Sferopedia
Advertisement
Bariaur.jpeg

Uwaga! Ten artykuł jest częścią projektu tłumaczeń Planescape Campaign Setting!

Sferopedia jest wolną encyklopedią, lecz z dnia 22 marca 2008 r. staje się miejscem pracy nad projektem tłumaczeń PSCS z decyzji osób nad nim pracujących. Jest to element ułatwiający pracę nad tłumaczeniami, udostępniający materiały również tłumaczom spoza Sfer.


Bariaury są rogatymi mieszkańcami Planów Wyższych, łączący w sobie cechy ludzi i baranów. Ci mieszkańcy Ysgardu są roślinożercami o spokojnym usposobieniu, choć jak większość istot zamieszkujących Ysgard uwielbiają współzawodnictwo i nie boją się żadnej bitwy. Ich stada są często spotykanym widokiem na większości chaotycznych Planów Wyższych w miarę jak podróżują z planu na plan. Wiele bariaurów wybiera się samodzielnie do Sigil jako handlarze, podróżnicy lub po prostu używają go jako punktu łączącego między podróżami.

Osobowość:[]

Charakter bariaurów można opisać jednym słowem - „beztroski”. Rasa ta myśli optymistycznie o życiu, zawsze myśląc o najlepszym możliwym obrocie wydarzeń, jak i skupia się na lepszych cechach w ludziach. Bariaury są bardzo towarzyskie i włada nimi potężne pragnienie wędrówki czyniąc problematycznym osiedlenie się w jednym miejscu. Bariaury stale chcą próbować nowych rzeczy i odwiedzać nowe miejsca. Zatrzymywanie się w jednym mieście, albo nawet na jednej sferze szybko je nudzi - dlatego też stada znane są z tego, iż podróżują na dalekie odległości. Bariaury czerpią przyjemność z walki, kiedy więc zaangażują się w nią, są bardzo skupionymi wojownikami. Nie zależy im na śmierci przeciwnika - bariaury nie są żądne krwi - im chodzi tylko o wygranie walki.

Opis:[]

Bariaury są mocno podobne do centaurów, które można spotkać na niektórych światach Pierwszej, lecz nie przejmują się tym porównaniem. W przeciwieństwie do centaurów, dolne części ciała bariaurów wyglądają jak ciało dużej kozy miast konia, podczas gdy torsy są ludzkie. Dodatkowo, mężczyźni mają duże baranie rogi, zaś kobiety tylko małe, ledwie dostrzegalne różki. Bariaury bardzo dbają o swój wygląd, uważając schludny wygląd za sprawę honoru. Przedstawiciele tej rasy zwykle noszą koszule, kurtki, bluzy lub kamizelki, choć robią to tylko przez wzgląd na modę. Spędzają również długie godziny nad utrzymaniem w nienagannym stanie swojego futra. Na specjalne okazje bariaury wplatają w swoje futro biżuterię lub przyczepiają ją do swoich rogów.

Relacje:[]

Z bariaurami łatwo się dogadać. Są bardzo tolerancyjne i w związku z tym bardzo mało ludzi ma z nimi jakiekolwiek problemy. Oczywiście, ogólny brak poszanowania dla prawa, które przejawia się u większości bariaurów, przeszkadza tym, którzy prawa przestrzegają. Tak właściwie, wiele bariaurów od dawna podejrzewało, że stróże prawa często prześladują ich bez przyczyny, szczególnie zaś w czasach Harmonium. Rasy, które biorą życie na poważnie albo podchodzą do niego z cynizmem, tak jak zenythri, niektóre genasi czy diabelstwa, często mają problemy z wytrzymaniem z nader wesołymi bariaurami. Bariaury natomiast cieszą się z każdej możliwości rozluźnienia takich ludzi, widząc w tym wyzwanie i pewnego rodzaju powinność.

Charakter:[]

Wiele bariaurów jest chaotycznych dobrych, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest to właściwe ich naturze, czy też wiąże się to z ich długim pobytem na wyższych sferach. Pomimo tej tendencji, spotyka się bariaury o różnych charakterach.

Ziemie Bariaurów:[]

Bariaury można znaleźć na wielu planach, ale ich stada można spotkać tylko na Ziemiach Bestii, Elizjum, Arborei, Zewnętrzu i Ysgardzie. Stada nieustannie przemierzają tamtejsze łąki w pozornie przypadkowy sposób, ale i tak spomiędzy tych pięciu planów najczęściej występują na Ysgardzie. Jako wspólnota bariaury nie wznoszą konkretnych budynków, choć konkretny bariaur może takowy zbudować. Bariaury, które nie znajdują się w stadach to zwykle samotni wędrowcy, obrońcy dziczy albo pasterze. Większość bariaurów ma niewielki kontakt z cywilizacją i niektórzy nigdy nie widzieli większego miasta niż małe miasteczko.

