkach są brzydkie, antyczne i wtórne.

Obecnie mam sesję wrześniową i robię wszystko by się nie uczyć, stąd wynika moja ograniczona obecność. A wpis jest do rozkmin + liczę na ochotników, którzy mieliby czas pobawić się w eksperymentowanie z kolorystyką na stanowisku admina.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.