FANDOM


Miasto Brama
Automata
Mapa Automaty
Automata
Lokalizacja Zewnętrze
Władza Rada Porządku
Mieszkańcy Modrony, Oczekujący, Ludzie, Elfy
Charaktery praworządny neutralny
Brama do Mechanusa
Frakcje i sekty Stowarzyszenie Porządku
Ważne miejsca Podziemie rządzone przez Radę Anarchii


StrukturaEdytuj

Jako najdoskonalsze i najlepiej zorganizowane Miasto Brama w Zewnętrzu, Automata bardziej przypomina maszynę niż skupisko żyjących istot. W obrębie jej prostokątnych murów zabudowa wznosi się dokładnie tak jak wygląda na mapach - tworzy regularną siatkę. Tylko skórogłowy mógłby się tutaj zgubić. Budynki sprawiają wrażenie wyciosanych przez tą samą osobę i zwykle w ogóle nie różnią się między sobą. Wszystkie wykonano z tego samego szaro-czerwonego, błyszczącego kamienia. Wszelkie odstępstwa od tego schematu są z wolna wytrzebiane przez Radę Porządku (patrz niżej: Władze).

Wszystkie usługi i sklepy tego samego typu są zlokalizowane w specjalnych sektorach. Nikomu nie wolno otworzyć np. kuźni w sektorze przeznaczonym dla tawern. Oznacza to oczywiście, że na jednej ulicy może znajdować się kilkanaście bliźniaczo wyglądających zakładów np. piekarni.

Automata posiada szeroki kodeks bardzo specyficznych praw, które muszą być ściśle przestrzegane. Dotyczy to zwłaszcza prawa handlowego, które zabrania lichwy, pożyczek, handlu wymiennego i żebractwa.

BramaEdytuj

W samym środku miasta znajduje się portal do Mechanusa. Bramę tworzy wielki dysk-zębatka obracający się na swoim boku. Wystarczy wskoczyć w środek i zniknąć aby przenieść się na Plan Ostatecznego Prawa. Dokładna lokalizacja docelowa zależy od mnóstwa czynników takich jak aktualna szybkość obrotu dysku, jego chwilowej pozycji, pory dnia i wielu innych bardziej skomplikowanych lub nieznanych parametrów. Rząd utrzymuje w pobliżu specjalne biuro dla urzędników, rachmistrzów i innych znających się na liczbach siwobrodych, aby doskonalili teorię, która pozwoli stwierdzić, gdzie dokładnie znajdzie się ciało po przejściu przez portal.

w okolicy znajduje się jeszcze wiele innych rządowych instytucji, które ustawione są tak, aby tworzyć szeroki korytarz, który prowadzi w kierunku Iglicy. Droga ta, zwana Drogą Modronów, jest przygotowana na ewentualność Wielkiego Marszu Modronów, który regularnie bierze tutaj swój początek.

Brama jest dobrze strzeżona w dzień aby nie dopuścić, by korzystały z niej przypadkowe trepy. Aby legalnie przekroczyć bramę, podróżnik musi wypełnić stosy dokumentów i wniosków błąkając się od jednego biura do drugiego, co dodatkowo jest utrudnione przez fakt, ze one wszystkie wyglądają identycznie. W godzinach nocnych, kiedy uczciwi obywatele powinni spać, bramy pilnuje tylko garstka strażników, więc wtedy najłatwiej przekraść się do portalu.

MieszkańcyEdytuj

Automata liczy sobie około tysiąca stałych mieszkańców. Większość ludności stanowią Oczekujący lub ci, którzy próbują dobić z nimi interesu. Jest tu wiele ludzi, elfów i innych śmiertelnych ras, lecz niewiele niziołków czy gnomów. Czasami trafi się jakiś baatezu lub archon, który będzie miał tutaj do załatwienia jakąś sprawę dla swego mistrza. Oczywiście roi się tutaj od modronów, przybywających i opuszczających miasto ze swoich nieodgadnionych powodów.

Oczekujący są łatwi do rozpoznania. Wszyscy noszą takie same, szaro-czerwone kombinezony z białą szarfą. "Jeden ubiór, jeden umysł" - jak lobią mawiać. Większość z nich sądzi że ta unifikacja pomoże im przeciągnąć miasto, by stoczyło się prosto na Mechanus. Pierwszaki i planarni wolą nosić się z większym polotem.

Niektórzy śmiałkowie pewnie łatwo domyślą się jaka frakcja ma wpływy w Automacie: Stowarzyszenie Porządku. To oni są odpowiedzialni za administrację na niskim i średnim szczeblu. Ci, którzy zakłócają spokój w mieście zostają przez nich oznaczeni i szybko przestają sprawiać kłopoty.

