Sferopedia
Advertisement
Sferopedia

Asrai wg Tony'ego Di Terlizzi

Asrai to delikatne żeńskie istoty baśniowe, zamieszkujące wody Okeanosu i innych rzek i zbiorników wodnych Arborei, Ysgardu (gdzie nazywane są Sjorami) i Ziemi Bestii (gdzie noszą nazwę nimf wodnych). Mają postać niewysokich (około 1,2 metra), złotowłosych kobiet, poruszających się z niezwykłą gracją poprzez wody, które zamieszkują. Istoty te są bardzo wrażliwe na światło słoneczne; bezpośredni kontakt z nim powoduje, że z wolna roztapiają się niczym lód, są jednak w stanie przetrwać pod osłoną cienia. Z tego względu prowadzą nocny tryb życia, w dzień przebywając w wodnych głębinach. Asrai żyją zarówno w słodkiej jak i słonej wodzie, choć zmiana środowiska powoduje u nich kilkudniową ociężałość. Największa ich ilość żyje w głębinach Okeanosu, na którego powierzchnię wypływają tylko podczas nocy wykwitu alg, które pożerają i gromadzą jako zapasy żywności. Oprócz alg żywią się innymi roślinami, nie tykając pod żadnym pozorem mięsa. Na mocy paktu chroni ich to przed atakami wodnych drapieżców.

Nie są agresywne a zaatakowane zwykle uciekają lub, jeśli są większą grupą, próbują zahipnotyzować napastników (zwykle marynarzy) za pomocą tańca swych włosów. Zahipnotyzowani najczęściej wypadają za burtę, gdzie czekają na nich drapieżne morskie istoty, których grupy często podążają za wodnymi nimfami, licząc na tego rodzaju okazję. Schwytane asrai krótko przeżywają w niewoli i poza wodą.

Asrai rzadko noszą ubrania, używając swych długich włosów do osłony wdzięków. Ich włosy są płynne, a ich pukle falują i skręcają się wokół ich ciał, oddając emocje właścicielek. Asrai mówią swoim własnym językiem, znają też języki rozmaitych wodnych istot. Prowadzą wędrowny tryb życia, najczęściej podróżując w ławicach. Boją się i unikają istot większych od siebie, najczęściej jedynie drwiąc z nich z daleka i znikając pod wodą. Oceaniczne asrai dosiadają często morskich ryb, służących im za wierzchowce.

Asrai żyją około dziewięciu lat. Po śmierci rozpływają się w ciecz, z której po jakimś czasie formuje się od dwóch do pięciu podobnych do matki młodych nimf. Przywódczynie ławic noszą nazwę pilotek, a ich zadaniem jest prowadzenie stada z ciepłych do chłodnych wód po zakończeniu letniego sezonu żernego. Pozycja pilotki traktowana jest jako zaszczyt. Najlepsze z nich potrafią prowadzić ławicę na powierzchni w dzień, kryjąc się w cieniu statków. Nimfy usiłują wtedy dla zabawy uwodzić marynarzy, a spowodowanie kolizji lub zatonięcia statku traktowane jest przez nie jako niezwykle zabawny wyczyn.

Niektóre szczepy asrai na Arborei służą jako duchy opiekuńcze strumieni, rzeczek, stawów, jezior a nawet mórz. Są bardzo czujne na punkcie bezpieczeństwa swej dziedziny i bezlitosne dla niszczycieli natury. Jako broni używają one wierzbowych łuków, strzelających wywołującymi chorobę strzałami z rybich jelit.

Asrai mają luźne powiązania ze Świętym Dworem, na którym czasem goszczą. Podobno przebywa tam także ich królowa, mieszkająca w bezdennej studni lub niewyczerpanym źródle, nikt jednak nigdy jej nie spotkał. Jak głoszą legendy, dawno temu wodne nimfy służyły jako przewodniczki po Okeanosie, jednak prześladowania sprawiły, że stały się takie jak teraz - nieufne i zaczepne. Jedyne istoty, z którymi nawiązują przyjazne kontakty to balaeny.

Żywe asrai traktowane są jako przysmak przez slaadi i yugolothów. Schwytana w amforę nimfa jest cennym towarem na Planach Niższych.

Advertisement