Sferopedia
Advertisement
Plan
14-30-52-avernus-map-1024x727.jpg
Mapa Avernusa
Avernus

Inne nazwy

Rodzaj planu

Dziewięć Piekieł/1/Avernus

Charakter

Praworządny zły

Organizacje

Ważni bogowie

Tiamat

Ważne istoty

Zariel, wcześniej Bel

Połączenia

Avernus

Pierwsze co ujrzy nowoprzybyły do Baator. Pokruszone i potrzaskane od bitew skalne równiny, strome wzniesienia i góry. Krwistoczerwone światło rozlewa się po niebie Avernusa i całej czerwonej krainie. Cała ta warstwa, to niekończące się połacie czerwonej ziemi, stykającej się z tak samo czerwonym niebem. Od czasu do czasu, niemal regularnie sklepienie przecinają płonące ogniste kule wystrzeliwane z wielu buchających ogniem gejzerów Avernusa. Niczym meteory spadają na ziemię, zadając dotkliwe obrażenia wszystkiemu wokół. Mawia się, że te gorejące kule to wyraz woli władcy tej warstwy piekieł. Legiony zorganizowanych i uzbrojonych diabłów patrolują i pilnują terenu. Czekają gotowe na kolejną bitwę w Wojnie Krwi, czy inną inwazję. Osyluthy przemierzają teren w poszukiwaniu dezerterów, spinagony zapędzają lemure i nupperibo do szeregów. Można tu również spotkać sfory diabłów zabawiające się polowaniem na głupców, którzy nieopatrznie zapuścili się na Baator bez odpowiedniego przygotowania.

Z Gór Stigmaris spływa krew do potoku znanego jako Rzeki Krwi, która z kolei płynie aż do momentu zetknięcia się ze Styksem, do którego wpada. Diabły mawiają, że w Rzece Krwi znajduje się krew wszystkich poległych w bitwach na Avernusie. Wokół rzeki żyją różne niebezpieczne stwory, które pijąc z niej, stały się bardzo agresywne. Od portalu prowadzącego z Zewnętrza aż do Styksu ciągnie się Droga Dobrych Intencji, wyznaczona przez kolejne ruiny dawnych miast-bram, które po kolei były sprowadzane tutaj z Zewnętrza wskutek działań baatezu. Po przybyciu nowego miasta, każde kolejne spychane jest w stronę rzeki i ostatecznie wchłaniane i zapominane.

Mieszkańcy[]

Diabły.

 • Arcydiabeł - Władcą Avernusa jest generał armii Baatezu, piekielny czart Bel. Nie nosi tytułu arcyksięcia, lecz jeśli konieczny, generała. Objął władzę po poprzedniej władczyni Zariel, której miejsce zajął w wyniku zdrady. Zasiada w osobistej twierdzy w centrum Cytadeli z Brązu. Służą mu i niemal stale towarzyszą dwa cornugony wojownicy, Yeddikadir i Nalebrank, któych obawiają się nawet potężniejsze diabły. Yeddikadir służy również w tajemnicy władcy czwartej, Belialowi, lecz na chwilę obecną nie ma zamiaru zdradzać oficjalnego pana.

Obieżysfer przed Kolumną Czaszek

 • Lokacje:
  • Cytadela z Brązu - Siedziba Bela, władcy pierwszej. Jest to wielkie miasto-forteca, znajdują tam setki oddziałów Baatezu i maszyn oblężniczych. Do Cytadeli dodawane są nowe umocnienia, zależnie od przeprowadzanych na nią ataków.
  • Kolumna Czaszek - Są różne pogłoski na temat tego miejsca. Niektórzy mówią, że Baatezu stworzyli ją z czaszek Tanar'ri lub innych przeciwników z Wojny Krwi, inni zaś utrzymują, że Kolumna składa się z czaszek największych i najohydniejszych kłamców. Większość ze zdobyczy to powykręcane demoniczne czaszki. Od malutkich po ogromne jak niemal dom. Sama kolumna wnosi się dwa kilometry w górę. Tuż obok Kolumny znajduje się pomost, którym można przejść na wielką żelazną wieżę zbudowaną w Dis i schodząc po krętych schodach, przejść przez warstwę chmur i pojawić się w drugim piekle. Na schodach panuje wielki ruch diabłów i orantów przez co zdarzają się dosyć często spadki ze schodów. Nierzadko naumyślne. Przy wieży znajduje się szerokie wejście do Gniazda Tiamat, straszliwego smoka tego pomostu.
  • Mroczne Kręgi - ruiny dawnego miasta-bramy, które przeskoczyło na Baator z Zewnętrza. Znajduje się tu wyjście z portalu z Żeber. Jest tu nieco bezpieczniej niż w otwartej przestrzeni, gdyż armie biesów omijają to miejsce. Wciąż mieszka tu garstka dawnych obywateli miasta, którzy próbują organizować mizerny ruch oporu przeciwko baatezu.
  • Robacza Czeluść - ogromny krater, służący baatezu jako teren rozrodu. Czeluść wypełniona jest drgającym szlamem i zwałami robactwa. Są to duchy nowo-przybyłych oczekujących, z których formują się lemury i nupperibo. Czeluść strzeżona i doglądana jest przez abishai. W skale przy jednej z krawędzi krateru znajduje się wejście do Gniazda Tiamat.
 • Boskie krainy:

Tiamat w swoim gnieździe

  • Abthalom, Rubieże Nicości - boska kraina smoczej królowej Takhisis
  • Draukari - boska kraina bóstwa koboldów Kurtulmaka.
  • Gniazdo Tiamat - Nieopodal Kolumny Czaszek znajduje się siedziba pięciogłowego smoczego bóstwa Tiamat. Gniazdo Tiamat to sieć pieczar, jaskiń i tuneli. Znajduje się tu (w Jaskini Chciwości) przejście do następnej warstwy Dis. Jest to jedyne oficjalne przejście do drugiego piekła poza Fortecą Bela i Styksem. Sama bogini, jej potomstwo i smoczy kochankowie zamieszkujący gniazdo (najpotężniejsi przedstawiciele pięciu gatunków smoków chromatycznych) pilnują zaległych tam wielkich skarbów, z których żaden śmiałek nie wyciągnie nawet sztuki złota. Tiamat wypełza z Gniazda tylko podczas wyjątkowych zdarzeń jak choćby podczas ataku demonów na Avernus. Jedynego przejścia na Dis pilnuje sama Tiamat. Każdy kto będzie chciał przejść przez Gniazdo cały na drugą stronę, nie przejdzie bez solidnego poświęcenia.
  • Pokojowe Ziemie - boska kraina bóstwa goblinów Bargrivyeka.
  • Wieża Arkhana
Advertisement