FANDOM


C5ccaa70783bd9f520c8d51af7a84bfa

Bazyliszek w piątej edycji D&D

Bazyliszek

Bazyliszek

Abyssalbasylisk

Otchłanny bazyliszek

Bazyliszek to ośmionogi gad, którego wzrok potrafi zmienić ciało w kamień. Petryfikujący wzrok działa również na Astralu, gdzie po prostu zabija trafioną istotę; oraz na Eterze, gdzie zmienia nieszczęśnika w kamień eteryczny, widoczny tylko dla istot dysponujących eterycznym wzrokiem. Istnieje kilka podtypów bazyliszków.

ZwyczajnyEdytuj

Ta odmiana mierzy około 2 metrów długości i charakteryzuje się powolnym metabolizmem, który skutkuje również małą ruchliwością istoty. Bazyliszki zwyczajne pokryte są matowobrązową łuską i mają żółte podbrzusza. Ich oczy są bladozielone. Przy dobrym świetle i dysponując przyzwoitym lustrem, możliwe jest odbicie petryfikujących promieni do ich źródła i zmiana bazyliszka w kamień. Oprócz petryfikacji, bazyliszek zwyczajny posiada również mocne i pełne ostrych zębów szczęki.

WiększyEdytuj

Bazyliszki większe mają ok. 3,5 metra długości, inteligencję na poziomie psa i są czasem używane jako strażnicy skarbców. Oprócz petryfikującego spojrzenia jako broni używają śmiertelnie groźnych sączących truciznę pazurów i trującego oddechu, który na krótki dystans zabija na miejscu. Odbicie spojrzenia tego bazyliszka skuteczne jest tylko z bliska, gdyż dziwna budowa jego oczu chroni go przed odbiciem z odległości większej niż 3 metry, podczas gdy razić może na odległość nawet siedemnastu.

DrakoliszekEdytuj

Drakoliszki to pomiot bazyliszków większych i czarnych smoków. Mają ponad 6 metrów długości i ciemnobrązowe, smukłe niczym smocze ciało. Poruszają się dużo szybciej od zwykłych bazyliszków a szczątkowe skrzydła pozwalają im na krótkotrwały lot. Dysponują odziedziczoną po smoczym rodzicu kwasowa bronią oddechową. Ich oczy są chronione specjalnymi membranami, które bardzo utrudniają skuteczne odbicie petryfikującego spojrzenia.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.