Asathalfinare to mały luźny panteon dobrych i neutralnych morskich bóstw, którym przewodzi Sashelas z Głębin.

Większość światów na których życie zostało zasiane przez bogów, posiadało znaczne zbiorniki wodne; wiele ma większość swoich powierzchni pokryte oceanami i wielkimi jeziorami tak, że lądowa masa pozostaje objęta przez wodne domeny. Ponad jednym i drugim jest bezkresne niebo; i takoż, bogowie niebios i wód władają rozległymi połaciami światów.

Ogrom stworzeń pływa i lata w tych obszarach, a nie są w głównej mierze rasowo powiązanymi grupami stworzeń. Mają swoje układy, konflikty, obojętności, bardzo różne cele i troski, a ich indywidualne mitologie mają w głównej mierze niewiele wspólnego. Lecz istnieje centralna, luźna grupa współpracujących bóstw, bądź przynajmniej minimalizujących konflikt pomiędzy sobą, swoimi sprawami i ludami, co przynosi nieco pojednania zróżnicowanemu panteonowi. Jest to asathalfinare - skrót o wiele dłuższego elfickiego terminu, oznaczającego "ci którzy mają swój byt w morzu nawiedzonym przez prawdziwy sen". Z kolei, ta fraza odnosi się do Talazji, wielkiego oceanu na Elizjum, gdzie wielu z tych bogów spotyka się i dzieli wody, choć ich własne domy mogą znajdywać się na innych planach.

Asathalfinare nie ma prawdziwego przywódcy, lecz Sashelas z Głębin od morskich elfów zajmuje zasadniczą rolę w tej grupie. To on mediuje w wielu potencjalnych konfliktach i różnicach zdań oraz jest on zaprzyjaźniony z największą liczbą swoich towarzyszących w grupie bóstw. Pozostałymi członkami są: Surminare, bogini selkie; Trishina, bogini delfinów, która jest małżonką Sashelasa z Głębin; oraz Syranita, bogini aarakokr. Luźnymi członkami grupy, którzy rzadziej spotykają się z resztą, są Persana, potężny bóg trytonów, Eadro, przywódca morskiego ludu i locathahów oraz enigmatyczna istota znana jako Lew Wodny, aczkolwiek rzadko jest stroną w jakichkolwiek zgodach i decyzjach; po prostu nie leży to w jego naturze.

Asathalfinare dzieli naukę i pracę by uniknąć konfliktów pomiędzy swoimi ludami. Napięcia wzrastają nad przestrzenią życiową ras o wąskich siedliskach, nad takimi sprawami jak plądrowanie wraków (preferowane przez trytony i selkie, lecz nie pochwalane przez Trishinę, która postrzega je jako wodne groby, które często powinny być zostawione w spokoju), oraz z powodu ogólnie terytorialnej natury (śród morskiego ludu i trytonów często dochodzi do rękoczynów). Lecz także spotykają się i współpracują z powodu wspólnych wrogów: sahuaginów, ixitxachitli, rekinów i złej morskiej hołoty wychowanej i wzmocnionej przez Panzuriela, wielkiego złego boga ukrytych głębin. Eadro może być neutralny charakterem, tak jak morski lud i locathah, lecz pozostaje świadom, iż dysputy z morskimi istotami dobra mogą być mediowane bez rozlewu krwi i cierpienia, podczas gdy źli bogowie zwyczajnie będą chcieli wytępić rasy bez dyskusji. Takoż, nawet ci bogowie nie mający dobrego charakteru często towarzyszą asathalfinaare, gdyż leży to w ich interesie. Asathalfinare także pracuje nad rozwijaniem i utrzymywaniem dobrych relacji z ludzkimi i innymi bogami nieba/morza, a w szczególności Stronmaus od gigantów jest do nich dobrze usposobiony.

Kraina[edytuj | edytuj kod]

"Morzem nawiedzane przez prawdziwy sen", od którego grupa bierze swoją nazwę jest Talazja, wielkie morze na czwartej warstwie planu Elizjum, gdzie te bóstwa spotykają się w razie potrzeby do spotkania z innym.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Monster Mythology
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.