Błędne ogniki

Błędne ogniki

Błędne ogniki (ang. Will-o'-wisps) to złe istoty zamieszkujące bagna, mokradła i wrzosowiska. Odżywiają się poprzez zwabianie żywych istot w niebezpieczne miejsca (na przykład trzęsawiska lub lotne piaski) i wchłanianie energii uwalnianej przez nie w chwili paniki i następującej po niej śmierci. Z tego powodu starają się, by śmierć ofiary była możliwie powolna i okrutna. Błędne ogniki wyglądają jak świecące mętnym blaskiem świetlne kule. Mogą do pewnego stopnia zmieniać swój kształt, kolor i rozmiar, by upodabniać się do latarni, efektów czaru światło lub innych źródeł oświetlenia. Potrafią też na kilka minut przygasić swój blask, by stać się niewidzialnymi. Są bardzo zręcznymi lotnikami, zdolnymi zarówno zawisać w bezruchu w powietrzu, jak i poruszać się z niezwykłą zwinnością.

Błędne ogniki porozumiewają się ze sobą poprzez subtelne zmiany koloru i intensywności, niezrozumiałe i trudne do zauważenia dla innych istot.

Błędne ogniki unikają walki fizycznej, preferując wywabianie ofiar do miejsc, w których spotka je naturalna śmierć przez utonięcie. Przyparte do muru stają jednak do walki. Rozpalają się wówczas niebieskim, fioletowym lub bladozielonym światłem. Ich główną bronią jest silne wyładowanie elektryczne uwalniane przez kontakt fizyczny. Błędne ogniki są odporne na większość zaklęć, przez co są trudnymi przeciwnikami dla magów. Jeżeli stworzenie zostanie ciężko ranne, proponuje przeciwnikowi w zamian za darowanie życia okup w postaci przetrzymywanych w jakimś zakamarku bagniska skarbów.

Błędne ogniki zazwyczaj występują samotnie, choć zdarzają się przypadki współpracy większej liczby tych istot w celu zwabienia grupy podróżnych w wymyślną zasadzkę.

W piątej edycji D&D są nieumarłymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.