Sferopedia
Advertisement
Mapa.jpg

Podkradłem z innej wiki pomysł robienia tzw. imagemap, czyli przycisków na obrazkach. Można kształt tych przycisków dowolnie ukształtować. Działa skrypt podświetlania miejsca, które najechało się myszką.

Działa to jak mapa Torilu na FR Wikia: https://forgottenrealms.fandom.com/wiki/Toril/Imagemap

Nasz szablon jest tu https://sfery.fandom.com/wiki/Szablon:Toril. Obecnie nie działa na nim funkcja "podświetlania", bo nie jest zaakceptowana przez adminów Fandom Wiki, ale jak się włączy "tryb testowy" to śmiga.

Na obrazku po prawej pokazuję wariant kolorystyczny z FR Wikia - podświetlanie czerwone oraz moją propozycję beżowo-popielatego podświetlania. Jaki kolor byłby dobry dla naszej wiki? Kolor jaki wybierzemy, będzie na wszystkich mapach podświetlał.

Już teraz wiem, że chcę zrobić Imagemaps dla każdego plakatu Planescape pokazującego plany - jako nawigacyjne obrazki (przede wszystkim Wielkie Koło i Plany Żywiołów). Do tego kontynenty różnych światów, nie tylko Toril. Do tego schematy układów słonecznych ze Spelljammera. Tła będą różne.

Oczywiście można zrobić Imagemap bez podświetlania - po prostu fragment obrazka będzie hiperłączem na wiki. Podświetlanie jest skryptem estetycznie umilającym. Jeżeli ktoś chce stosować imagemap bez podświetlania, wystarczy że usunie człon z "div" z opisu.

Rysowanie imagemaps ułatwiają różne strony jak np. https://www.image-map.net. Rysujemy i wypluwają współrzędne dla wymiarów naszego rysunku. Jak widać po kodzie w "Torilu", są tam w zasadzie tylko współrzędne i żadnego rocket-science.

Jestem wielce uradowany, że u nas to działa! Czekam na opinie zespołu :)

Advertisement