Sferopedia
Advertisement

Beholderowate: matka roju, dyrektor i morskie oko

Beholderowate: pocałunek śmierci, wyłupiacz i gałka oczna

Od lewej: beholder, pocałunek śmierci, oko głębin, gauth, widz, tyran śmierci

Kryjący dusiciel

Widz

Gałka oczna

Widz w piątej edycji D&D

Beholderowate to wynaturzenia w mniejszym lub większym stopniu spokrewnione z beholderami, często posiadają więc wiele emitujących promienie oczu, zdolność latania i kuliste kształty, choć nie ma ku temu żadnych reguł.

Beholderzy pomiot[]

Bełkocząca kula[]

Gałka oczna[]

Lub też wypatrywacz - omniejsze beholderowate, często stające się chowańcami złych osobników rzucających czary. Ten gatunek beholderowatych jest znacznie słabszy i mniejszy od swoich kuzynów.

Gauth[]

Kryjący dusiciel[]

Oko głębin[]

Ten beholder mieszka w wodzie, przemierzając w poszukiwaniu ofiar największe głębiny. Jest pokryty czerwonawym pancerzem chitynowym jak u homarów. Morskie oko posiada dwie czułki z oczami na końcach i dwa ramiona kończący się w homaro-podobne kleszcze. Centralne oko potrafi emitować oślepiające i bolesne dla mieszkańców głębin światło, natomiast mniejsze oczy rzucają iluzje i czary unieruchamiające.

Oko cienia[]

Pocałunek śmierci[]

Widz[]

Często wzywany jako strażnik skarbów, widz posiada zdolność podróży międzyplanarnych. Rodzinnym planem tych istot jest Mechanus. Widzowie posiadają cztery czułki zakończone oczami i jedno centralne oko w środku ciała. Widzowie są jednymi z najbardziej pokojowo nastawionych beholderowatych. Można nawiązać z nimi przyjazne kontakty, pod warunkiem jednak, że nie ucierpi na tym strzeżony skarb. Widzowie zawierają kontrakty na strzeżenie danego miejsca bądź skarbu, zwykle określając ich długość na 101 lat i nie odstępując przez ten czas strzeżonego miejsca. Z wrogo nastawionymi istotami próbują negocjować przed rozpoczęciem walki. Ich centralne oko posiada zdolność odbicia czaru, natomiast małe oczka dysponują mocami paraliżu, zadawania ran, telepatii oraz wytwarzania wody i prowiantu. Widzowie są bardzo szybcy i trudni do zaskoczenia. Jedyną sytuacją, w której odstępują od pilnowanego skarbu jest oślepienie wszystkich oczu. Teleportują się wtedy na Mechanusa, gdzie pozostają do czasu uleczenia.

Wyłupiacz[]

Wyłupiacze zostały wyhodowane, aby polowały na zwykłe Beholdery. Wyglądają niczym unosząca się w powietrzu kula, z wielką uzębioną paszczą i jednym, centralnym okiem w środku. Spod niej zwisają cztery chwytne kończyny. Wyposażone również są w dziesięć czułek znajdujących się u szczytu kuli.

Od lewej: matka roju, egzaminator, reżyser dosiadający pełzacza, oglądacz, soczewkowiec, nadzorca

Matka roju[]

Matki roju to potężne beholderowate, mniej więcej dwa razy większe od zwykłego beholdera. Ich ogromna paszcza pozwala na połknięcie istoty ludzkich rozmiarów w całości. Matka nie posiada szypułek ocznych a jej małe oczka osadzone są w korpusie i chronione płatami skóry. Matki roju mają zdolność komenderowania grupami pomniejszych beholderów i beholderowatych, którym telepatycznie wydaje rozkazy. Dzięki wpływowi matek możliwe jest tworzenie się beholderskich społeczności. Jeśli jednak matka z jakiejś przyczyny ginie, społeczność taka rozpada się natychmiast, a dawni towarzysze zwracają się przeciw sobie. Nie wiadomo, czy matki są starożytnymi przodkami beholderowatych, następnym krokiem ich ewolucji czy przypadkowo powstała aberracją.

