Archony: lampion, ogar i trębacz

Archoni to niebianie o charakterze praworządnym dobrym, pochodzący z planu Celestii. To wierne i lojalne anioły szczycące się cnotami. Są wysyłane przez wyższe moce dążące do dobra i wspomagania w bitwach przeciwko siłom zła.

Oczekujący Niebiańskiej Góry, archoni, zobowiązali się obroną tego planu i wszystkich niewinnych, czy wolnych przed złem w jego zapierających dech wizjach. Kiedy praworządny dobry śmiertelnik umiera, jego dusza rusza do tego planu (częściej zwanego Siedmioma Niebiosami przez pierwszomaterialnych podróżników). Tutaj jego esencja jest transformowana w ciało archona lampiona, najniższego w niebiańskiej hierarchii. Jednakże nie wszystkie praworządne dobre dusze zmieniają się w archonów. Niektóre, jak krasnoludy czy niziołki, stają się oczekującymi w krainach swoich mocy fizycznie niezmienieni.

Rodzaje archonów[edytuj | edytuj kod]

Archoni, ludzkie sylwetki o zwierzęcych cechach

Archoni jako reprezentanci uporządkowanego dobra Celestii mają ścisłą hierarchię oraz podział ról i zadań w swoich rangach.

Siedem rodzajów archonów zamieszkuje siedem warstw Niebiańskiej Góry. Każdy o radykalnie odmiennym wyglądzie, choć wszyscy promieniujący aurą dobra, pokoju i prawa. Tylko kiedy zagrożeni, bądź w walce archoni tracą swoją spokojną aurę.

Jako oczekujący jak i strażnicy Niebiańskiej Góry, są zatem podwójnie zmotywowani w obronie swojego domu przed inwazją, czy to przed siłami Mechanusa, czy Baatoru (obu planów, których rezydenci pragną przejąć Górę). Archoni brzydzą się walką, lecz kiedy muszą walczyć, walczą z determinacją. Z błyszczącym gniewem w ich oczach, archoni ochoczo dołączają do bitwy przeciwko tym, którzy plądrują ich plan. Prosto dołączający do walki są zastraszającym widokiem, lecz stają się jeszcze straszniejsi kiedy ślą wprzód swoją aurę skrajnej grozy.

Nowi archoni[edytuj | edytuj kod]

Liczbę siedmiu archonów dawno złamała obecność i poznanie nowych archonów (pojawiły się w 3 edycji D&D) wyrażających kolejne aspekty praworządnego dobra. Możliwe że są to inne postacie znanych archonów albo kolejny element łańcucha awansowania w rangach Celestii.

Upadli archoni[edytuj | edytuj kod]

Oczywiście nie każdy archon jest doskonały. Czasami potykają się i upadają ze ścieżki, którą wybrali; czasami wybierają odrzucenie drogi archonów; i czasami są wyrzuceni z niebiańskich rang przez ich braci. Wszystko zależy od wielkości wykroczenia. Ponieważ archoni zazwyczaj przebaczają stworzeniom, jest niewiarygodną głupotą archona upaść całkowicie w łasce Niebiańskiej Góry i nigdy nie powrócić.

Ci którzy upadają zachowują swoje postacie i zdolności ataku, lecz nie zachowują mistycznych mocy zapewnianych im przez plan. Tak więc archon ogar zachowałby swoje pięści i swój wygląd, lecz straciłby zdolność przyzwania archonów lampionów na pomoc. W dodatku zostałby zmuszony do pozostania w swojej humanoidalnej postaci, nigdy więcej nie zmieniając kształtu.

Naturalnie wyższe poziomy archonów upadają o wiele rzadziej, lecz to wciąż się zdarza. Ci którzy ukazują żadnej obrazki wyzbycia się wszelkiego chaosu, są przekazywani chaotycznym mocom, by stali się asurami, podczas kiedy ci, którzy stali się źli plugawiąc swoje dusze, zostają wygnani na Pierwszą, Sigil, czy gdziekolwiek indziej.