Wiara:[]

Bariaury mają wśród siebie kapłanów, choć silne więzy z ziemią przyciąga wielu z nich do druidzkiego stylu życia. Wierzą one silnie w beztroski, nieograniczony restrykcjami styl życia i nie aprobują nikogo, kto próbuje ich ograniczać prawami i tyranią. Bariaury, które podróż przywodzi do Sigil często wstępują do Wolnej Ligi, jako że poglądy Niezależnych na temat wolności osobistej zgadzają się z ich własnymi. Wielu dołącza się również do Czuciowców, którzy, jak większość bariaurów, chcą doświadczać nowych rzeczy. Nadzwyczaj mało prawdopodobne jest, by jakiś bariaur wstąpił do Straży Zagłady, Loży Ponurych czy Grabarzy, jako że negatywne poglądy na życie prezentowane przez te frakcje nie przemawiają do mentalności bariaurów. Rzadkie też jest znajdowanie ich pośród członków Harmonium, gdyż nie mogą znieść restrykcji narzucanych przez takie organizacje.

Języki:[]

Bariaury mówią bariaurskim, planarnym handlowym i niebiańskim. Niebiański jest używany celem komunikacji z niektórymi sąsiadów ze Sfer Wyższych, podczas gdy Planarny Wspólny jest używany podczas handlu i dyskusji z przybyszami.

Imiona: Bariaury otrzymują imię przy narodzinach od swoich rodziców, a oprócz tego imienia mają również imię stada, które wskazuje albo na stado, do którego aktualnie należą, albo też na stado, w którym przyszli na świat.

Imiona Męskie: Cious, Grazik, Darun, Jalen, Lijel, Mihel, Zatar

Imiona Żeńskie: Floria, Glien, Kilil, Defilia, Entida, Jillia, Welida

Imiona Stad: Dalecy Wędrowcy, Zielone Pastwiska, Daleka Góra, Otwarta Równina, Dmąca Rzeka.

Poszukiwacze Przygód: Pragnienie podróży popycha bariaury do karier poszukiwaczy przygód. Zaczynają je zazwyczaj po prostu odchodząc pewnego dnia ze

Kobieta Bariaur i śmiałek.

stada i wkrótce są przyciągani przez poznawanie innych ludzi, dopóki nierzadko nie wylądują w Sigil. Inni zaś są pociągani do życia w przygodzie przez odkrywanie możliwości handlowych. Niezależnie od tego, co skłoniło ich do życia poszukiwaczy przygód, bariaury wyruszają w swoje podróże z werwą, z którą zazwyczaj podchodzą do wszystkich przedsięwzięć przez nich podejmowanych.

Odgrywanie Bariaura: Każdy dzień jest dobrym dniem, jako że każdy dzień jest szansą na zobaczenie nowych rzeczy. Niemożliwe jest, aby doznawać niepowodzeń przez cały czas, tak więc nawet jeśli wszystko wydaje się być beznadziejne, należy wiedzieć, że w końcu wszystko się musi ułożyć. Nie zostawaj w jednym miejscu zbyt długo; sfery są nieskończenie wielkie, toteż nie powinieneś tracić zbyt wiele czasu w jednym miejscu. Nie bój się ani niebezpieczeństw, ani niepowodzeń; pewnego dnia umrzesz, więc lepiej podejmij ryzyko i wyjdź wyzwaniom naprzeciw. Każda sytuacja ma szanse na dobry obrót, więc nigdy się nie poddawaj, nawet, jeśli wszystko wydaje się być skrajnie beznadziejne. I nigdy, przenigdy, nie wycofuj się z dobrej walki, gdyż jaką zabawą jest uciekanie od wyzwania?

Cechy Rasowe Bariaurów:[]

 • +4 siła +2 budowa; -2 charyzma: Bariaury są silniejsze niż przeciętni ludzie, ale ich beztroska natura często czyni z nich marnych przywódców.
 • Średni potworny humanoid.
 • Podstawowa prędkość bariaura wynosi 13 m
 • Odporność na zaklęcia: 11 plus poziom
 • Premia rasowa +2 do rzutu obronnego na Wolę przeciwko czarom i zdolnościom czaropodobnym
 • Czworonóg: jako czworonogi, bariaury zyskują premię +4 do rzutów odpierających byczą szarżę i ataki przewracające. Ich pojemność nośna jest 1,5 raza większa niż ta wynikająca z ich siły. Muszą nosić ladry* zamiast normalnej zbroi i nie są w stanie nosić butów przeznaczonych dla humanoidów.
 • Potężna Szarża (zw): bariaur często rozpoczyna walkę szarżując na przeciwnika, pochylając głowę by uderzyć swoimi trykami we wroga. Oprócz zwyczajnych korzyści i ryzyka szarży, ta zdolność pozwala wyprowadzić bariaurowi pojedynczy atak bodący, który zadaje 2k6 + 1 ½ raza modyfikator z Siły bariaura.
 • Widzenie w ciemnościach do 18 metrów
 • +2 do testów Zauważania i Nasłuchiwania
 • Języki automatyczne: bariaurski, niebiański, planarny handlowy, regionu rodzinnego. Języki premiowe: elfi, gigantów, leśny
 • Plan Ojczysty: często Arborea albo Ysgard
 • Ulubiona Klasa: łowca
 • Dostosowanie poziomu: +1

Wyświęcony bariaur[]

Advertisement