WładzaEdytuj

Władzę w mieście sprawują trzej członkowie Rady Porządku. Należą do niej Kapitan Arstimis, githzerai wojownik należący do straży miejskiej, Pelnis Zegarmistrz, człowiek reprezentujący rzemieślników; oraz Sarafil, diabelstwo w randze kapłana Lei Kunga, która reprezentuje sektor świątynny. Legalnie, nic nie może zostać uczynione w mieście bez ich zgody. Rada obraduje podczas realizowanych ściśle według dokładnego harmonogramu sesji. Żadna inna grupa nie ma podczas nich prawa głosu.

Odzwierciedleniem Rady Porządku jest tajna i nielegalna Rada Anarchii, również trzyosobowa. Tworzą ją kryminalista githzerai Legis Scrog, ludzka kobieta-włóczęga Ravis Corcuncewl i baatezu erynia nazywana Auruch Zwodnicza. Przewodniczą oni mrocznemu i tajnemu Podziemiu (patrz niżej: Miejsca) i bez ich zgody, nie można przeprowadzić żadnych nielegalnych operacji. Ich ostatecznym celem jest przekształcenie miasta na swoją modłę.

MiejscaEdytuj

Dla większości podróżników Automata jest nudna jak flaki z olejem. Poza kręgiem rządowych budowli otaczających bramę do Mechanusa, miasto składa się z sektorów bliźniaczych struktur związanych z zamieszkaniem, rozrywką, przemysłem, rzemiosłem i dalszą biurokracją. Miasto ma sześc bram, po dwie w każdym z długich murów miejskich i po jednej na każdym z końców.

Bardziej interesujące jest niechybnie Podziemie. To sekretne miasto chaosu czającego się pod czystymi, uporządkowanymi ulicami Automaty. Powykręcane korytarze, ciasne kryjówki, ukryte nory, zapomniane świątynie, wszystkie chwytają brudy i kłamstwa wymiatane ze świata u góry. Tutaj króluje Rada Anarchii i wszystko jest zwodniczą grą. Wiele planarnych zaopatruje to miejsce. Gdyby nie oni, Automata już dawno stałaby się tak doskonała, że zsunęłaby się do Mechanusa. Śmiałkowie zasobni w brzdęk, łatwo odnajdą drogę prowadzącą do Podziemia. Jedno z wejść jest nawet publicznie znane. Żelazne spiralne schody znajdują się na zapleczu Niewywłaszczalnego Przedsiębiorstwa McGuvol'a. Są zabezpieczone w czasie dnia, ale w nocy stanowią łatwe wejście do Podziemia dla ślepaków i innych nowoprzybyłych. Niestety schody są obserwowane przez gestorów Primusa i siły porządkowe, więc każdy, kto z nich skorzysta, wpadnie. Do ważniejszych atrakcji, oferowanych przez podziemie należy arena gladiatorów, domy publiczne a także czarny rynek. Korytarze patrolowane są przez nieformalny gang kontrolowany przez Legisa Scroga. "Strażnicy" zajmują się głównie zbieraniem opłat za ochronę, wymuszaniem haraczy i pilnowaniem, by nikt niepożądany nie zakłócał transakcji.

Ważne miejsca na mapie:

  • 1. Brama na Mechanus
  • 2. Siedziba Rady Porządku
  • 3. Droga Modronów
  • 4. Niewywłaszczalne Przedsiębiorstwo McGuvol'a
  • 5. Boska Maszyneria, ponoć najlepsza tawerna w Automacie, prowadzona przez niziołka Tourlaca
  • 6. Sklep Hokee Thriduna w Podziemiu. Hokee, diabelstwo, zajmuje się handlem egzotycznymi przedmiotami. Starannie dobiera klientów, często jednak wynajmuje grupy śmiałków jako eskortę lub do zdobycia rozmaitych towarów.

Bieżące wydarzeniaEdytuj

Miejscowy odkrywca zwany Loctusem poinformował o dziwnym pagórku, który pojawił się znikąd i zdaje się pęcznieć niby mrowisko. Od tego czasu jednakże wzniesienie zdążyło zniknąć a Rada zaprzecza, by się do tego przyczyniła.

ŹródłaEdytuj

Miasta Bramy
Doskonałość Brama Kupiecka Ekstaza Faunel Matecznik
Wytrwałość ↑Dobro↑ Glorium
Automata ←Praworządność Sigil Chaotyczność→ Xaos
Rigus ↓Zło↓ Harmider
Żebra Pochodnia Beznadzieja Klątwa Kiła-Mogiła
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.