Niebiańska Hebdomada[edytuj | edytuj kod]

W czasach stworzenia, kiedy wieloświat wciąż drżał wstrząsami wtórnymi narodzin, Siedem Niebios Celestii oczekiwało śmiertelnych dusz, które mogłyby przewodzić planem jako pierwsi archoni. Siedem błogosławionych męczenników, który poświęcili siebie dla sprawy prawa i dobra, powstali na młodym planie w potężnych i unikatowych postaciach - zadanie od samej Celestii, iż te byty służyłyby Siedmiu Niebiosom jako ich nieśmiertelni władcy.

Siedmiu męczenników, bądź ich następcy, razem stworzyli Niebiańską Hebdomadę (ang. Celestial Hebdomad), władającą radę Nieba. Podobnie do sztywnej hierarchii, która rządzi Dziewięcioma Piekłami, Hebdomada zarządza sprawami ich ojczystego planu, nadzorując archony poniżej nich, prowadząc niebiańskie armie jeśli konieczne i dowodząc żołnierzami do wojny z siłami zła, kiedy Zaphkiel, ich przywódca, dowodzi.

W jaskrawym kontraście do arcydiabłów Piekła, siedem doskonałości (ang. paragons) Celestii (czasami określani jako “archoni tomy” (ang. tome archons) przez uczonych z Planu Materialnego, są całkowicie bez zawiści, zazdrości, czy pychy. Intrygowanie i walki wewnętrzne są niewyobrażalne w ich rangach i nigdy armie niebiańskiej doskonałości nie maszerowały na fortece innej.

Jak Asmodeusz w najgłębszym Piekle, tak Zaphkiel jest starożytnym władcą owianym tajemnicą. Jest spowity w promienne światło i skąpany w świętej mocy jak gdyby żyjącym przedłużeniem nieba, którym włada. Jest jedynym z prawdziwych siedmiu męczenników, który zachował swoją pozycję w Celestii - pozostała szóstka zginęła przez eony od czasu swojego ustanowienia. Jednakże kiedy jeden z Hebdomady upada, inny archon w Celestii awansuje, by zająć jego miejsce, natychmiastowo przyjmując postać, rangę i moc poległego. Większość mędrców wierzy, że Zaphkiel sam może promować innego archona do Hebdomady, co może tłumaczyć, zgodnie ze świętą naturą archonów, całkowity pokój i harmonię, które przeważają pośród panującej rady.

Niebiańska Hebdomada składa się z siedmiu Doskonałości:

 • Barachiel Posłaniec (ang. Barachiel, the Messenger)
 • Domiel Niosący Łaskę (ang. Domiel, the Mercy-Bringer)
 • Erathaol Prorok (ang. Erathaol, the Seer)
 • Pistis Sophia Ascetka (ang. Pistis Sophia, the Ascetic)
 • Raziel Krzyżowiec (ang. Raziel, the Crusader)
 • Sealtiel Obrońca (ang. Sealtiel, the Defender)
 • Zaphkiel Obserwator (ang. Zaphkiel, the Watcher)

Źródła[edytuj | edytuj kod]

 • Bonny, Ed, Jeff Grubb, Rich Redman, Skip Williams, and Steve Winter. Monster Manual II (Wizards of the Coast, 2002).
 • Jesse Decker, Michelle Lyons, and David Noonan Races of Stone (Wizards of the Coast, 2004)
 • McComb, Colin and Wolfgang Baur. Planes of Law (TSR, 1995).
 • Perkins, Christopher. Warriors of Heaven (TSR, 1999).
 • Sernett, Matthew, Dave Noonan, Ari Marmell, and Robert J. Schwalb. Tome of Magic: Pact, Shadow, and Truename Magic (Wizards of the Coast, 2006).
 • Williams, Skip, Jonathan Tweet, and Monte Cook. Monster Manual (Wizards of the Coast, 2000).
 • Wyatt, James, Darrin Drader, Christopher Perkins. Book of Exalted Deeds (Wizards of the Coast, 2003).
 • Monster Manual IV
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.