"Możesz mi sprzedać tą przeklętą stele, albo możesz poczekasz, aż jej pierwotny właściciel się po nią zgłosi. Wybór należy do ciebie."

Anselmo Durod -  archiwista, przełożony ojców bractwa Świętych Nauk.


Anselmo Durod, archiwista

Archiwista (ang. Archivist) jest użytkownikiem objawionej magii podobnej w swoim działaniu i pochodzeniu do magii używanej przez kapłanów. W rzeczywistości, archiwista ma więcej wspólnego z czarodziejem niż z typowym sługą bożym, a to ze względu na sposób przyswajania wiedzy, polegający na gromadzeniu pisemnych źródeł zaklęć. Archiwista zajmuje się szukaniem ezoterycznych źródeł boskiej wiedzy, gromadzeniem ich i udostępnianiem dla innych przedstawicieli tej profesji.

Archiwista jest profesją bardziej naukową i akademicką niż kapłan czy paladyn, ale z drugiej strony nie jest tak zamknięta i odizolowana jak czarodzieje. Archiwiści mogą być dowolnego charakteru, lecz akademickie podejście podobne czarodziejom skłania większość z nich w stronę porządku i praworządności. Ze względy na charakter pracy skierowany na odkrywanie nowych rzeczy i co się z tym wiąże, narażanie się na niebezpieczeństwa archiwiści opracowali szereg technik obronnych dla siebie i osób pomagających im w badaniach, przed skazą zepsucia jaka często towarzyszy zapomnianych lub wręcz zakazanym obiektom których poszukują. Dobry archiwista musi przede wszystkim wykazywać się dużą inteligencją, gdyż zdolność analitycznego myślenia jest po prostu niezbędna w tym zawodzie. Jednakże ze względy na charakter badań skupionych na obiektach objawionej magii, archiwista musi również wykazywać się mądrością w podejmowaniu decyzji. Nie może on także zapominać, że w trudach podróży i badań pomaga dobra kondycja fizyczna. Cechy te pokazują, że jednymi z najlepszych archiwistów mogą być elfy i faktycznie, najlepsi przedstawiciele tej klasy wywodzą się właśnie z tej rasy. Zaletą elfów jest jeszcze długowieczność pozwalająca prowadzić rozległe badania oraz wrodzone predyspozycje do magii. Ludzie i gnomy ze względu na swoją ciekawość i pęd ku wiedzy również są dobrymi archiwistami, właśnie z tych dwóch ras wywodzą się najbardziej ambitni przedstawiciele tej profesji. Z innych ras także wywodzą się archiwiści, przede wszystkim od krasnoludów, lecz jest ich liczba jest wyraźnie mniejsza niż wśród wcześniej wspomnianych istot. 

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do kapłanów, archiwista nie otrzymuje zaklęć z żadnego boskiego lub abstrakcyjnego źródła które wielbi i których wartości wyznaje. Każdy archiwista posiada osobisty modlitewnik który spełnia analogiczną funkcję jak księga zaklęć w przypadku czarodzieja. Modlitewnik jest wyjątkowo ważnym przedmiotem dla każdego archiwisty, bez niego nie jest on w stanie przygotować kolejnych zaklęć. Tak samo jak czarodziej, archiwista musi znaleźć i zapisać weń zaklęcie które odszuka. W przeciwieństwie jednak do czarodzieja, szuka on źródeł ezoterycznej wiedzy w antycznych tabliczkach, starożytnych stelach lub innych magicznych przedmiotach tego typu. Archiwista w zasadzie władza zaklęciami objawionymi, podobnymi do tych kapłańskich, lecz z czasem jest w stanie nauczyć się również zaklęć o nie-boskiej naturze. Ze względu na inny sposób ich rzucania, lekkie i średnie pancerze nie są problemem, gdyż nie ograniczają ruchów jakie są potrzebne przy takiej magii.

Akademickie wyszkolenie wraz z dyscypliną umysłową konieczną do opierania się przed mrocznym skażeniem zapomnianej wiedzy, sprawia że archiwiści mają wyjątkowe zdolności do odszyfrowywania kodów, języków i szyfrów, a także lepiej opierają się przed mrocznym wpływem wiedzy, magii umysłu oraz potrafią także tworzyć magiczne zwoje z poznanych zaklęć.

Podczas studiowania mrocznych i zapomnianych sekretów każdy archiwista chcąc nie chcąc poznaje kolejne sekrety dotyczące najróżniejszych stworzeń. Sprawia to, że posiada on wiedzę mogącą w znacznym stopniu pomóc jemu i towarzyszom broni w pokonaniu bestii. Im ma więcej doświadczenia, im więcej wiedzy i sekretów zdobędzie tym samym jego wiedza o potworach także wzrośnie, sprawiając że walki z owymi monstrami będą coraz łatwiejsze. Powoduje to, że archiwista jest wyśmienitą pomocą podczas każdej podróży mogącej obfitować w potwory.

Odgrywanie postaci[edytuj | edytuj kod]

Jako archiwista podróżujesz w poszukiwaniu kolejnych i niezwykłych przejawów magii o boskiej naturze. Jako że twoja wiedza i moc opiera się na słowie pisanym, jesteś skłonny podróżować do najdalszych zakątków świata (a może i multiwersum) aby zbadać rzadkie, a może nawet do tej pory nieodkryte źródła boskiej mocy. Nie jesteś tak zamknięty w sobie jak czarodzieje lecz równie inteligentny, a twoje doświadczenia i mądrość z nich wynikająca stawiają cię wyżej niż jakiś boskich sługusów. Samo odkrywanie tajemnic jest dla ciebie większą nagrodą, niż jakiekolwiek przywileje wynikające z kapłańskiej hierarchii. 

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.