Sferopedia
Advertisement
10-44-13-armanite

Armanite w piątej edycji D&D

Armanite

Armanite

Armanite (ang. Armanite) to gatunek pomniejszych tanar'ri przypominający bariaury czy centaury. Armanite zamieszkują warstwę Otchłani zwaną Równiny Gallenshu. Ich ciało od pasa w górę jest wychudłe i przegniłe jak u ghouli czy innych chodzących trupów, na głowach zaś mają bycze rogi. Od pasa w dół również przypominają byka ze szczeciniastymi kolcami wyrastającymi z ich kręgosłupów i ogonów. Ciała na brzuchach mają tak obwisłe, że starsze osobniki wyglądają jakby wypruto im flaki. Niektóre ich szczepy mają dolną część ciała podobną do kangurzej, z przednimi odnóżami zdolnymi do chwytania i manipulowania przedmiotami. Wszystkie armanite noszą ozdobnie żłobkowane pełne zbroje płytowe, zwykle czarnego koloru. Nigdy nie rozstają się też z bronią - maczugami, dwuręcznymi mieczami zwanymi flambergami, kuszami i łukami refleksyjnymi.

Armanite pełnią funkcję grup uderzeniowych w Wojnie Krwi, specjalizując się w szybkich i precyzyjnych atakach i odwrotach. Oprócz grup uderzeniowych istnieją oddziały zwiadowcze, furażerka, i grupy strzeleckie. Jedyny element wojaczki, w którym armanite nie uczestniczą to oblężenia. Ich głównym atutem jest prędkość i furia uderzenia. Preferowanym pierwszym atakiem jest zazwyczaj szarża i miażdżący atak potężnymi kopytami, które potrafią rozbijać tarcze na kawałki i miażdżyć zbroje. Później przechodzą do walki bronią białą. Bardzo niebezpieczna jest ich zdolność wzlatywania w powietrze po odpowiednim rozbiegu. Będąc w powietrzu armanite musi utrzymywać prędkość i nie manewruje zbyt precyzyjnie, ale pikując z takiej pozycji na wroga może zadać jeszcze większe straty, niż atakując z ziemi. Armanite służą jako najemnicy, walczący dla każdego Władcy Demonów, który zechce ich wynająć. Oprócz walki zajmują się też plądrowaniem pobojowisk i pożeraniem ciał i duchów poległych. Ich ulubionym pożywieniem są (w tej kolejności) varrangoiny, baatezu i yugolothy. Jeśli pracodawca nie jest im w stanie tego zapewnić, lub wyda rozkazy które im nie odpowiadają, dezerterują bez wahania. Ze względu na swą niezależność armanite są zwane przez innych tanar'ri Mrocznymi Jeźdźcami, a Lordowie Otchłani często zatrudniają ich do misji specjalnych. Można też spotkać pojedynncze armanite w Sigil, służących jako ochroniarze. Czasami biorą sobie na służących z rutterkinów, którzy dosiadają ich, czyszczą i dbają o ich broń.

Armanit

Armanite służą jako oddziały uderzeniowe w Wojnie Krwi

Armanite grupują się w stada, licząc się tylko z rozkazami dowódcy własnej grupy. Lider, noszący tytuł Knechta rządzi przy pomocy obietnic wojaczki i łupu oraz surowych kar dla nieposłusznych. Więź stadna jest silna i obraza jednego członka grupy równa się konfliktowi ze wszystkimi. Każde stado posiada własny sztandar, obok którego rozwija flagę obecnego chlebodawcy. Sztandar jest przedmiotem integrującym grupę i po jego utracie bądź zniszczeniu stado rozpada się, a armanite szukają sobie nowej grupy. Wódz największego i najpotężniejszego stada armanite zwie się Bursztynowy Ogier. Na czele każdego z 24 znanych miast armanite stoją Konsulowie, z których każdy ma pod sobą około setki stad. Siedemnaście z tych miast ma swoje stałe położenia i należy do męskich armanite. Siedem pozostałych to wędrowne siedziby ich samic.

Społeczności samców i samic żyją oddzielnie, a mieszanie się ich zawsze wywołuje konflikty. Samic jest o połowę mniej niż samców, a integrują się z nimi tylko w czasie godów, które odbywają się zwykle po wygranej bitwie z baatezu. Młode dołączają do grupy sług i ciurów obozowych, do momentu w którym przejmują broń po zabitym członku stada i udowadniają swą dorosłość poprzez zabicie jednego z wrogów. Generalnie armanite są istotami konfliktowymi, brutalnymi i chętnie prowokującymi konflikty. Szczególną pogardą darzą słabsze tanar'ri (za wyjątkiem rutterkinów), których nękają i upokarzają bez opamiętania. Wielką nienawiść czują też do bariaurów.

Źródła[]

Advertisement