Sferopedia
Advertisement

Beholder w piątej edycji D&D

Beholder

Przekrój beholdera

Oko beholdera

Każdy beholder myśli że jest uosobieniem beholderowatości, a jedyną rzeczą której się obawia jest to, że może się mylić.

- Valkara Ironfell, krasnoludzka mędrczyni

Gdy beholdery śnią o beholderach, wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty.

- Volo

Beholdery to chaotyczne złe wynaturzenia o wyglądzie lewitujących głów z dziesięcioma szypułkami ocznymi na szczycie głowy - szypułki te emitują potężne magiczne promienie (min. zauroczenie, zadawanie poważnych ran, promień śmierci, uśpienie, zmiana ciała w kamień, dezintegracja, strach, uśpienie, telekineza). Dodatkowo beholdery posiadają z przodu ciała wielkie oko emitujące antymagię, oraz wielkie zęby, co czyni z nich groźnych przeciwników. Istoty te poruszają się przy pomocy lewitacji. Według niektórych źródeł, poruszają się na mackach.

Większość beholderów działa na własną rękę na Planie Materialnym lub Planie Żywiołu Powietrza. Znane są jednak pogłoski o dużych społecznościach tych istot, żyjących pod powierzchnią ziemi i w przestrzeni międzygwiezdnej. Beholdery posługują się własnym językiem, często władają też mową innych praworządnych złych istot. Beholdery czczą Wielką Matkę lub Gzemnida.

Beholdery są rasą agresywną, nietolerancyjną i pełną uprzedzeń. Dążą do całkowitej dominacji nad innymi istotami a nawet nad innymi typami beholderowatych. Ponieważ istnieje bardzo wiele podtypów tych istot, toczą ze sobą nieustające konflikty, wywołane innym typem szypułek lub odmiennym kolorem centralnego oka. Każdy z beholderów uważa, że jego ciało jest idealnym wcieleniem beholderowatości, a wszystkie pozostałe to tylko nieudane kopie, godne jedynie zniszczenia.

Szczegóły na temat rozmnażania beholderów nie są szeroko znane. Przypuszcza się, że następuje ono w wyniku partenogenezy, co wyjaśnia duże podobieństwo osobników z jednej grupy i liczne mutacje. Beholdery są żyworodne.

Beholderowate[]

Beholderowate są krewnymi beholderów.

Beholderzy magowie[]

Beholderzy magowie, którzy stracą centralne oko antymagii mogą zostać beholderami magami, rezygnując z mocy pojedynczych szypułek ocznych mogą oni rzucać zaklęcia.

Matka roju[]

Wiekowa kula[]

Nieumarłe beholdery[]

Wielu beholderów czy to z własnej woli czy przymusu zostaje nieumarłymi. Spośród obecnie znanych form można wymienić przypominającego zombie tyrana śmierci, kasharina, powstałego w wyniku zarażenia gnilną zarazą, którą następnie rozsiewa i wyjątkową odmianę zjaw - widmo kuli, tworzącą się przy udziale magicznych eksplozji.

Źródła[]

Advertisement