Książęta Złych Żywiołów - Imix, Ogremoch, Olhydra i Yan-C-Bin - od dawna usiłowali rozszerzyć swój wpływ na Plan Materialny. Wierzą że bóstwo znane jako Starsze Oko Żywiołów dzierży klucz do ich planu. Awatary Złych Żywiołów (ang. Avatars of Elemental Evil), zwłaszcza pośród sług książąt, są potężnymi siłami zniszczenia które pomagają i służą wysokim kapłanom Złych Żywiołów.

Książęta Żywiołów wierzą że Starsze Oko Żywiołów jest ich przodkiem, potężnym bytem który może wynieść ich do boskości i zwiastować ich dominację nad Planem Materialnym. Jednak to bóstwo jest uwięzione w dziwacznej pustce między planami z której książęta usiłują je uwolnić. O czym nie wiedzą, Starsze Oko Żywiołów jest w rzeczywistości frontem dla wrogiego boga Tharizduna.

Dawno temu zarówno dobre jak i złe bóstwa sprzymierzyły się przeciw Tharizdunowi, który dąży do anihilacji całej rzeczywistości, i zapieczętowali boga w potężnym więzieniu. Wiecznie chciwi Książęta Złych Żywiołów, zbyt młodzi by pamiętać tę starożytną wojnę, pozwalając swojej ambicji oślepić się oszustwu Tharizduna. Gdyby udało im się uwolnić Starsze Oko Żywiołów, wynikłe zniszczenie oznaczało by koniec wszelkiej egzystencji. Sekretny kult Tharizduna poległ w tej pierwszej próbie by użyć Książąt Żywiołów do przywrócenia ich mrocznego władcy, lecz ambicja i skąpstwo książąt pozostały.

Awatary Złych Żywiołów reprezentują pierwsze kroki książąt w przywracaniu ich mocy. Od zniszczenia Świątyni Wszelkiej Konsumpcji, czterej książęta aktywnie rozprzestrzeniali plugawe potomstwo wzdłuż Planu Materialnego. Szczęśliwie dla świata, książęta rzadko współpracują. Każdy rywalizuje przeciw innym dla łaski Starszego Oka Żywiołów. Ich kulty również kłócą się ze sobą, i czasami uciekają się do otwartych działań wojennych by osiągnąć dominację w regionie.

Wyznawcy Starszego Oka Żywiołów wyznają jeden z jego żywiołowych aspektów: ogień, powietrze, wodę lub ziemię. Kapłani wybierają jedną żywiołową domenę plus Zniszczenie lub Zło. Noszą brunatne szaty oznaczone symbolem bóstwa, zmodyfikowane w zależności żywiołowego aspektu który czczą. Kult podoba się ludziom ze skraju cywilizacji, osobnikom którzy czują się pokrzywdzeni przez społeczeństwo, i tym którzy poszukują zemsty na potężnych wrogach. Każda z czterech sekt przyciąga inne odmiany stworzeń.

Kapłani którzy czczą aspekt powietrza Oka noszą biało wykończone szaty. Budują świątynie na szczytach najwyższych gór, gdzie wyjące wiatry stale wieją przez skały. Najpotężniejsi kapłani powietrza rezydują w zamkach które szybują pośród chmur. Harpie, chmurowi giganci, i dżiny renegaci zamieszkują te świątynie, jak również humanoidzi dosiadający zniewolone hipogryfy, gryfy i roki.

Kapłani ziemi noszą amulety wysadzane tuzinami niewielkich klejnotów, srebrne i złote paciorki, i inne ziemne skarby. Ich szaty są wykończone w żółci, i wykopują świątynie głęboko w ziemi. Wielkorogie minotaury posiadają naturalną więź z tymi miejscami, ze względu na ich połączenie z Ogremochem. Służą jako strażnicy i, w niektórych przypadkach, kapłani Starszego Oka Żywiołów. Złe krasnoludy, duergary, troglodyci i grimloki również gromadzą się pod sztandarem tej świątyni.

Kapłani ognistego aspektu Oka noszą szaty z czerwonym wykończeniem i często posiadają niegasnący płomień rzucony na amuletach lub bransoletach. Posiadają sekretne bazy w wulkanicznych tunelach i jaskiniach, lecz są najbardziej nomadyczni z wszystkich agentów Oka. Kapłani ognia wędrują do miast i dotkniętych suszą obszarów by rozpalać pożary które szerzą się po szerokich połaciach ziemi. Ogniści giganci, salamandry, azerzy, ifryci i podobne stworzenia wyznają ten aspekt.

Aspekt wody Oka przyciąga marynarzy i piratów do swojej sprawy. Kapłani wody noszą szaty z ciemnoniebieskim wykończeniem. Wielu z nich nosi małe dzbanki wypełnione wodą morską do specjalnych ceremonii i błogosławieństw. Abolethy, sahuaginy i krakeny czczą wodny aspekt. Wielu złych morskich druidów, zwłaszcza ci którzy usiłują zniszczyć nadmorskie miasta, również czci wodny aspekt Oka.

Cykloniczny niszczyciel

Cykloniczny niszczyciel[edytuj | edytuj kod]

Yan-C-Bin, Książę Złych żywiołaków Powietrza wysyła cyklonicznego niszczyciela (ang. cyclonic ravager) by miotał przeciwnikami niczym latawcami w huraganie.

Czarnokamienny triskelion

Czarnokamienny triskelion[edytuj | edytuj kod]

Czarnokamienny triskelion jest potężnym żywiołaczym stworzeniem zrodzonym przez Ogremocha, Księcia Złych Żywiołaków Ziemi. Miażdży swoich przeciwników trzema potężnymi ramionami które przekłuwają zbroję i ciało niczym ciężkie piki.

Uczeń holokaustu

Uczeń holokaustu[edytuj | edytuj kod]

(ang. holocaust disciple) Stworzony przez Imixa.

Zabójca o wodnym woalu

Zabójca o wodnym woalu[edytuj | edytuj kod]

(ang. waterveiled assassin) Stworzony przez Olhydrę.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Monster Manual IV
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.