Sferopedia
Advertisement
Sferopedia
Bóg
Arawn.jpg
sroga, ponura postać Arawna z głęboko osadzonymi rysami
Arawn
Tytuł(y) Mroczny
Symbol czaszka wojownika (czarna gwiazda na szarym tle w 1 ed.)
Plan Ojczysty Szare Pustkowia/Niflheim/Annwn
Ranga mocy pośrednie bóstwo (większe bóstwo w 1 ed.)
Charakter neutralny zły (praworządny zły w 1 ed.)
Dziedziny życie, śmierć
Domeny nieśmierć, odwet, przeznaczenie, śmierć, zło
Ulubiona broń maczuga
Sojusznicy Panteon celtycki
Zwierzchnik

Symbol Arawna, czaszka wojownika

Jako bóg śmierci i zaświatów, Arawn [czyt. araun] zwany Mrocznym (ang. the Dark One) rzadko ma powód by wędrować do świata żywych. Jego dom jest wyspą tak głęboko w morzu, iż nikt, nawet sam Manannan mac Lir, nie może znaleźć za życia, gdyż tylko martwi mogą tam dotrzeć. W istocie, Arawn wysyła swój awatar do świata żyjących wtedy, kiedy wskrzeszony został ktoś, kogo Arawn wolałby zachować. Wiele innych celtyckich bóstw poprze wskrzeszenia, lecz żaden nie zagwarantuje iż Arawn pozostawi to w spokoju. Arawn ma absolutną władzę nad życiem i śmiercią pośród Celtów.

Awatar[]

Awatar Arawna wygląda jak normalny mężczyzna w czarnych szatach. Jego cechy są bardzo ponure i głęboko osadzone. Dzierży maczugę, a dotykający go zazwyczaj umierają.

Wyznawcy[]

Kapłani Arawna pełnią obowiązki tylko podczas jednej religijnej funkcji - pogrzebu. Celtyckie pochówki wiążą się z prostymi mogiłami dla większości, ze złożonymi grobami z rydwanami i trofeami dla wojowników i wodzów. Kapłani Arawna nie składają ofiar innym bogom, lecz zazwyczaj są pod ręką przy ceremoniach swojego własnego, natychmiastowo prowadząc takie wydarzenia.

Arawn kontroluje wszelką władzę nad życiem i śmiercią w celtyckim panteonie i choć sam jest jedną z niewielu złych mocy w grupie, czuje iż jego rolą jest chronić i utrzymywać dobro. Bez zła, twierdzi, dobroćnie mogłaby by lśnić tak jasno.

Prawdę mówiąc, Arawn nie jest złego rodzaju - przynajmniej nie jak na boga śmierci. Ma swoją funkcję i po prostu jest w niej bardzo dobry. Nagradza osoby lojalne i niezachwiane, każąc zaś kłamców i trepów niezdarnych w swojej przebiegłości. Jego sprawiedliwość jest sroga lecz sprawiedliwa.

Kraina[]

Wyspy Przeklętych, Annwn

Jego skalista kraina, zwana Annwn [czyt. annun] bądź Dziesięcioma Wyspami Przeklętych (ang. the Ten Isles of the Cursed), spoczywa po środku rozległego oceanu na drugiej warstwie Szarych Pustkowi. Skurle tu trafiający są tymi, którzy nie mogli trafić do Wysep Błogosławionych bądź Tir na Og. Niektórzy przybywają z własnej woli, by móc być ze swoimi ukochanymi, lecz większość jest paskudnikami, łajdakami i szachrajami społeczeństw.

Ulubieńcem, gestorem Arawna jest Pwyll [czyt. pujll] (człowiek mężczyzna/wojownik 15/neutralny dobry), śmiertelny król z Pierwszej, zamieniającym się miejscami z bogiem co każde dziesięć lat. Kiedy Pwyll rządzi Annwn, zajmuje się problemami, których Arawn ma zakaz tykać, wyłączając w to Hafgan, arcywroga bóstwa, który z jakiegoś powodu jest poza zasięgiem boga śmierci. Kiedy włada krainą, Pwyll ma całą potęgę Arawna do dyspozycji. Jest przyjaznym towarzyszem, co oznacza iż oczekujący Annwn są ofiarowani krótkim wytchnieniem co każde dziesięć lat.

Lecz Arawn ma także innych gestorów. Najważniejszym z nich jest Pryderi (człowiek mężczyzna/wojownik 7/neutralny), syn Pwylla. Uczy się tajemnic rządzenia u stóp Arawna i wędruje po krainie wymierzając sprawiedliwość bóstwa. Jego głównym talentem jest prześlizgiwanie się - Pryderi może przywołać ciemność i spowić się nią niczym płaszczem i nikt nie może zobaczyć go bądź dotknąć kiedy jest tak ubrany.


Dagda
Moce celtyckie
Arawn | Belenus | Brigit | Diancecht | Dunatis | Goibhniu | Lugh | Manannan mac Lir | Math Mathonwy | Morrigan | Nuada | Oghma | Silvanus


Źródła[]

  • On Hallowed Ground
  • Planes of Conflict
  • Legends and Lore 2nd ed.