Advertisement
Arak.gif
Wszystkie rasy arak

Arak (ang. arak) to grupa baśniowych istot żyjących w Rozpadlinie Cienia na Półplanie Grozy. Prawdziwa natura tych stworzeń jest od dawna kwestią burzliwych dyskusji. Wielu podróżnych nazywa mieszkańców tego miejsca drowami, słowem zapożyczonego z Torilu i Othearu, lecz nie jest to zbyt precyzyjne określenie. W rzeczywistości, arak nie są spokrewnieni z mrocznymi elfami, ba, nie są nawet elfami lecz tajemniczymi dziećmi Planu Cieni. Mimo wszystko słowa Arak i cieniste elfy jest zamiennie używane do ich określenia.

Arak są ludem przejawiającym całe spektrum moralności, są dobrzy, źli, chaotyczni i praworządni. Większość cienistych elfów skupiona jest w dwóch potężnych grupach tj. Święty Dwór (ang. Seelie Court) (przede wszystkim neutralne) oraz Przeklęty Dwór (ang. Unseelie Court) (przede wszystkim złe). Prawie wszystkie te baśniowe istoty należą do jednej z dziewięciu ras:

  • Alven
  • Brag
  • Fir
  • Muryan
  • Portune
  • Powrie
  • Shee
  • Sith
  • Teg


Chociaż każda z tych ras jest na swój sposób wyjątkowa, to jednak mają kilka cech wspólnych:

Prawo Arak

Arak erlking.jpg
Arak Król Olch
Wszystkie arak wielbią i oddają wielką cześć dawnemu, zmarłemu już przywódcy ich rodzaju

Arakowi Królowi Olch (ang. Arak the Erlking), oraz co jakiś czas udają się na pielgrzymkę do jego grobu. Prawo cienistych elfów stanowi, że żaden z nich nie może świadomie zabić drugiego, a ci którzy łamią Prawo, stają wyrzutkami i odszczepieńcami wygnanymi z Cienistej Rozpadliny. Wszystkie też oddają wielki honor dzieciom Króla Olch, Loth'owi Księciu Cienia (ang. Loth Prince of Shadow) (przywódcy Przeklętego Dworu) oraz Maeve, Baśniowej Królowej (ang. Maeve Faerie Queen) (przywódczyni Świętego Dworu), oraz będą wykonywać ich bezpośrednie polecenia, nawet jeśli ich charakter będzie różny od przywódcy. Wszystkie cieniste elfy nienawidzą i boją się Gwidona, ich byłego mistrza, do tego stopnia, że mgły Ravenloftu były dla nich przyjaźniejsze niż dom z którego uciekli.

Sekretne Imiona

Arak zawsze posiadają dwa imiona, jedno powszechne, którego używają na co dzień, oraz sekretne które zna ledwie garstka najbliższych towarzyszy danej istoty. Posiadają to imię, zręczny czaromiot może magicznie narzucić swoją wolę takiej istocie baśniowej. Potężne zaklęcia w postaci życzenia lub ograniczonego życzenia mogą zmusić cienistego elfa do wyjawienia swojego tajemnego imienia, lecz nawet wtedy muszę one oprzeć się silnej, magicznej odporności tych stworzeń. Niemniej jednak zdobycie tego imienia jest często żmudną wyprawą samą w sobie. Arak niechętnie zdradzają sekretne miana, a istoty które siłą lub podstępem wyciągnęły te imiona, z pewnością mogą liczyć na odwet.

Dziedzictwo

Z wyglądu arak różnią się znacząco, począwszy od maleńkich takich jak alven i powrie, aż do shee i sith, które są zazwyczaj wyższe od przeciętnego człowieka. Dzieci dwójki takich samych cienistych elfów nie muszą jednak być tego samego typu co rodzice, ich fizjonomia zależy tylko i wyłącznie od ich osobowości i charakteru, rasa ich nie definiuje. Na ten przykład dziecko tega po dorośnięciu może równie dobrze stać się sithem, powrie, shee lub jakimkolwiek innym cienistym elfem.