Reżyser i pełzacz[]

Reżyserzy to nietypowo zsocjalizowana kasta beholderów-wojowników, hodujących specjalne wierzchowce, zwane pełzaczami. Reżyserzy przypominają beholdery o małym centralnym oku i sześciu oczkach na wysuwalnych szypułkach. W dolnej części korpusu reżysera znajduje się paszcza, a poniżej trzy zmysłowe macki, używane między innymi do sterowania wierzchowcem. Centralne oko dysponuje mocą odchylenia czarów, natomiast małe oczka emitują proste czary energetyczne. Pełzacze to istoty o cechach stonogi i pająka. mają segmentowate, chitynowe ciało, dziesięć nóg, dwie pary czułek i pajęcze kły z paraliżującym jadem, których używają w walce.

Egzaminator[]

Egzaminatorzy mają postać kuli bez centralnego oka. Posiadają cztery czułki z oczkami a końcach i ssawkowatą paszczę na spodzie tułowia, otoczoną czterema wielostawowymi kończynami, z których każda zakończona jest czymś w rodzaju chwytnego zacisku. Te kończyny pozwalają egzaminatorom manipulować przedmiotami. Istoty te pełnią funkcję urzędników i badaczy, pracujących nad ulepszaniem czarów i magicznych przedmiotów. Ich oczy posiadają moce zmiany rozmiaru, identyfikacji, transmutacji i odbicia czaru. Egzaminatorzy posiadają zdolność regeneracji. choć tchórzliwe, istoty te są niebezpieczne ze względu na swoją wiedzę i znajomość magii. Często służą potężniejszym od siebie beholderom, matkom roju lub nadzorcom.

Soczewkowiec[]

Ta odmiana beholdera ma ciało w kształcie humanoidalnej rozgwiazdy, z centralnym okiem położonym w jego środku. Pod okiem znajduje się paszcza. cztery z pięciu kończyn zakończone są dłońmi o trzech palcach i dwóch kciukach. Piąta kończyna, wyrastająca z górnej części ciała ma postać chwytnej, podobnej do bata macki. Chitynowy szkielet tej istoty jest miękki a na ciele występuje owłosienie. Soczewkowce jako jedyne z beholderowatych noszą coś w rodzaju odzienia - sieć na której wieszają narzędzia i broń. Soczewkowce są półinteligentnymi trutniami, nie wykazującymi się zbytnią inteligencją.

Nadzorca

Nadzorca[]

Nadzorcy wyglądają jak cieliste drzewa. Mają po 13 kończyn, z których każda kończy się pączkowatym okiem. Jedna z kończyn tworzy główny grzbiet istoty, w którym znajdują się trzy paszcze. Osiem kolejnych tworzy gałęziokształtne, cierniste ręce, używane do manipulacji przedmiotami i obrony. Nadzorcy spoczywają na przypominających korzenie podstawach i potrafią pełzać z małą prędkością, nie mogą natomiast lewitować. Ich ciała pokryte są różnobarwną hubą, która zmienia kolory w zależności od woli nadzorcy. Trzynaście oczu nadzorcy dysponuje potężną magią. Nadzorcy często współdziałają z matkami roju i podobnie jak one są w stanie organizować beholdery w zgodne i współdziałające społeczności. Są to bardzo ostrożne i czułe na punkcie swego bezpieczeństwa istoty, zawsze otaczające się grupą reżyserów.

Oglądacz[]

Oglądacze mają postać kul o dwumetrowej średnicy, z trzema centralnymi oczami, leżącymi na jej równiku. Oczy są duże i pozbawione powiek. Na szczycie tułowia znajduje się jeszcze jedno wielkie oko, otoczone pierścieniem sześciu mniejszych. Takie ułożenie oczu praktycznie uniemożliwia niepostrzeżone podejście do oglądacza. W spodniej części korpusu znajduje się nieduża paszcza z pilnikowatym językiem. Tuż pod nią z ciała wyrasta długa macka zakończona kolczastym chwytakiem. Macka ta ma właściwości elektryczne i może paraliżować potencjalne ofiary. Oglądacze żywią się padliną lub mięsem unieruchomionych macką istot. Oczy tej istoty dysponują mocami wspomagającymi poznanie (prawdziwe widzenie, teleportacja, języki). Oglądacze są najbardziej strachliwymi beholderowatymi, od walki z silnym przeciwnikiem preferującymi ukrycie się lub ucieczkę. zajmują się głównie gromadzeniem informacji.

Asterożerca[]

Mało znany beholderowaty. Z wyglądu przypomina wielki głaz i jest pozbawiony oczu.

Gorbel[]

Dzika, wyposażona w szpony istota. Gorbele nie władają magią, mają jednak nieprzyjemną właściwość eksplodowania, kiedy zostaną zaatakowane.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement