Sferopedia
Advertisement

Annulus

Potężny niwelator pola psionicznego. Dawno temu wykuli go illithidzi, a służyć miał powstrzymywaniu wielkich mocy psionicznych (możliwe, że innych łupieżców umysłów). To artefakt, którego bać się powinni wszyscy psionicy. Współcześnie nie pamiętają o nim ani łupieżcy umysłu, ani nie-illithidzi, a odnalezienie go wywołałoby wielkie poruszenie na wszystkich planach. Annulus to pierścień srebrzystej substancji o średnicy 30 centymetrów. Zewnętrzną powierzchnię zdobią liczne otwory, wypustki, koła i inne dekoracje, ale dwie wygładzone krawędzie zapewniają pewny i mocny chwyt.

Moce[]

Annulus ma wiele mocy, uwolnienie każdej z nich wymaga, by właściciel pewnie trzymał go przynajmniej jedną dłonią. Kiedy weźmie go w rękę po raz pierwszy, w jego umyśle natychmiast pojawi się wiedzą o wszystkich możliwościach artefaktu. Artefakt generuje ciągły efekt katapsi w promieniu 30 metrów od trzymającej go postaci (na którą nie wpływa). Osoba ta dostaje również premię z usprawnienia do odporności mentalnej. Raz dziennie właściciel może użyć ultrauderzenia (co zajmuje chwilę). Trzy razy dziennie trzymający annulusa może zamanifestować (co trwa chwilę) moc podobną do wymiarowych drzwi, działającą na wszystkie stworzenia w promieniu 15 metrów. Niemniej podstawową funkcją artefaktu jest likwidacja psioniki. Raz w roku właściciel może wywołać ten specjalny efekt wymagający minuty przygotowań. Wskazuje na konkretnego psionika, przedmiot lub grupę psioników kierujących się tą samą filozofią życiową (np. grupę illithidów z granicznego posterunku). Teraz przez minutę musi koncentrować się na celu, a potem uaktywnia uderzenie światła, gorąca i dźwięków dobiegających z artefaktu. Nie-psionicy i niepsioniczne przedmioty są bezpieczne, gdyż efekt nie ma na nie wpływu, ale cel - bez względu na posiadane zabezpieczenia - ulega dezintegracji, której towarzyszy przerażająca eksplozja. Pozostaje po nim tylko wirujący pył. Dość łatwo jest anihilować pojedynczy cel lub małą grupę, ale potężniejsze istoty (takie jak półbogowie, czy byty jeszcze potężniejsze) i inne potężne artefakty wymagają poświęceń. Jeżeli annulusa użyje się do zniszczenia takich rzeczy bądź istot, artefakt ulega dezintegracji i nie ma żadnego sposobu, aby go odzyskać.

Zniszczenie[]

Artefakt musi zostać użyty do zanegowania półboga lub potężniejszego bytu, albo do zniszczenia innego potężnego artefaktu, tak jak opisano wcześniej.

Źródła[]

  • Podręcznik Psioniki
Advertisement