Długowieczność

Arak są długowieczne, a kto wie, może i nieśmiertelne. Dzieci Króla Olch, Loth i jego siostra Maeve mają już 5000 lat, a najstarszy ze znanych arak ma trzykrotnie więcej. Nie starzeją się, ani nie umierają ze względu na wiek, po prostu dorastają od dzieciństwa do pewnego wieku, a potem proces ustaje, lecz poważne rany mogą zakończyć ich żywot. Cecha ta ma niewątpliwy wpływ na społeczeństwo ich istot, a przede wszystkim na kwestię związków i dzieci. Cieniste elfy nie wiążą się z partnerem na stałe, lecz mimo wszystko taka relacja może trwać kilka wieków. Para arak nie ma dzieci częściej niż raz na wiek, a niejednokrotnie jeszcze rzadziej. Często też te istoty baśniowe biorą sobie śmiertelnych kochanków, ale te związki zawsze traktowane są tymczasowo.

Poczucie Humoru

Wszystkie arak mają wyostrzone oraz bogate poczucie humoru i lubią od czasu do czasu płatać figle. Zależnie od charakteru, żarty te wahają się od nieszkodliwych psikusów po niebezpieczne, wręcz śmiertelne wybryki. Do tego każda z ras cienistych elfów ma swój specyficzny rodzaj humoru. Na ten przykład sith preferują czarny i "grobowy" humor, portune wolą niezbyt lotne żarty (tzw suchary), shee uwielbiają grać na emocjach, miłości i innych uczuciach, a fir mają tak dziwaczne poczucie humoru, że żadna inna istota baśniowa ich nie rozumie, a co dopiero śmiertelnicy.

Pociąg do ludzi

Chociaż arak przystosowały się do swojego nowego domu, to pozostało im dawne przyzwyczajenie do dzielenia miejsca z ludźmi. Z dużym zainteresowaniem i ciekawością obserwują one to co dzieje się ponad ich nowym leżem. Mijające, długie wieki przynoszą nieznośną nudę, gnuśność i jednostajność, przed którą to cienisty elfy uciekają poprzez interakcje z ulotnymi (jak dla nich), nieprzewidywalnymi śmiertelnikami. Nie ograniczają się one jedynie do obserwacji lecz napadają również na domostwa ludzi zabierając żywność, narzędzie i wszystko na co tylko będą miały ochotę. Najazdy te nie mają najczęściej gwałtownego charakteru, są to raczej podchody, skradanie się i kradzież. Dobre z pośród tych istot baśniowych starają się odpłacić za zabrane rzeczy naprawą czegoś lub kosztownościami, za to złe arak dodatkowo płatają okrutne figle prócz przywłaszczania dóbr.

Podmieńcy

Kiedy jakiś śmiertelni szczególnie zainteresuje cienistego elfa, ten jest w stanie porwać jego "cień" (tak naprawdę duszę), do Cienistej Rozpadliny tworząc w ten sposób podmieńca. Tak zmieniona istota nie ma ochoty opuszczać swojego nowego domu, zachowuje swoje dawne usposobienie, nabierają jednak niezwykłych umiejętności rzemieślniczych. Po za rozpadliną, w Tepest i Nowa Vaasa błąka się wiele takich duchowo "pustych ciał", mówi się tam że taka osoba została "postrzelona przez elfa", co też jest określeniem dla marzycieli i nieuważnych osób. Arak jest w stanie stworzyć podmieńca tylko jeśli dany śmiertelnik spożyje jakieś baśniowe jedzenie pochodzące z Cienistej Rozpadliny. Trzeba jednak zaznaczyć, że praktycznie wszystkie cieniste elfu uważają, że czynią ludziom wielką przysługę i nie rozumieją czemu ktoś nie chciałby uciec od nudnej i nieuchronnej egzystencji. 

Źródła

  • Ravenloft - Adventure - Shadow Rift
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.